Uprise Champions Cup - Season 4

From Liquipedia Counter-Strike Wiki


[e][h]Uprise Champions Cup - Season 4
League Information
Organizer:
Moscow Cyber Stadium
Type:
Online
Location:
Europe Online
Teams:
16
Format:
Group Stage, Double-Elimination Bo3
Prize Pool:
$40,000 USD
Start Date:
2016-03-14
End Date:
2016-06-29
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 
 
 
 
Maps
Cache • Cobblestone • Dust II • Inferno • Mirage • Overpass • Train

About[edit]

Format[edit]

Prize Pool[edit]

$40,000 USD are spread among the teams as seen below:


Participants[edit]

Team AGG
1Poland rallen 
2Poland Furlan 
3Poland GruBy 
4Poland Hyper 
5Poland repo 
CPoland KubiK 
ALTERNATE aTTaX
1Germany crisby 
2Germany kzy 
3Germany keev 
4Germany tiziaN 
5Germany stfN 
Copenhagen Wolves
1Denmark HUNDEN 
2Denmark gla1ve 
3Denmark smF 
4Denmark percy 
5Denmark Snappi 
Team Orbit6, 7
1Bulgaria spyleadeR 
2Bulgaria dream3r 
3Bulgaria v1c7oR 
4Bulgaria bubble 
5Bulgaria nkl 
ENCE eSports
1Finland allu 
2Finland xartE 
3Finland suNny 
4Finland Juhob 
5Finland naSu 
6Finland stonde 
Gambit Gaming4
1Russia hooch 
2Russia Dosia 
3Kazakhstan AdreN 
4Kazakhstan mou 
5Russia spaze 
CKazakhstan beAst 
GODSENT3, 10
1Sweden pronax 
2Sweden schneider 
3Sweden twist 
4Sweden pauf 
5Sweden Lekr0 
CSweden rdl 
HellRaisers4
1Ukraine ANGE1 
2Czech Republic oskar 
3Slovak Republic STYKO 
4Slovak Republic Zero 
5Slovak Republic queztone 
6Ukraine bondik 
CUkraine Johnta 
Team Kinguin9, 11
1Poland innocent 
2Poland MICHU 
3Poland SZPERO 
4Poland mouz 
5Poland MINISE 
CPoland Loord 
Escape Gaming1
1Hungary DeadFox 
2Hungary flash 
3Denmark maeVe 
4Sweden BARBARR 
5Denmark es3tag 
6Sweden Jumpy 
Team X12
1Denmark AcilioN 
2Denmark Friis 
3Denmark Magiskb0Y 
4Sweden MODDII 
5Denmark Pimp 
6Denmark valde 
CDenmark haste 
DenDD
1Sweden DUMAS 
2Sweden robiin 
3Sweden zende 
4Sweden cype 
5Sweden berg 
6Sweden BENDJI 
DeadPixels5
1France LoWkii 
2France xms 
3France mistou 
4France Lambert 
5United Kingdom ALEX 
6France polox 
7Belgium YOUNS 
8Belgium Davidp 
CFrance Stansenn 
Epsilon eSports10
1Sweden draken 
2Sweden REZ 
3Sweden disco doplan 
4Sweden freddieb 
5Sweden xelos 
CSweden chrille 
1 Orgless.hu are signed by Escape Gaming
2 The former core of FM eSports are now AlterYourEgo
3 Team Ancient form their own organization - GODSENT
4 Method release their roster, and spaze joins Gambit Gaming in place of wayLander. bondik joins HellRaisers and is replaced by wayLander
5 Platinium-eSport dissolve
6 E-Frag.net Esports Club leave the organization, and revert to the name Mortal Kombat
7 Mortal Kombat are signed by Team Orbit
8 stonde is removed from ENCE eSports , naSu joins.
9 Lounge Gaming parts ways with their team, who now play as Dobry&Gaming
10 GODSENT withdraw from the tournament and are replaced by Epsilon eSports
11 Dobry&Gaming are signed by Team Kinguin.
12 SK Gaming drop their Danish CS:GO squad.


