Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

Asia DOTA2 Master League Season 2

[e][h]Asia DOTA2 Master League Season 2
League Information
Series:
Asia Master League Asia Master League
Organizer:
QCG e-Sport organization
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Oct 19 - 27, 2019
Teams:
14
Format:
Round-Robin Groups
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
¥ 200,000 CNY
(≃ $28,289 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Two 7-team groups with Bo2 round-robin
    • Top 2 of each group advance to the upper bracket in Playoffs
    • 3rd place of each group advance to lower bracket R2 in Playoffs
    • 4th and 5th place of each group advance to lower bracket R1 in Playoffs
    • Bottom teams are eliminated.
  • Double-elimination Playoffs
    • Bo5 Grand Final. All other rounds are Bo3.

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is 200,000 CNY.

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Oct 27, 2019: 1 CNY ≃ 0.14145 USD.)

Participants[edit]

Blaze
1China k
2China xhd
3China po3
4China xixi
5China manyi
Elephant
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
MidOpen Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
StarLucK.Fly
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Longinus
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Flower
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Leaf
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Flower4-1-19p
2. Blaze3-2-18p
3. Neon Esports4-0-28p
4. MidOpen Gaming3-1-27p
5. Longinus2-1-35p
6. Elephant1-1-43p
7. EHOME.Immortal1-0-52p

Group B[edit]

Standings
1. iG Vitality4-2-010p
2. Ocean3-2-18p
3. Leaf2-3-17p
4. Cignal Ultra2-2-26p
5. Team LEI2-2-26p
6. FTD.apollo1-2-34p
7. StarLucK.Fly0-1-51p

Matches[edit]

Group A[edit]

October 19-A[edit]
October 20-A[edit]
October 21-A[edit]
October 22-A[edit]
October 23-A[edit]

Group B[edit]

October 19-B[edit]
October 20-B[edit]
October 21-B[edit]
October 22-B[edit]
October 23-B[edit]

Playoffs[edit]

 

 

 

 

