AEF Dota 2 Premier League: Premier Division

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]AEF Dota 2 Premier League: Premier Division
League Information
Series:
Version:
Type:
Offline
Location:
Oceania Sydney
Teams:
8
Format:
Online Groupstage and Playoffs and Offline finals
Prize Pool:
$ 5,000 AUD
(≃ $3,642 USD)
Date:
2018-10-15
End Date:
2018-12-15
Liquipedia Tier:
Links

Australian Esports Federation (AEF) returns for another season in October 2018 for Dota 2 with a revamped tournament format called the AEF Dota 2 Premier League. The reformed event sees the tournament into split into two leagues: Premier and Challenger Divisions and retains their pointing system from their previous two seasons. The top three teams in the Premier Division will play at an undisclosed venue in Sydney in December and the winner of the Challenger Division will win a set of peripherals.

The teams from this division entail the top four teams from the previous season, the winner of the Season 5 Division 2, two open qualififer winners and an Admin's invite - an invite made by the discretion of the AEF Admins.[1]

On the 20th October 2018, it was announced that the final day of the Premier Division will take place at The Independent Theatre in North Sydney. [2] After logistical reasons, it was later unveiled it will take place on the 15th December at the Lendlease Darling Quarter Theatre. [3]

Format[edit]

The format for the Premier Division includes two formats

  • Groupstage
    • 2 groups of 4 teams in a single round robin Bo3 format.
    • The top two teams from each group will advance to the upper bracket playoff stage.
    • The bottom two teams from each group will drop to the lower bracket playoff stage.
  • Playoffs
    • Eight teams from the groupstage will move to a Double Elimination Bracket in a Bo3 format
    • The lower bracket final Bo3 and Grand Final Bo5 will be played at at The Independent Theatre in North Sydney on the 16th December.

Broadcast Talent[edit]

Prizepool[edit]

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Nov 7, 2018: 1 AUD ≃ 0.72835 USD.)

Partcipating Teams[edit]

Athletico Esports1
1New Zealand Lose Yourself 
2Australia Y God 
3Australia TEKCOR 
4Australia rizz 
5Australia RogerDodger 
SAustralia Loski 
Natural 9
1Australia balla 
2Philippines miggeL.Z 
3Australia lordboonz 
4Australia calvin 
5Australia blackshatan 
SAustralia cas158 
Fox Gaming
1Australia Tien 
2Australia Kofaa 
3New Zealand Zavier 
4Australia Andros 
5Australia Spag 
S RayRay 
KSY
1South Korea QO 
2Australia XemistrY 
3Australia rin 
4Australia Godot 
5New Zealand Fury 
SAustralia wtHUNG 
AGN Black
1Australia Baosu 
2Australia Reverie 
3Australia Lon 
4Australia Allison 
5Australia Jesus 
SAustralia Boo Boo 
Spades
1Australia Woodymo 
2Australia Miki 
3New Zealand RaiN 
4New Zealand yAren 
5New Zealand NumoT 
iClen
1New Zealand Majistoo 
2New Zealand jandals 
3New Zealand UNTAMED 
4New Zealand Friffles 
5New Zealand Tobz 
SNew Zealand ningy 
1 Loski retired from the squad and was replaced by Y God on the 5th November 2018.

Results[edit]

Groupstage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Athletico Esports 3-0 6-0 9p
2. Fox Gaming 1-2 3-4 4p
3. Spades 1-2 2-4 3p
4. AGN Black 1-2 2-5 2p

Group B[edit]

Standings
1. Natural 9 3-0 6-2 7p
2. KSY 2-1 5-2 7p
3. iClen 1-2 3-5 3p
4. Pink 0-3 1-6 1p

Playoffs[edit]

The main event will televise the final day of the tournament which includes the Lower Bracket Finals and the Grand Final in Sydney.

 

 