Results[edit]

Alter Your Ego FM eSports GODSENT Team Ancient PiTER Method DeadPixels Platinium eSport Mortal Kombat E-Frag.net Esports Club Dobry&Gaming Lounge Gaming Team Kinguin Dobry&Gaming Team X SK Gaming

Group Stage #1[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Escape Gaming 2-0 54-41 +13 6p
2. ALTERNATE aTTaX 2-1 81-82 -1 6p
3. HellRaisers 1-2 61-83 -22 3p
4. DeadPixels 0-2 48-64 -16 0p

Group B[edit]

Group B
1. Gambit Gaming 2-0 87-80 +7 6p
2. ENCE eSports 2-1 99-86 +13 6p
3. Team AGG 1-2 122-112 +10 3p
4. Alter Your Ego 0-2 44-74 -30 0p

Group C[edit]

Group C
1. Lounge Gaming 2-0 81-51 +30 6p
2. GODSENT 2-1 109-90 +19 6p
3. FlipSid3 Tactics 1-2 68-92 -24 3p
4. PiTER 0-2 42-67 -25 0p

Group D[edit]

Group D
1. SK Gaming 2-0 87-79 +8 6p
2. Mortal Kombat 2-1 118-99 +19 6p
3. Copenhagen Wolves 1-2 105-105 0 3p
4. DenDD 0-2 37-64 -27 0p

Group Stage #2[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Escape Gaming 3-0 100-62 +38 9p
2. Team Orbit 2-1 91-66 +25 6p
3. Epsilon eSports 1-2 79-108 -29 3p
4. Gambit Gaming 0-3 79-113 -34 0p

Group B[edit]

Group B
1. ENCE eSports 3-0 123-107 +16 9p
2. Dobry&Gaming 2-1 115-80 +35 6p
3. SK Gaming 1-2 96-127 -31 3p
4. ALTERNATE aTTaX 0-3 89-109 -20 0p

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Team Orbit
0
June 27, 2016 - 16:00 CEST
1310
3
516
11
133
10
1216
4
 
 
 
 
Denmark AcilioN standing-in for Denmark Magiskb0Y
Team X
2
Team Kinguin
2
June 27, 2016 - 19:00 CEST
167
9
810
2
119
2
616
10
1614
2
12
1
Epsilon eSports
1
Semifinals
Escape Gaming
2
June 27, 2016 - 22:00 CEST
1610
6
513
8
125
7
1016
6
Denmark AcilioN standing-in for Denmark Magiskb0Y
Team X
1
ENCE eSports
2
June 28, 2016 - 14:30 CEST
166
10
911
2
126
6
916
7
1610
6
56
1
Finland jOELZ standing-in for Finland naSu
Team Kinguin
1
Winners' Final
Escape Gaming
2
June 29, 2016 - 18:00 CEST
169
7
610
4
163
13
1214
2
 
 
 
 
ENCE eSports
0
Losers' Round 1
Team Orbit
16
June 29, 2016 - 16:00 CEST
167
9
810
2
Team Kinguin
10
Epsilon eSports
20
June 28, 2016 - 18:00 CEST
20702
830
13822
307
Denmark AcilioN standing-in for Denmark Magiskb0Y. Denmark b0RUP standing-in for Denmark gla1ve
Team X
22
Losers' Round 2
Team Orbit
8
June 29, 2016 - 20:30 CEST
84
4
1116
5
Team X
16
Losers' Final
ENCE eSports
10
June 29, 2016 - 21:40 CEST
103
7
1216
4
Team X
16
Grand Final
Escape Gaming
2
June 29, 2016 - 22:45 CEST
 
 
 
 
165
11
1012
2
 
 
 
 
Escape Gaming has a 1 map advantage due to coming from the upper bracket.
Team X
0


Additional Content[edit]

Streams[edit]

References[edit]