Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

Asia DOTA2 Master League

[e][h]Asia DOTA2 Master League
League Information
Series:
Asia Master League Asia Master League
Organizer:
QCG e-Sport organization
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Sep 15 - 24, 2019
Teams:
12
Format:
Round-Robin Groups
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
¥ 300,000 CNY
(≃ $42,212 USD)
Liquipedia Tier:
Links

The first battle after TI9 - the Asia DOTA2 master League sponsored by QCG e-Sport organization is about to start. From September 15th to September 23rd, 12 invited teams will compete in the competition and compete for the total prize money of RMB 300,000. The event is not to be missed.

Format[edit]

  • Two 6-team groups with Bo3 round-robin
    • 1pt for 1 map. (2:1 would give 2pts to the winner and 1pt to the loser).
    • Top 2 of each group advance to upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place of each group advance to lower bracket of the Playoffs
    • Other teams are eliminated.
    • Tiebreaker rules apply in order:
      1. Additional Bo1 is played
  • Double-elimination Playoffs
    • Bo5 Grand Final. All other rounds are Bo3.

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is 300,000 CNY.

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Sep 24, 2019: 1 CNY ≃ 0.14071 USD.)

Participants[edit]

FTD.Guys
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
                    
                    
Reality Rift
1Singapore Luk 
2Malaysia AlaCrity 
3Malaysia kYxY 
4Mongolia Hustla 
5Singapore NutZ 
                    
Cignal Ultra
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
                    
Team Viper
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
                    
MidOpen Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
                    
Team Serenity
1China ANI 
2China mg 
3China 杨逍 
4China shaker 
5China ..... 
                    
496 Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
                    
Neon Esports
1Philippines Skem 
2Philippines Yopaj 
3Philippines Rappy 
4Philippines PlayHard 
5Philippines RR 
                    
Fire Phoenix
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
                    
Team LEI
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
                    
Team Patience
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
                    

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Reality Rift4-19-3
2. Team Viper4-18-6
3. KG.Luminous3-27-5
4. FTD.Guys2-35-7
4. MidOpen Gaming2-35-7
6. Cignal Ultra0-54-10
Show DuplicatesHide Duplicates
0-2
Sep 15
0-2
Sep 18
2-1
Sep 19
1-2
Sep 16
2-0
Sep 17
2-0
Sep 15
2-1
Sep 19
2-0
Sep 16
1-2
Sep 15
0-2
Sep 18
2-0
Sep 18
1-2
Sep 19
2-1
Sep 17
2-0
Sep 18
2-0
Sep 19
1-2
Sep 19
0-2
Sep 16
1-2
Sep 17
1-2
Sep 17
1-2
Sep 16
2-1
Sep 16
2-1
Sep 15
0-2
Sep 18
2-1
Sep 17
2-1
Sep 15
0-2
Sep 17
2-0
Sep 18
0-2
Sep 19
2-1
Sep 16
1-2
Sep 15

Group B[edit]

Standings
1. Neon Esports5-010-1
2. Team LEI4-18-4
3. Team Patience2-37-6
4. 496 Gaming2-35-7
5. Fire Phoenix2-34-7
6. Team Serenity0-51-10
Show DuplicatesHide Duplicates
1-2
Sep 15
FF-W
Sep 19
0-2
Sep 17
0-2
Sep 15
0-2
Sep 16
2-1
Sep 15
0-2
Sep 19
2-0
Sep 18
1-2
Sep 16
0-2
Sep 18
W-FF
Sep 19
2-0
Sep 19
2-0
Sep 16
2-0
Sep 17
2-1
Sep 18
2-0
Sep 17
0-2
Sep 18
0-2
Sep 16
0-2
Sep 15
2-1
Sep 19
2-0
Sep 15
2-1
Sep 16
0-2
Sep 17
2-0
Sep 15
2-1
Sep 17
2-0
Sep 16
2-0
Sep 18
1-2
Sep 18
1-2
Sep 19
1-2
Sep 17

Matches[edit]

Group A[edit]

September 15-A[edit]
September 16-A[edit]
September 17-A[edit]
September 18-A[edit]
September 19-A[edit]

Group B[edit]

