Aegis League

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Aegis League
League Information
Organizer:
Crasheroni
AD2L
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Americas Americas
Dates:
Oct 6, 2020 - TBA
Teams:
8
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Double-elimination
Prize Pool:
$800 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants
    • Eight invited teams
  • Group Stage - October 4th - November 20th, 2020
    • Bo2 Round Robin
    • All matches are played in a Bo2
    • A win (2-0) provides 2 points
    • A draw (1-1) provides 1 point
    • A loss (0-2) provides 0 points
    • All teams will be seeded into playoff bracket
    • Top four teams will be seeded into the upper bracket of the playoffs
    • Bottom four teams will be seeded into the lower bracket of the playoffs
  • Playoffs - November 23rd - 29th, 2020
    • Upper Bracket Playoff matches are all Bo3
    • Lower Bracket matches are all Bo1, except for the lower bracket finals which will be Bo3
  • Post Season
    • The top two teams will be directly invited to the next season
  • For the full list rules, look here

Broadcast Talent[edit]

  • Host:

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Round-robin
1. Odd Otters4-3-011-3
1. Portland Burnsiders4-3-011-3
3. Hellraisins4-1-29-5
3. Typical NA2-5-09-5
5. Storm Force Five2-2-36-8
6. Maximum Waige1-3-35-9
7. Nebula1-2-44-10
8. Steven the Cat0-1-61-13

Matches[edit]

Week 1[edit]
Week 2[edit]
Week 3[edit]
Week 4[edit]
Week 5[edit]
Week 6[edit]
Week 7[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
Portland Burnsiders
2
December 3, 2020 - 02:09 UTC
Clockwerk Sven Io Leshrac Clinkz
Oracle Void Spirit Timbersaw Anti-Mage Viper
28m08s
Magnus Faceless Void Rubick Underlord Ember Spirit
Lina Tidehunter Shadow Demon Phantom Assassin Tusk
64m56s
Sven Windranger Enchantress Void Spirit Silencer
Omniknight Rubick Mars Templar Assassin Bristleback
48m28s
Typical NA
1
Odd Otters
0
November 29, 2020 - 01:05 UTC
Magnus Phantom Assassin Rubick Timbersaw Windranger
Lifestealer Lina Snapfire Death Prophet Earth Spirit
33m29s
Rubick Undying Tidehunter Drow Ranger Shadow Fiend
Lina Mars Enchantress Doom Ursa
44m22s
Hellraisins
2
Upper Bracket Final
Portland Burnsiders
2
December 10, 2020 - 02:04 UTC
Undying Sven Rubick Tidehunter Outworld Devourer
Mars Mirana Ogre Magi Anti-Mage Death Prophet
37m44s
Mars Rubick Clockwerk Phantom Assassin Death Prophet
Grimstroke Juggernaut Tiny Bloodseeker Leshrac
29m02s
Oracle Phantom Assassin Death Prophet Axe Lion
Earth Spirit Bloodseeker Keeper of the Light Terrorblade Viper
41m56s
Hellraisins
1
Lower Bracket R1
Storm Force Five
2
December 4, 2020 - 02:30 UTC
Clockwerk Troll Warlord Lich Nature's Prophet Invoker
Lina Slardar Vengeful Spirit Drow Ranger Death Prophet
26m01s
Phoenix Lifestealer Lich Timbersaw Tiny
Sven Omniknight Mirana Viper Batrider
34m38s
Steven the Cat
0
Maximum Waige
1
December 1, 2020 - 02:09 UTC
Tiny Ogre Magi Night Stalker Windranger Morphling
Lina Omniknight Viper Spectre Legion Commander
22m16s
Tiny Shadow Demon Centaur Warrunner Terrorblade Dazzle
Omniknight Phantom Assassin Dark Willow Night Stalker Pangolier
25m27s
Tiny Enchantress Brewmaster Slark Void Spirit
Omniknight Phantom Assassin Earth Spirit Batrider Pangolier
31m27s
Nebula
2
Lower Bracket R2
Typical NA
2
December 9, 2020 - 02:08 UTC
Magnus Phantom Assassin Void Spirit Viper Enchantress
Tusk Oracle Tiny Juggernaut Beastmaster
18m34s
Oracle Leshrac Slardar Morphling Earthshaker
Tusk Spectre Lich Ember Spirit Abaddon
37m19s
Storm Force Five
0
Nebula
0
December 6, 2020 - 02:06 UTC
Magnus Crystal Maiden Night Stalker Troll Warlord Invoker
Chen Leshrac Lifestealer Spirit Breaker Bloodseeker
23m34s
Undying Juggernaut Dark Willow Pangolier Windranger
Doom Viper Tusk Morphling Nature's Prophet
43m30s
Odd Otters
2
Lower Bracket R3
Typical NA
0
January 5, 2021 - 16:59 EST
Enchantress Batrider Mirana Beastmaster Drow Ranger
Nyx Assassin Monkey King Abaddon Witch Doctor Storm Spirit
31m07s
Jakiro Spirit Breaker Nature's Prophet Windranger Wraith King
Mirana Monkey King Ogre Magi Tidehunter Lion
40m53s
Odd Otters
2
Lower Bracket Final
Hellraisins
0
January 12, 2021 - 02:14 UTC
Mars Mirana Spirit Breaker Slark Death Prophet
Keeper of the Light Ember Spirit Shadow Shaman Timbersaw Leshrac
28m48s
Grimstroke Riki Rubick Brewmaster Outworld Devourer
Mars Monkey King Mirana Wraith King Abaddon
32m56s
Odd Otters
2
Grand Final
Portland Burnsiders
Odd Otters

References[edit]