Follow us on Twitter @LiquipediaCS if you'd like to be kept up to date on all things Counter-Strike!

LOOT.BET Smack My Beach Cup

[e][h]LOOT.BET Smack My Beach Cup
League Information
Organizer:
Sponsor:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
16
Prize Pool:
$15,000 USD
Start Date:
2019-06-18
End Date:
2019-07-11
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Dust II • Inferno • Mirage • Nuke • Overpass • Train • Vertigo

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Four double-elimination format (GSL) Groups
      • Each group has 4 teams
      • Opening matches are Bo1
      • All following matches are Bo3
    • Top two teams from each group advance to the Playoffs

  • Playoffs:
    • Single-Elimination bracket
    • All matches are Bo3

Prize Pool[edit]

$15,000 USD are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Aristocracy
1Poland mouz 
2Poland rallen 
3Poland TaZ 
4Poland MINISE 
5Poland dycha 
CPoland Loord 
Copenhagen Flames
1Denmark Basso 
2Denmark farlig 
3Denmark HooXi 
4Denmark roeJ 
5Denmark Console 
DreamEaters
1Russia speed4k 
2Russia kinqie 
3Russia Krad 
4Russia Forester 
5Russia svyat 
CRussia zoneR 
Epsilon Esports
1United Kingdom Surreal 
2Netherlands CRUC1AL 
3Bulgaria SPELLAN 
4Latvia broky 
5Sweden kreaz 
CBulgaria DroW 
forZe
1Russia facecrack 
2Russia Jerry 
3Russia almazer 
4Russia xsepower 
5Russia FL1T 
CKazakhstan 5TRYK#R 
Nemiga Gaming
1Belarus ROBO 
2Belarus mds 
3Belarus lollipop21k 
4Estonia Jyo 
5Belarus boX 
CBelarus keep3r 
Nordavind
1Norway hallzerk 
2Denmark tenzki 
3Norway RUBINO 
4Norway cromen 
5Norway H4RR3 
CDenmark Rytter 
Sharks Esports
1Brazil nak 
2Brazil exit 
3Brazil leo_drunky 
4Brazil jnt 
5Brazil RCF 
CBrazil coachi 
Tricked Esport
1Denmark b0RUP 
2Denmark HUNDEN 
3Denmark acoR 
4Denmark sjuush 
5Denmark Bubzkji 
CDenmark Winspai 
Vega Squadron
1Ukraine jR 
2Ukraine crush 
3Russia seized 
4Ukraine scoobyxie 
5Russia Dima 
CRussia Fierce  Russia Vidoq 
Virtus.pro
1Poland MICHU 
2Poland snatchie 
3Poland Snax 
4Poland Vegi 
5Poland OKOLICIOUZ 
CPoland kuben 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Nordavind3-0116-89+27
2. forZe2-2139-131+8
3. cats1-280-93-13
4. ESPADA0-258-80-22

Group B[edit]

Group B
1. Aristocracy2-076-60+16
2. Vega Squadron2-189-77+12
3. Unique Team1-288-105-17
4. Sharks Esports0-256-67-11

Group C[edit]

Group C
1. Tricked Esport2-066-58+8
2. Nemiga Gaming2-192-69+23
3. Virtus.pro1-281-104-23
4. Chaos Esports Club0-270-78-8

Group D[edit]

Group D
1. Epsilon Esports2-072-51+21
2. Copenhagen Flames2-1107-100+7
3. DreamEaters1-2112-127-15
4. BLUEJAYS International0-271-84-13


Playoffs[edit]

Quarterfinals
Nordavind
2
July 8, 2019 - 12:00 CEST
168
8
711
4
167
9
 
 
 
 
 
 
Vega Squadron
0
Tricked Esport
2
July 7, 2019 - 20:00 CEST
116
5
916
7
165
11
1014
4
168
8
714
7
CPH Flames
1
Nemiga Gaming
0
July 1, 2019 - 17:00 CEST
63
3
1216
4
1661
90
2919
26
 
 
 
 
Epsilon Esports
2
forZe
2
July 1, 2019 - 14:30 CEST
22911
623
22620
019
96
3
916
7
168
8
714
7
Aristocracy
1
Semifinals
Nordavind
2
July 8, 2019 - 14:30 CEST
167
9
812
4
96
3
916
7
168
8
712
5
Tricked Esport
1
Epsilon Esports
0
July 9, 2019 - 15:00 CEST
75
2
1016
6
1310
3
516
11
 
 
 
 
Match will continue from 1-8 score
forZe
2
Grand Final
Nordavind
2
July 11, 2019 - 18:00 CEST
1610
6
512
7
146
8
916
7
1613
3
28
6
forZe
1

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEnglish SpeakingRussia
Streams

References[edit]