Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

Asia Challenger League Season 1

[e][h]Asia Challenger League Season 1
League Information
Series:
Asia Challenger League
Organizer:
Asia Challenger League
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Aug 2 - 14, 2019
Teams:
8
Format:
Group Stage
Playoffs
Prize Pool:
¥ 200,000 CNY
(≃ $29,134 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • 8-team Bo3 round-robin
    • Top 4 teams advance to the upper bracket of the Playoffs
    • 5th to 6th place team advance to the lower bracket of the Playoffs
    • Bottom 2 teams are eliminated
  • Playoffs
    • Bo3 double-elimination bracket
    • Grand Finals are Bo5

Prize Pool[edit]

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Jul 16, 2019: 1 CNY ≃ 0.14567 USD.)

Participants[edit]

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. Vampire Gaming5-211-4
2. Hero Gaming4-311-7
3. Cobra Gaming4-39-6
4. Team Ethereal4-38-9
5. Revenge Gaming3-47-9
6. Team Sincere3-47-9
7. Team Galaxy3-47-10
8. Team Destiny2-55-11

Cross Table[edit]

Show DuplicatesHide Duplicates
2-1
Aug 02
1-2
Aug 03
0-2
Aug 04
2-0
Aug 05
2-0
Aug 06
0-2
Aug 07
0-2
Aug 08
1-2
Aug 02
2-0
Aug 04
2-1
Aug 10
1-2
Aug 09
2-0
Aug 08
1-2
Aug 06
2-0
Aug 02
2-1
Aug 03
0-2
Aug 04
0-2
Aug 02
2-0
Aug 10
2-0
Aug 09
1-2
Aug 08
0-2
Aug 07
2-0
Aug 04
1-2
Aug 10
2-0
Aug 02
2-0
Aug 07
0-2
Aug 05
2-0
Aug 09
2-0
Aug 06
0-2
Aug 05
2-1
Aug 09
0-2
Aug 10
0-2
Aug 07
1-2
Aug 03
2-0
Aug 04
0-2
Aug 11
0-2
Aug 06
0-2
Aug 08
0-2
Aug 09
2-0
Aug 05
2-1
Aug 03
2-1
Aug 05
2-1
Aug 10
2-0
Aug 07
2-1
Aug 06
2-1
Aug 08
0-2
Aug 09
0-2
Aug 04
1-2
Aug 05
0-2
Aug 03
2-0
Aug 08
0-2
Aug 02
2-0
Aug 07
0-2
Aug 06
2-0
Aug 11
1-2
Aug 10
2-0
Aug 03

Matches[edit]

August 2[edit]

August 3[edit]

August 4[edit]

August 5[edit]

August 6[edit]

August 7[edit]

August 8[edit]

August 9[edit]

August 10[edit]

August 11[edit]

Playoffs[edit]

 
Upper Bracket R1
Vampire Gaming
1
August 12, 2019 - 12:00 CST
Ogre Magi Lich Sven Pugna Kunkka
Tiny Leshrac Ancient Apparition Batrider Arc Warden
23m41s
Tiny Bane Ursa Nature's Prophet Dragon Knight
Grimstroke Lifestealer Doom Crystal Maiden Leshrac
24m01s
Leshrac Spirit Breaker Vengeful Spirit Lifestealer Nature's Prophet
Grimstroke Tiny Enigma Wraith King Templar Assassin
24m31s
Team Ethereal
2
Hero Gaming
0
August 12, 2019 - 15:00 CST
Leshrac Witch Doctor Lifestealer Winter Wyvern Pudge
Rubick Ogre Magi Sven Magnus Kunkka
32m08s
Leshrac Lich Ember Spirit Juggernaut Earthshaker
Tiny Witch Doctor Dark Willow Wraith King Storm Spirit
34m42s
Cobra Gaming
2
Upper Bracket Finals
Team Ethereal
0
August 12, 2019 - 18:00 CST
Tiny Warlock Troll Warlord Mars Mirana
Lich Earthshaker Wraith King Pugna Outworld Devourer
27m08s
Pudge Bane Sven Batrider Shadow Fiend
Crystal Maiden Witch Doctor Slardar Weaver Kunkka
23m11s
Cobra Gaming
2

 

Lower Bracket R1
Vampire Gaming
2
August 13, 2019 - 12:10 CST
Tiny Jakiro Windranger Ember Spirit Monkey King
Leshrac Legion Commander Warlock Storm Spirit Luna
30m50s
Leshrac Witch Doctor Pangolier Pudge Spectre
Spirit Breaker Ogre Magi Zeus Troll Warlord Necrophos
37m30s
Revenge Gaming
0
Hero Gaming
2
August 13, 2019 - 15:00 CST
Grimstroke Juggernaut Earthshaker Rubick Ember Spirit
Leshrac Lich Sand King Lifestealer Kunkka
42m15s
Leshrac Ogre Magi Winter Wyvern Arc Warden Puck
Grimstroke Doom Enigma Juggernaut Templar Assassin
29m15s
Team Sincere
0
Lower Bracket R2
Vampire Gaming
2
August 13, 2019 - 18:00 CST
Rubick Pudge Troll Warlord Witch Doctor Nature's Prophet
Leshrac Undying Earthshaker Monkey King Ember Spirit
27m06s
Tiny Grimstroke Nature's Prophet Legion Commander Kunkka
Crystal Maiden Earthshaker Lifestealer Jakiro Dragon Knight
34m07s
Hero Gaming
0
Lower Bracket Finals
Team Ethereal
1
August 14, 2019 - 12:00 CST
Leshrac Spirit Breaker Doom Gyrocopter Rubick
Grimstroke Troll Warlord Earth Spirit Outworld Devourer Centaur Warrunner
31m36s
Leshrac Earthshaker Winter Wyvern Troll Warlord Zeus
Lich Juggernaut Clockwerk Nature's Prophet Dragon Knight
26m28s
Centaur Warrunner Disruptor Shadow Shaman Faceless Void Dragon Knight
Ogre Magi Grimstroke Juggernaut Pangolier Mirana
34m55s
Vampire Gaming
2
Grand Finals
Cobra Gaming
1
August 14, 2019 - 15:10 CST
Elder Titan Lich Pugna Sven Storm Spirit
Leshrac Bane Tidehunter Troll Warlord Templar Assassin
22m41s
Earth Spirit Pudge Pangolier Troll Warlord Leshrac
Rubick Tiny Juggernaut Omniknight Storm Spirit
32m46s
Jakiro Centaur Warrunner Lion Sven Troll Warlord
Sand King Shadow Shaman Juggernaut Winter Wyvern Outworld Devourer
18m48s
Elder Titan Witch Doctor Troll Warlord Pangolier Venomancer
Doom Grimstroke Monkey King Windranger Puck
30m34s
Vampire Gaming
3

Streams[edit]

References[edit]