Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

AEF Premier League Season 3: Premier Division

[e][h]AEF Premier League Season 3: Premier Division
League Information
Series:
Sponsor:
Version:
Type:
Online & Offline
Location:
Australia Australia
Dates:
Oct 28, 2019 - Feb 1, 2020
Teams:
8
Format:
Group Stage
Playoffs
Prize Pool:
$ 5,000 AUD
(≃ $3,350 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Groupstage
    • Two groups of four teams each in a single round robin Bo3 format.
    • The top two teams from each group will advance to the upper bracket playoff stage.
    • The bottom two teams from each group will drop to the lower bracket playoff stage.
  • Playoffs
    • Eight teams from the groupstage will move to a Double Elimination Bracket in a Bo3 format
    • The lower bracket final Bo3 and Grand Final Bo5 will be played at an offline venue.

Prizepool[edit]

$ 5,000 AUD (≃$3,350 USD) was spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Feb 1, 2020: 1 AUD ≃ 0.67006 USD.)

Partcipating Teams[edit]

Athletico Esports
1Australia hypeman
2Australia Toolbelt
3Australia TEKCOR
4New Zealand Fury
5Australia spag
Substitutes
SAustralia rizz
Main Roster
Oracle.Youth
1Australia Splicko
2New Zealand Loseyourself
3Australia Calvin
4Australia z4ne
5Australia Andros
Substitutes
SUSA Monster
SAustralia lordboonz
SAustralia cozy
Main Roster
Dark Sided
1Australia Baosu
2Australia Reverie
3Australia MusiCa
4New Zealand Zavier
5New Zealand Tobz
Australian Gaming Network
1Australia TCG
2Australia Farnsworth
3Australia Lon
4Australia Game is hard
5Australia Maps
Substitutes
SAustralia cozy
Main Roster

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Athletico Esports4-08-012p
2. Dark Sided2-24-55p
3. Infinity Gaming1-22-43p
4. Goin Ham0-31-61p

Group B[edit]

Standings
1. Oracle.Youth3-06-09p
2. Shutdown Esports Club2-14-26p
3. Australian Gaming Network1-22-52p
4. Fire AU0-31-61p

Playoffs[edit]

The lower bracket final and grand final will take place in an offline event.

 

 

Upper Bracket R1
Athletico Esports
2
November 17, 2019 - 20:20 AEDT
Faceless Void Undying Templar Assassin Rubick Leshrac
Kunkka Shadow Demon Shadow Shaman Naga Siren Bloodseeker
22m45s
Faceless Void Ogre Magi Invoker Timbersaw Zeus
Undying Sand King Earth Spirit Tinker Riki
27m18s
Shutdown Esports Club
0
Oracle.Youth
1
November 18, 2019 - 20:00 AEDT
Lich Bloodseeker Shadow Demon Kunkka Lycan
Night Stalker Winter Wyvern Rubick Invoker Gyrocopter
38m59s
Keeper of the Light Gyrocopter Spirit Breaker Templar Assassin Venomancer
Winter Wyvern Tusk Ogre Magi Juggernaut Storm Spirit
36m57s
Gyrocopter Undying Rubick Legion Commander Alchemist
Winter Wyvern Nyx Assassin Leshrac Slark Invoker
54m04s
Dark Sided
2
Upper Bracket Finals
Athletico Esports
2
November 25, 2019 - 20:00 AEDT
Winter Wyvern Mirana Legion Commander Slark Tinker
Faceless Void Ogre Magi Invoker Leshrac Tiny
44m15s
Drow Ranger Undying Outworld Devourer Disruptor Abaddon
Night Stalker Invoker Lich Lifestealer Batrider
39m55s
Dark Sided
0
Lower Bracket R1
Infinity Gaming
W
November 20, 2019 - 20:00 AEDT
Fire AU forfeited their matches.[1]
Fire AU
F
Australian Gaming Network
1
November 21, 2019 - 20:00 AEDT
Keeper of the Light Bloodseeker Ogre Magi Batrider Invoker
Gyrocopter Night Stalker Lina Undying Juggernaut
35m28s
Gyrocopter Keeper of the Light Kunkka Skywrath Mage Templar Assassin
Chen Tiny Puck Drow Ranger Invoker
49m39s
Legion Commander Lich Dark Willow Lifestealer Pugna
Gyrocopter Shadow Demon Leshrac Axe Timbersaw
45m29s
Goin Ham
2
Lower Bracket R2
Shutdown Esports Club
0
November 27, 2019 - 20:00 AEDT
Vengeful Spirit Legion Commander Oracle Templar Assassin Bounty Hunter
Bane Mirana Faceless Void Centaur Warrunner Ember Spirit
26m26s
Io Chaos Knight Crystal Maiden Clockwerk Leshrac
Luna Ogre Magi Underlord Enigma Pugna
40m02s
Infinity Gaming
2
Oracle.Youth
2
November 26, 2019 - 20:00 AEDT
Mirana Ogre Magi Templar Assassin Omniknight Drow Ranger
Chen Gyrocopter Tiny Bristleback Venomancer
29m40s
Mirana Invoker Undying Centaur Warrunner Chaos Knight
Gyrocopter Night Stalker Skywrath Mage Ogre Magi Puck
20m08s
Goin Ham
0
Lower Bracket R3
Infinity Gaming
0
November 28, 2019 - 20:00 AEDT
Nature's Prophet Vengeful Spirit Ogre Magi Ember Spirit Timbersaw
Mirana Winter Wyvern Silencer Meepo Leshrac
26m17s
Legion Commander Rubick Warlock Monkey King Faceless Void
Mirana Templar Assassin Ogre Magi Vengeful Spirit Lycan
33m56s
Oracle.Youth
2
Lower Bracket Finals
Dark Sided
0
February 1, 2020 - 14:28 AEDT
Doom Disruptor Lich Phantom Lancer Batrider
Snapfire Razor Bane Leshrac Underlord
32m59s
Winter Wyvern Doom Juggernaut Magnus Grimstroke
Enchantress Tiny Disruptor Morphling Void Spirit
31m31s
Oracle.Youth
2
Grand Finals
Athletico Esports
0
February 1, 2020 - 18:00 AEDT
Puck Treant Protector Earth Spirit Batrider Faceless Void
Lich Razor Rubick Lifestealer Legion Commander
37m15s
Elder Titan Puck Oracle Slardar Troll Warlord
Disruptor Timbersaw Rubick Shadow Fiend Clinkz
45m23s
Elder Titan Phantom Lancer Rubick Doom Viper
Disruptor Invoker Underlord Winter Wyvern Monkey King
63m14s
Oracle.Youth
3

Streams[edit]

References[edit]