September 15-B[edit]
September 16-B[edit]
September 17-B[edit]
September 18-B[edit]
September 19-B[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Reality Rift
0
September 20, 2019 - 13:00 CST
Kunkka Mirana Treant Protector Gyrocopter Faceless Void
Tiny Ogre Magi Grimstroke Batrider Slark
41m31s
Tiny Earth Spirit Witch Doctor Phoenix Gyrocopter
Shadow Demon Ogre Magi Kunkka Tidehunter Arc Warden
32m19s
Team LEI
2
Team Viper
0
September 20, 2019 - 14:30 CST
Earthshaker Leshrac Witch Doctor Faceless Void Arc Warden
Kunkka Ogre Magi Lich Juggernaut Pugna
35m42s
Lina Sand King Grimstroke Outworld Devourer Troll Warlord
Kunkka Juggernaut Warlock Nyx Assassin Puck
28m17s
Neon Esports
2
Upper Bracket Finals
Team LEI
2
September 22, 2019 - 12:00 CST
Mirana Ogre Magi Shadow Demon Outworld Devourer Naga Siren
Lina Earthshaker Faceless Void Keeper of the Light Puck
28m14s
Rubick Abaddon Slark Tidehunter Death Prophet
Kunkka Lina Earthshaker Juggernaut Lich
52m51s
Rubick Tidehunter Templar Assassin Bane Lifestealer
Tiny Night Stalker Leshrac Crystal Maiden Tusk
36m46s
Neon Esports
1
Lower Bracket R1
KG.Luminous
2
September 20, 2019 - 14:30 CST
Mirana Elder Titan Ember Spirit Spirit Breaker Luna
Treant Protector Bounty Hunter Lina Invoker Phantom Assassin
43m23s
Mirana Spirit Breaker Bane Spectre Invoker
Ancient Apparition Earthshaker Phantom Lancer Tidehunter Batrider
39m10s
Earthshaker Lina Ogre Magi Morphling Broodmother
Treant Protector Rubick Slark Batrider Omniknight
30m08s
496 Gaming
1
FTD.Guys
2
September 21, 2019 - 12:15 CST
Crystal Maiden Ember Spirit Kunkka Mirana Tidehunter
Clockwerk Lich Storm Spirit Gyrocopter Earth Spirit
32m09s
Leshrac Crystal Maiden Undying Alchemist Bristleback
Magnus Riki Spirit Breaker Grimstroke Timbersaw
17m55s
Team Patience
0
Lower Bracket R2
Reality Rift
1
September 21, 2019 - 12:00 CST
Tiny Shadow Demon Legion Commander Terrorblade Meepo
Ogre Magi Mirana Ember Spirit Luna Dark Seer
27m00s
Ogre Magi Enigma Earth Spirit Omniknight Dragon Knight
Mirana Spirit Breaker Invoker Jakiro Morphling
22m47s
Mirana Lifestealer Lion Enchantress Legion Commander
Elder Titan Kunkka Invoker Faceless Void Ancient Apparition
32m48s
KG.Luminous
2
Team Viper
0
September 21, 2019 - 19:00 CST
Mirana Treant Protector Outworld Devourer Mars Faceless Void
Elder Titan Ember Spirit Crystal Maiden Bristleback Templar Assassin
31m40s
Mirana Night Stalker Slark Lich Mars
Crystal Maiden Kunkka Bristleback Disruptor Naga Siren
31m29s
FTD.Guys
2
Lower Bracket R3
KG.Luminous
1
September 22, 2019 - 16:00 CST
Kunkka Invoker Ogre Magi Gyrocopter Io
Leshrac Earthshaker Keeper of the Light Alchemist Ember Spirit
32m09s
Death Prophet Monkey King Spirit Breaker Shadow Demon Leshrac
Medusa Bristleback Sand King Keeper of the Light Earthshaker
Kunkka Mirana Abaddon Luna Legion Commander
Night Stalker Bane Leshrac Slark Rubick
33m20s
FTD.Guys
2
Lower Bracket Finals
Neon Esports
2
September 22, 2019 - 19:00 CST
Earthshaker Lina Oracle Lifestealer Storm Spirit
Tiny Ember Spirit Keeper of the Light Templar Assassin Slardar
64m12s
Kunkka Lina Sand King Faceless Void Keeper of the Light
Leshrac Bane Bristleback Crystal Maiden Monkey King
38m20s
Lina Nyx Assassin Bristleback Keeper of the Light Puck
Leshrac Ogre Magi Mars Bounty Hunter Bloodseeker
34m51s
FTD.Guys
1
Grand Finals
Team LEI
0
September 24, 2019 - 13:30 CST
Kunkka Leshrac Ogre Magi Clockwerk Juggernaut
Elder Titan Lina Bristleback Nyx Assassin Death Prophet
26m39s
Lina Tiny Gyrocopter Witch Doctor Batrider
Elder Titan Mirana Ogre Magi Puck Troll Warlord
26m40s
Shadow Demon Ogre Magi Centaur Warrunner Outworld Devourer Drow Ranger
Elder Titan Mirana Leshrac Omniknight Puck
23m16s
Neon Esports
3

Streams[edit]

  • China TBD

References[edit]