Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Asia Challenger League Season 6

[e][h]Asia Challenger League Season 6
League Information
Series:
Asia Challenger League Asia Challenger League
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Feb 3 - 25, 2020
Teams:
9
Format:
Group Stage
Playoffs
Prize Pool:
¥ 200,000 CNY
(≃ $28,430 USD)
Liquipedia Tier:
Links
Upcoming Matches

Format[edit]

  • Group Stage
    • 9-team Bo3 round-robin
    • Top 4 teams advance to the upper bracket of the Playoffs
    • 5th to 6th place team advance to the lower bracket of the Playoffs
    • Other teams are eliminated
    • Tiebreakers: series wins > diff > h2h results > additional game
  • Playoffs
    • Bo3 double-elimination bracket
    • The grand final is in Bo5

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

¥ 200,000 CNY (≃$28,430 USD) was spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Feb 25, 2020: 1 CNY ≃ 0.14215 USD.)

Participants[edit]

Panda Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Cobra Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team Eagles
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team Meteor
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Immortal Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team Sincere
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team Honor
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Vampire Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team Monsoon
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. Panda Gaming6-212-6
2. Team Meteor6-213-8
3. Cobra Gaming5-311-8
4. Team Eagles4-411-9
5. Team Honor3-59-11
6. Team Sincere3-59-11
7. Immortal Gaming3-58-11
8. Team Monsoon3-58-12
9. Vampire Gaming3-57-12

Matches[edit]

Feb 3[edit]

Feb 4[edit]

Feb 5[edit]

Feb 6[edit]

Feb 7[edit]

Feb 8[edit]

Feb 17[edit]

Feb 18[edit]

Feb 19[edit]

Feb 20[edit]

Feb 21[edit]

Feb 22[edit]

Playoffs[edit]

 
Upper Bracket R1
Panda Gaming
2
February 23, 2020 - 16:30 CST
Rubick Slardar Lich Juggernaut Shadow Fiend
Snapfire Clockwerk Spectre Nature's Prophet Zeus
26m27s
Winter Wyvern Pugna Bloodseeker Centaur Warrunner Storm Spirit
Spirit Breaker Leshrac Grimstroke Magnus Puck
28m53s
Tiny Crystal Maiden Puck Batrider Luna
Lich Disruptor Magnus Abaddon Gyrocopter
23m29s
Team Eagles
1
Team Meteor
2
February 23, 2020 - 19:20 CST
Keeper of the Light Legion Commander Lion Bristleback Mirana
Rubick Grimstroke Beastmaster Sven Invoker
25m10s
Tusk Venomancer Keeper of the Light Sven Dark Seer
Centaur Warrunner Rubick Leshrac Treant Protector Drow Ranger
22m34s
Snapfire Puck Lifestealer Doom Ember Spirit
Centaur Warrunner Rubick Troll Warlord Undying Leshrac
21m00s
Cobra Gaming
1
Upper Bracket Finals
Panda Gaming
2
February 23, 2020 - 21:25 CST
Beastmaster Vengeful Spirit Shadow Shaman Magnus Dragon Knight
Snapfire Earthshaker Winter Wyvern Leshrac Wraith King
49m46s
Winter Wyvern Bane Centaur Warrunner Troll Warlord Templar Assassin
Lich Pangolier Lion Mars Pugna
52m16s
Team Meteor
0

 

Lower Bracket R1
Team Eagles
0
February 24, 2020 - 16:30 CST
Snapfire Slardar Doom Dragon Knight Puck
Centaur Warrunner Skywrath Mage Treant Protector Drow Ranger Magnus
46m05s
Elder Titan Phoenix Bane Troll Warlord Pangolier
Treant Protector Snapfire Void Spirit Morphling Mars
51m36s
Team Honor
2
Cobra Gaming
1
February 24, 2020 - 19:00 CST
Tiny Nature's Prophet Lich Lifestealer Lina
Sand King Rubick Leshrac Wraith King Ogre Magi
28m12s
Legion Commander Shadow Shaman Jakiro Slark Death Prophet
Lich Tiny Omniknight Troll Warlord Shadow Fiend
26m24s
Snapfire Keeper of the Light Earthshaker Shadow Fiend Bristleback
Axe Skywrath Mage Jakiro Drow Ranger Bloodseeker
44m02s
Team Sincere
2
Lower Bracket R2
Team Honor
2
February 24, 2020 - 22:00 CST
Slardar Nature's Prophet Lich Magnus Viper
Treant Protector Rubick Disruptor Sven Pangolier
42m10s
Axe Skywrath Mage Spirit Breaker Troll Warlord Death Prophet
Dazzle Nature's Prophet Undying Earthshaker Lycan
17m59s
Winter Wyvern Lifestealer Crystal Maiden Gyrocopter Centaur Warrunner
Doom Rubick Lich Void Spirit Anti-Mage
34m27s
Team Sincere
1
Lower Bracket Finals
Team Meteor
2
February 25, 2020 - 16:45 CST
Crystal Maiden Legion Commander Grimstroke Batrider Anti-Mage
Lina Ogre Magi Razor Abaddon Lifestealer
38m45s
Winter Wyvern Puck Juggernaut Timbersaw Nyx Assassin
Void Spirit Earth Spirit Lich Storm Spirit Riki
42m54s
Team Honor
0
Grand Finals
Panda Gaming
0
February 25, 2020 - 19:00 CST
Ogre Magi Batrider Omniknight Sven Phoenix
Tiny Enchantress Elder Titan Monkey King Morphling
42m18s
Jakiro Naga Siren Nyx Assassin Dark Seer Faceless Void
Enchantress Leshrac Pangolier Puck Anti-Mage
40m59s
Tiny Magnus Skywrath Mage Shadow Shaman Drow Ranger
Ogre Magi Clockwerk Zeus Morphling Faceless Void
49m24s
Team Meteor
3

Streams[edit]

References[edit]