Follow us on Twitter @LiquipediaCS if you'd like to be kept up to date on all things Counter-Strike!

WINNERS League - Season 3: Europe Invite Division

From Liquipedia Counter-Strike Wiki


[e][h]WINNERS League - Season 3: Europe Invite Division
League Information
Series:
Organizer:
WIN
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
32
Prize Pool:
$15,000 USD
Start Date:
2019-10-21
End Date:
2020-01-24
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Dust II • Inferno • Mirage • Nuke • Overpass • Train • Vertigo

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
  • Observer:
    • Canada meL (Melanie Capone)

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Four Round-Robin format Groups
      • Each group will have 8 teams
      • All teams will play each other once
      • All matches are Bo1
    • The top four teams from each group advance to the playoffs:
  • Playoffs:
    • Single-elimination bracket
    • All matches are Bo3

Prize Pool[edit]

$15,000 USD are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Nemiga Gaming7-096-40+5621p
2. BIG Academy5-287-78+915p
3. Apeks5-277-78-115p
4. SKADE4-395-100-512p
5. eSuba3-498-96+29p
6. Endpoint2-556-44+126p
7. GameAgents2-597-116-196p
8. Arena Bulls0-742-96-540p
For detailed results of Group A, click here.

Group B[edit]

Group B
1. Juggernauts5-2114-92+2215p
2. Team Unique5-298-76+2215p
3. Tenerife Titans4-396-92+412p
4. Defusekids4-3107-107012p
5. Izako Boars3-487-96-99p
6. Smoke Criminals3-492-103-119p
7. Lilmix3-482-96-149p
8. Vexed Gaming1-6107-121-143p
For detailed results of Group B, click here.

Group C[edit]

Group C
1. Ambush Esport5-1107-82+2515p
2. Nexus Gaming5-193-79+1415p
3. Budapest Five4-292-71+2112p
4. ESPADA3-392-79+139p
5. PACT3-375-7509p
6. Lyngby Vikings1-570-88-183p
. MAD Lions-   
8. Beşiktaş Esports0-641-96-550p
For detailed results of Group C, click here.

Group D[edit]

Group D
1. OFFSET Esports5-2104-70+3415p
2. Team LDLC5-2121-103+1815p
3. Me & the boys5-2104-95+915p
4. KOVA Esports4-394-70+2412p
5. S-Gaming3-4108-84+249p
6. Team Queso3-490-114-249p
7. Se7en eSports3-470-95-259p
8. CPH Flames Female0-752-112-600p
For detailed results of Group D, click here.

Playoffs[edit]

Round of 16
Nemiga Gaming
2
January 13, 2020 - 20:00 CET
1611
5
44
0
169
7
68
2
 
 
 
 
Defusekids
0
Budapest Five
2
January 15, 2020 - 17:00 CET
1613
3
22
0
63
3
416
12
1612
4
39
6
AVENGERS
1
Team Unique
1
January 12, 2020 - 18:00 CET
1410
4
516
11
169
7
68
2
148
6
716
9
Kazakhstan spellfull will standing-in for Russia zorte on Unique during maps 2 and 3 due to zorte's connection problems on 1st map.
Me & the boys
2
SKADE
2
January 14, 2020 - 20:00 CET
166
10
913
4
85
3
1016
6
169
7
614
8
Nexus Gaming
1
OFFSET Esports
0
January 14, 2020 - 17:00 CET
22
0
1316
3
136
7
916
7
 
 
 
 
ESPADA
2
Tenerife Titans
0
January 12, 2020 - 21:30 CET
106
4
916
7
93
6
1216
4
 
 
 
 
BIG Academy
2
No Problem!
0
January 15, 2020 - 19:00 CET
1681
70
2719
28
128
4
716
9
 
 
 
 
Apeks
2
KOVA Esports
2
January 14, 2020 - 19:00 CET
168
8
711
4
1612
4
310
7
 
 
 
 
Juggernauts
0
Quarterfinals
Nemiga Gaming
2
January 18, 2020 - 17:00 CET
117
4
816
8
167
9
810
2
1611
5
48
4
Budapest Five
1
Me & the boys
1
January 16, 2020 - 17:00 CET
65
1
1016
6
1612
4
310
7
65
1
1016
6
SKADE
2
ESPADA
2
January 19, 2020 - 16:00 CET
86
2
916
7
1612
4
34
1
168
8
77
0
BIG Academy
1
Apeks
0
January 21, 2020 - 19:00 CET
97
2
816
8
147
7
816
8
 
 
 
 
KOVA Esports
2
Semifinals
Nemiga Gaming
2
January 22, 2020 - 15:00 CET
1610
6
58
3
168
8
78
1
 
 
 
 
SKADE
0
ESPADA
2
January 22, 2020 - 18:00 CET
1610
6
58
3
147
7
816
8
1611
5
410
6
KOVA Esports
1
Grand Final
Nemiga Gaming
0
January 24, 2020 - 17:00 CET
138
5
716
9
1412
2
316
13
 
 
 
 
ESPADA
2

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEnglish SpeakingRussia
Streams

References[edit]