Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Asia Challenger League Season 5

[e][h]Asia Challenger League Season 5
League Information
Series:
Asia Challenger League Asia Challenger League
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Dec 31, 2019 - Jan 14, 2020
Teams:
9
Format:
Group Stage
Playoffs
Prize Pool:
¥ 200,000 CNY
(≃ $29,013 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • 9-team Bo3 round-robin
    • Top 4 teams advance to the upper bracket of the Playoffs
    • 5th to 6th place team advance to the lower bracket of the Playoffs
    • Other teams are eliminated
    • Tiebreakers: series wins > diff > h2h results > additional game
  • Playoffs
    • Bo3 double-elimination bracket
    • The grand final is in Bo5

Prize Pool[edit]

¥ 200,000 CNY (≃$29,013 USD) was spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Jan 14, 2020: 1 CNY ≃ 0.14506 USD.)

Participants[edit]

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. Cobra Gaming6-213-6
2. Team Destiny5-311-8
3. Team Honor5-311-8
4. Immortal Gaming4-49-8
5. Revenge Gaming4-410-10
6. Team Ethereal4-48-10
7. Team Varanid3-510-10
8. Vampire Gaming3-57-12
9. Team Sincere2-65-12

Matches[edit]

Dec 31[edit]

Jan 1[edit]

Jan 2[edit]

Jan 3[edit]

Jan 4[edit]

Jan 5[edit]

Jan 6[edit]

Jan 7[edit]

Jan 8[edit]

Jan 9[edit]

Jan 10[edit]

Jan 11[edit]

Playoffs[edit]

 
Upper Bracket R1
Cobra Gaming
0
January 12, 2020 - 16:30 CST
Clockwerk Disruptor Lina Slark Outworld Devourer
Elder Titan Lifestealer Rubick Leshrac Magnus
42m43s
Drow Ranger Legion Commander Puck Winter Wyvern Kunkka
Slark Disruptor Lich Axe Bloodseeker
46m42s
Immortal Gaming
2
Team Destiny
2
January 12, 2020 - 18:45 CST
Legion Commander Skywrath Mage Abaddon Templar Assassin Ember Spirit
Tiny Nature's Prophet Crystal Maiden Razor Bristleback
33m05s
Lina Timbersaw Viper Brewmaster Storm Spirit
Abaddon Puck Templar Assassin Slark Undying
27m27s
Team Honor
0
Upper Bracket Finals
Immortal Gaming
1
January 12, 2020 - 20:30 CST
Undying Disruptor Puck Faceless Void Zeus
Venomancer Tiny Rubick Morphling Storm Spirit
49m34s
Abaddon Crystal Maiden Jakiro Sniper Weaver
Disruptor Outworld Devourer Elder Titan Slark Mars
42m03s
Lich Bloodseeker Puck Razor Legion Commander
Skywrath Mage Axe Omniknight Ember Spirit Shadow Fiend
41m21s
Team Destiny
2

 

Lower Bracket R1
Cobra Gaming
0
January 13, 2020 - 16:30 CST
Doom Lina Bloodseeker Phoenix Dragon Knight
Disruptor Centaur Warrunner Templar Assassin Undying Gyrocopter
51m48s
Treant Protector Rubick Faceless Void Omniknight Windranger
Venomancer Timbersaw Witch Doctor Tiny Ember Spirit
38m26s
Revenge Gaming
2
Team Honor
2
January 13, 2020 - 18:50 CST
Omniknight Rubick Zeus Phantom Lancer Shadow Demon
Viper Earth Spirit Disruptor Dark Seer Ember Spirit
33m10s
Venomancer Razor Viper Jakiro Timbersaw
Abaddon Ember Spirit Rubick Nature's Prophet Pangolier
38m21s
Kunkka Lina Phantom Lancer Winter Wyvern Death Prophet
Venomancer Clockwerk Legion Commander Timbersaw Drow Ranger
40m43s
Team Ethereal
1
Lower Bracket R2
Revenge Gaming
0
January 13, 2020 - 21:45 CST
Rubick Centaur Warrunner Disruptor Naga Siren Storm Spirit
Legion Commander Lina Shadow Fiend Abaddon Phantom Assassin
28m34s
Vengeful Spirit Bloodseeker Skywrath Mage Omniknight Dragon Knight
Pangolier Winter Wyvern Phantom Assassin Shadow Demon Storm Spirit
41m24s
Team Honor
2
Lower Bracket Finals
Immortal Gaming
1
January 14, 2020 - 16:30 CST
Lina Legion Commander Razor Disruptor Faceless Void
Rubick Lifestealer Elder Titan Puck Magnus
37m37s
Treant Protector Abaddon Windranger Troll Warlord Batrider
Venomancer Clockwerk Rubick Nature's Prophet Puck
37m51s
Doom Clinkz Vengeful Spirit Slark Earthshaker
Razor Crystal Maiden Legion Commander Tusk Zeus
40m52s
Team Honor
2
Grand Finals
Team Destiny
2
January 14, 2020 - 19:30 CST
Faceless Void Lich Omniknight Lina Dragon Knight
Treant Protector Doom Rubick Phantom Lancer Shadow Fiend
53m28s
Rubick Zeus Clockwerk Morphling Lifestealer
Elder Titan Doom Enigma Ember Spirit Shadow Fiend
44m31s
Faceless Void Lich Nature's Prophet Bristleback Skywrath Mage
Kunkka Disruptor Tidehunter Slark Pangolier
44m16s
Doom Treant Protector Vengeful Spirit Luna Tiny
Tusk Brewmaster Abaddon Drow Ranger Puck
38m59s
Abaddon Skywrath Mage Faceless Void Jakiro Windranger
Treant Protector Rubick Leshrac Troll Warlord Storm Spirit
39m39s
Team Honor
3

Streams[edit]

References[edit]