Upper Bracket R1
Athletico Esports
2
November 5, 2018 - 20:00 AEDT
Phoenix Axe Jakiro Bloodseeker Luna
Mirana Drow Ranger Ogre Magi Earthshaker Storm Spirit
36m56s
Phoenix Enigma Bloodseeker Pugna Vengeful Spirit
Ogre Magi Mirana Faceless Void Lina Nyx Assassin
40m06s
Necrophos Phoenix Earth Spirit Faceless Void Storm Spirit
Ogre Magi Shadow Demon Centaur Warrunner Weaver Medusa
51m00s
KSY
1
Natural 9
2
November 6, 2018 - 20:00 AEDT
Tiny Crystal Maiden Axe Phantom Lancer Dragon Knight
Phoenix Weaver Drow Ranger Winter Wyvern Ursa
42m30s
Phoenix Timbersaw Windranger Treant Protector Invoker
Terrorblade Chen Bloodseeker Vengeful Spirit Broodmother
64m36s
Fox Gaming
0
Upper Bracket Finals
Athletico Esports
0
November 15, 2018 - 20:00 AEDT
Necrophos Jakiro Earth Spirit Lycan Venomancer
Tiny Nature's Prophet Pangolier Dazzle Brewmaster
42m03s
Necrophos Winter Wyvern Weaver Lina Phantom Lancer
Tiny Enigma Undying Pugna Centaur Warrunner
36m50s
Natural 9
2
Lower Bracket R1
Spades
2
November 7, 2018 - 20:00 AEDT
Necrophos Crystal Maiden Chen Weaver Lina
Ogre Magi Leshrac Oracle Gyrocopter Tiny
29m16s
Tiny Crystal Maiden Naga Siren Storm Spirit Phantom Assassin
Dark Seer Nature's Prophet Treant Protector Monkey King Huskar
33m38s
Pink
0
iClen
2
November 8, 2018 - 20:00 AEDT
Tiny Shadow Demon Lina Brewmaster Anti-Mage
Ogre Magi Necrophos Storm Spirit Earth Spirit Faceless Void
46m24s
Phoenix Nyx Assassin Storm Spirit Weaver Wraith King
Necrophos Ogre Magi Ursa Earthshaker Huskar
37m36s
Undying Weaver Ancient Apparition Centaur Warrunner Kunkka
Nyx Assassin Morphling Tiny Tinker Nature's Prophet
47m48s
AGN Black
1
Lower Bracket R2
KSY
2
November 12, 2018 - 20:00 AEDT
Winter Wyvern Enigma Terrorblade Chen Dazzle
Tiny Undying Bane Magnus Phantom Assassin
13m55s
Chen Spectre Kunkka Weaver Meepo
Tiny Crystal Maiden Undying Juggernaut Alchemist
24m00s
Spades
0
Fox Gaming
0
November 13, 2018 - 20:00 AEDT
Terrorblade Phoenix Dark Willow Centaur Warrunner Zeus
Winter Wyvern Brewmaster Ogre Magi Morphling Mirana
45m04s
Undying Tiny Shadow Demon Morphling Windranger
Ogre Magi Terrorblade Ursa Warlock Invoker
68m41s
iClen
2
Lower Bracket R3
KSY
2
November 14, 2018 - 20:00 AEDT
Brewmaster Silencer Morphling Ogre Magi Meepo
Phoenix Nyx Assassin Centaur Warrunner Phantom Lancer Storm Spirit
23m30s
Enigma Terrorblade Witch Doctor Kunkka Witch Doctor
Weaver Silencer Underlord Spirit Breaker Storm Spirit
27m39s
iClen
0
Lower Bracket Finals
Athletico Esports
0
December 15, 2018 - 14:00 AEDT
Dazzle Beastmaster Shadow Shaman Juggernaut Pugna
Axe Lich Windranger Terrorblade Skywrath Mage
36m35s
Beastmaster Skywrath Mage Phoenix Faceless Void Dragon Knight
Axe Oracle Nyx Assassin Pugna Slark
29m25s
KSY
2
Grand Finals
Natural 9
3
December 15, 2018 - 17:30 AEDT
Shadow Shaman Tiny Io Gyrocopter Centaur Warrunner
Axe Undying Grimstroke Lina Ember Spirit
30m50s
Phantom Assassin Undying Clockwerk Dazzle Necrophos
Slardar Lich Crystal Maiden Faceless Void Templar Assassin
28m19s
Shadow Shaman Brewmaster Windranger Ursa Medusa
Axe Rubick Disruptor Mirana Pugna
39m29s
Slardar Nature's Prophet Shadow Shaman Juggernaut Medusa
Phantom Assassin Lich Sand King Jakiro Templar Assassin
31m32s
KSY
1

Additional Content[edit]

Playoffs[edit]

Groupstage[edit]

Gallery[edit]

Streams[edit]

References[edit]

  1. AEF (2018-10-05). "AEF Dota 2 Premier League Announcement". twitter.com. Retrieved 2018-10-07.
  2. AEF (2018-10-20). "Premier LAN Announcement". twitter.com. Retrieved 2018-10-21.
  3. AE (2018-10-27). "LendLease Announcement". twitter.com. Retrieved 2018-10-28.