Upper Bracket R1
Flower
2
October 24, 2019 - 11:00 CST
Earthshaker Mirana Faceless Void Jakiro Shadow Fiend
Shadow Demon Centaur Warrunner Skywrath Mage Templar Assassin Leshrac
30m15s
Templar Assassin Abaddon Bloodseeker Ogre Magi Rubick
Shadow Demon Centaur Warrunner Gyrocopter Skywrath Mage Storm Spirit
22m20s
Gyrocopter Lich Pangolier Rubick Alchemist
Visage Tiny Grimstroke Faceless Void Skywrath Mage
27m20s
Ocean
1
iG Vitality
2
October 24, 2019 - 20:00 CST
Axe Skywrath Mage Gyrocopter Bane Storm Spirit
Mirana Abaddon Centaur Warrunner Chaos Knight Shadow Fiend
56m49s
Lina Templar Assassin Ember Spirit Warlock Tidehunter
Axe Mirana Jakiro Chaos Knight Shadow Fiend
29m18s
Keeper of the Light Faceless Void Skywrath Mage Tiny Shadow Fiend
Centaur Warrunner Ogre Magi Gyrocopter Pugna Dragon Knight
32m55s
Blaze
1
Upper Bracket Finals
Flower
0
October 25, 2019 - 14:00 CST
Templar Assassin Abaddon Shadow Shaman Wraith King Legion Commander
Skywrath Mage Axe Faceless Void Lich Zeus
27m32s
Lich Bloodseeker Tiny Viper Queen of Pain
Night Stalker Keeper of the Light Rubick Outworld Devourer Centaur Warrunner
42m38s
iG Vitality
2
Lower Bracket R1
MidOpen Gaming
2
October 24, 2019 - 14:00 CST
Keeper of the Light Ember Spirit Puck Clockwerk Leshrac
Gyrocopter Bane Zeus Tiny Faceless Void
34m53s
Leshrac Skywrath Mage Pudge Clockwerk Bloodseeker
Rubick Night Stalker Crystal Maiden Slark Pugna
44m44s
Team LEI
0
Cignal Ultra
2
October 24, 2019 - 17:00 CST
Faceless Void Tiny Abaddon Chen Venomancer
Lina Beastmaster Keeper of the Light Templar Assassin Ember Spirit
22m55s
Magnus Ember Spirit Ogre Magi Anti-Mage Crystal Maiden
Winter Wyvern Rubick Leshrac Omniknight Slark
22m38s
Longinus
0
Lower Bracket R2
Leaf
1
October 25, 2019 - 11:00 CST
Abaddon Templar Assassin Clockwerk Puck Bounty Hunter
Earthshaker Morphling Jakiro Kunkka Invoker
26m10s
Faceless Void Keeper of the Light Leshrac Rubick Brewmaster
Gyrocopter Disruptor Omniknight Outworld Devourer Nyx Assassin
35m53s
Abaddon Undying Mirana Night Stalker Venomancer
Silencer Ember Spirit Tiny Skywrath Mage Alchemist
27m57s
MidOpen Gaming
2
Neon Esports
2
October 25, 2019 - 17:00 CST
Kunkka Ogre Magi Leshrac Gyrocopter Elder Titan
Faceless Void Tiny Sand King Lich Rubick
47m53s
Tidehunter Templar Assassin Leshrac Abaddon Lycan
Magnus Venomancer Crystal Maiden Anti-Mage Omniknight
44m58s
Cignal Ultra
0
Lower Bracket R3
Blaze
2
October 26, 2019 - 13:00 CST
Earthshaker Morphling Undying Venomancer Razor
Tiny Mirana Templar Assassin Vengeful Spirit Phantom Lancer
38m16s
Faceless Void Abaddon Clockwerk Viper Leshrac
Treant Protector Grimstroke Puck Kunkka Phantom Lancer
42m19s
MidOpen Gaming
0
Ocean
0
October 25, 2019 - 20:00 CST
Lina Axe Abaddon Meepo Bounty Hunter
Templar Assassin Ogre Magi Keeper of the Light Rubick Earthshaker
27m44s
Leshrac Centaur Warrunner Treant Protector Lina Dragon Knight
Keeper of the Light Gyrocopter Rubick Beastmaster Puck
47m32s
Neon Esports
2
Lower Bracket R4
Blaze
2
October 26, 2019 - 16:00 CST
Lina Faceless Void Viper Clockwerk Lycan
Kunkka Tidehunter Shadow Demon Juggernaut Lich
49m25s
Earthshaker Faceless Void Jakiro Venomancer Outworld Devourer
Morphling Lina Undying Nyx Assassin Broodmother
59m40s
Faceless Void Lich Clockwerk Viper Zeus
Lina Ogre Magi Wraith King Rubick Dazzle
45m39s
Neon Esports
1
Lower Bracket Finals
Flower
1
October 26, 2019 - 20:30 CST
Lina Axe Lich Lifestealer Storm Spirit
Tiny Undying Mirana Lycan Razor
29m00s
Faceless Void Jakiro Tiny Skywrath Mage Death Prophet
Lich Gyrocopter Rubick Tidehunter Drow Ranger
29m00s
Lina Faceless Void Rubick Batrider Underlord
Clockwerk Gyrocopter Viper Visage Nyx Assassin
56m52s
Blaze
2
Grand Finals
iG Vitality
3
October 27, 2019 - 17:00 CST
Lina Faceless Void Axe Abaddon Jakiro
Morphling Earthshaker Undying Venomancer Tiny
33m29s
Outworld Devourer Mirana Axe Disruptor Gyrocopter
Earthshaker Morphling Ogre Magi Venomancer Tiny
33m58s
Lina Outworld Devourer Ancient Apparition Faceless Void Ogre Magi
Earthshaker Morphling Undying Pugna Viper
29m55s
Axe Skywrath Mage Zeus Disruptor Phantom Lancer
Faceless Void Warlock Clockwerk Viper Chaos Knight
34m44s
Outworld Devourer Rubick Ogre Magi Centaur Warrunner Lifestealer
Faceless Void Zeus Warlock Kunkka Shadow Demon
31m57s
Blaze
2

Streams[edit]


References[edit]