Asia Pacific Predator League 2019 Malaysia Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Asia Pacific Predator League 2019 Malaysia Qualifier
League Information
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Offline
Location:
Malaysia Selangor
Teams:
16
Format:
Double Elimination Playoffs
Prize Pool:
RM 42,300 MYR
(≃ $10,152 USD)
Start Date:
2018-11-02
End Date:
2018-11-04
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Double Elimination bracket
  • Round 1 matches are played in a Bo1
  • Quarterfinals and semifinals are played in a Bo3
  • Lower bracket matches are played in a Bo1
  • Lower bracket Semifinals and Finals matches are played in a Bo3
  • Bo5 Grand Finals
  • Winners qualifies to Asia Pacific Predator League 2019

Prize Pool[edit]

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Nov 4, 2018: 1 MYR ≃ 0.24 USD.)

Partcipating Teams[edit]

M&M
1 TBD 
2 TBD 
3Malaysia @YuHengHere 
4 TBD 
5 TBD 
Lotac
1Philippines Raven 
2Malaysia ChYuan 
3Malaysia Ohaiyo 
4Philippines eyyou 
5Malaysia YamateH 
DOTA HERO
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Reverse Heaven
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Diamond
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team L
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
PIPIPAU
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Humble Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Sino Wander
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Nz Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team Lagenda
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
WSG
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
RABBLE-ROUSER
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
K2Surf.RedBear
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 

Results[edit]

Round 1
M&M
0
Lotac
1
DOTA HERO
0
Reverse Heaven
1
Diamond
0
WG.Unity
1
Team L
1
PIPIPAU
0
Humble Gaming
0
sino wander
1
Nz Gaming
0
Team HighGround
1
LAGENDA
1
WSG
0
RABBLE-ROUSER
0
K2Surf.RedBear
1
Quarterfinals
Lotac
2
Reverse Heaven
0
WG.Unity
0
Team L
2
Sino Wander
0
Team HighGround
2
LAGENDA
2
K2Surf.RedBear
0
Semifinals
Lotac
2
November 3, 2018 - 16:00 MYT
Tiny Mirana Crystal Maiden Axe Zeus
Silencer Earthshaker Magnus Troll Warlord Tinker
31m28s
Earthshaker Necrophos Rubick Morphling Dragon Knight
Weaver Ogre Magi Clockwerk Venomancer Monkey King
28m43s
WG.Unity
0
Team HighGround
2
November 3, 2018 - 16:00 MYT
Winter Wyvern Mirana Necrophos Earth Spirit Phantom Lancer
Keeper of the Light Centaur Warrunner Dark Willow Invoker Terrorblade
12m53s
Ogre Magi Bane Omniknight Terrorblade Queen of Pain
Shadow Demon Mirana Jakiro Razor Lina
28m39s
LAGENDA
0
Winners' Finals
Lotac
1
November 3, 2018 - 18:30 MYT
Weaver Rubick Undying Axe Monkey King
Nyx Assassin Necrophos Phantom Lancer Bane Dragon Knight
37m43s
Ogre Magi Pugna Shadow Shaman Morphling Silencer
Winter Wyvern Mirana Earth Spirit Enigma Arc Warden
47m11s
Earthshaker Pugna Rubick Phantom Lancer Invoker
Mirana Clockwerk Dark Willow Axe Ember Spirit
47m04s
Team HighGround
2
Losers' Round 1
M&M
0
DOTA HERO
1
Diamond
0
PIPIPAU
1
Humble Gaming
0
Nz Gaming
1
WSG
0
RABBLE-ROUSER
1
Losers' Round 2
K2Surf.RedBear
0
DOTA HERO
1
Sino Wander
1
PIPIPAU
0
Team L
0
Nz Gaming
1
Reverse Heaven
1
RABBLE-ROUSER
0
Losers' Round 3
DOTA HERO
1
Sino Wander
0
Nz Gaming
0
Reverse Heaven
1
Losers' Round 4
WG.Unity
1
DOTA HERO
0
LAGENDA
1
Reverse Heaven
0
Losers' Semifinals
WG.Unity
1
November 3, 2018 - 18:30 MYT
Phantom Lancer Bane Mirana Centaur Warrunner Lina
Undying Faceless Void Ancient Apparition Axe Ember Spirit
31m44s
Ogre Magi Lina Undying Windranger Morphling
Shadow Shaman Mirana Treant Protector Ursa Templar Assassin
28m38s
Mirana Ogre Magi Centaur Warrunner Dark Willow Kunkka
Silencer Weaver Shadow Shaman Ursa Invoker
38m16s
LAGENDA
2
Losers' Finals
Lotac
2
November 3, 2018 - 14:00 MYT
Silencer Weaver Shadow Shaman Earthshaker Meepo
Ogre Magi Mirana Rubick Arc Warden Invoker
35m20s
Rubick Mirana Treant Protector Razor Doom
Nyx Assassin Dragon Knight Jakiro Bloodseeker Zeus
35m26s
LAGENDA
0
Grand Finals
Team HighGround
1
November 3, 2018 - 17:00 MYT
Rubick Enigma Mirana Winter Wyvern Storm Spirit
Weaver Ogre Magi Bane Morphling Lina
42m01s
Ogre Magi Alchemist Brewmaster Batrider Spectre
Dazzle Pugna Ursa Shadow Shaman Slark
27m52s
Io Doom Dazzle Spectre Tinker
Winter Wyvern Morphling Undying Brewmaster Kunkka
38m13s
Weaver Rubick Undying Brewmaster Enigma
Ogre Magi Necrophos Io Gyrocopter Lina
33m45s
Lotac
3

References[edit]