Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Asia Summer Championship

[e][h]Asia Summer Championship
League Information
Organizer:
Ilusion Esports
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
South East Asia Southeast Asia
Dates:
Jun 15 - 30, 2020
Teams:
12
Format:
Group Stage
Round-Robin
Playoffs
Double-Elimination
Prize Pool:
$10,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Two round-robin groups of four
    • All matches are Bo3
    • Top two teams proceed to the Upper Bracket
    • 3th to 4th place team advance to the lower bracket of the Playoffs
    • Bottom two teams are eliminated
  • Playoffs:
    • Double-elimination bracket
    • Grand final is Bo5, all other matches are Bo3
    • Upper bracket winner has a one map advantage in the final

Broadcast Talent[edit]

  • Guest Commentator:
    • Singapore Moon (Moon Lim Huiying)

Prize Distribution[edit]

$10,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Neon Esports
1Philippines skem
2Philippines Yopaj
3Philippines Rappy
4Philippines PlayHard
5Philippines Jaunuel
Substitutes
3Philippines Raging Potato
Main Roster
Cignal Ultra
1Philippines Abat
2Philippines Jamesy
3Philippines Van
4Philippines Erice
5Philippines BDz
Substitutes
SPhilippines cml
S 177784159
Main Roster
496 Gaming
1Vietnam 458
2Vietnam Datbb
3Vietnam Vivian
4Vietnam Yasy
5Vietnam Ken
Substitutes
S 228517469
S 372105535
SVietnam Killua
Main Roster
Geek Fam
1Philippines Raven
2Philippines Karl
3Philippines Kuku
4Indonesia Xepher
5Indonesia Whitemon
NEW Esports
1Malaysia LaNcE
2Malaysia ddz
3Malaysia Candyloon
4Malaysia YamateH
5Malaysia MozuN
Team Strawberry
1China Amon
2China deer
3 Skyベ
4 Bite beauty
5 Death
Substitutes
SChina Nemesis
SChina Kygo
Main Roster
Execration
1Philippines Palos
2Philippines Benhur
3Philippines Bhm
4Philippines RR
5Philippines yaha
Veteran
1Myanmar Mice
2Myanmar InsaNe
3Myanmar shØwT
4Myanmar Rap Rap
5Myanmar Kenji
PG.Barracx
1Indonesia RusmaN
2Indonesia Azur4
3Indonesia Mydearest
4Indonesia Vinz
5Indonesia juju
GoodFellaz
1Philippines Tino
2Philippines Luciano
3Philippines JG
4Philippines Shanks
5Philippines FLYSOLO
Substitutes
S 1072301662
SPhilippines Bensoy
Main Roster
Reverse Heaven
1Malaysia Puateacher
2Malaysia FE5T
3Malaysia zxc
4Malaysia before
5Malaysia Ciko
1 Flower Gaming became NEW Esports.

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group B[edit]

Matches[edit]

June 15[edit]

June 16[edit]

June 17[edit]

June 18[edit]

June 19[edit]

June 20[edit]

June 21[edit]

June 22[edit]

June 23[edit]

June 24[edit]

June 25[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Neon Esports
2
June 26, 2020 - 12:00 SGT
Treant Protector Tiny Pugna Ursa Earth Spirit
Mirana Ogre Magi Luna Ember Spirit Brewmaster
31m09s
Ursa Tiny Grimstroke Dazzle Pangolier
Mirana Ogre Magi Luna Legion Commander Void Spirit
38m24s
Motivade.Trust
0
496 Gaming
2
June 26, 2020 - 17:00 SGT
Winter Wyvern Puck Clockwerk Troll Warlord Zeus
Void Spirit Bane Phoenix Morphling Axe
39m04s
Tusk Oracle Puck Riki Viper
Ogre Magi Queen of Pain Earthshaker Spectre Tiny
32m19s
NEW Esports
0
Upper Bracket Final
Neon Esports
2
June 28, 2020 - 13:00 SGT
Beastmaster Nature's Prophet Queen of Pain Rubick Phoenix
Enchantress Tusk Pangolier Necrophos Phantom Lancer
31m12s
Treant Protector Ember Spirit Tiny Morphling Puck
Nature's Prophet Winter Wyvern Earthshaker Slark Necrophos
45m35s
496 Gaming
0
Lower Bracket R1
Team Strawberry
0
June 26, 2020 - 14:10 SGT
Nature's Prophet Treant Protector Tiny Troll Warlord Storm Spirit
Queen of Pain Grimstroke Phoenix Ursa Kunkka
38m12s
Earthshaker Void Spirit Vengeful Spirit Medusa Mars
Dragon Knight Queen of Pain Bane Luna Pangolier
33m18s
Geek Fam
2
Reverse Heaven
0
June 27, 2020 - 14:00 SGT
Beastmaster Jakiro Skywrath Mage Clinkz Morphling
Nature's Prophet Tusk Vengeful Spirit Visage Treant Protector
26m00s
Mars Mirana Bane Riki Magnus
Pangolier Queen of Pain Rubick Phantom Lancer Bounty Hunter
28m39s
GoodFellaz
2
Lower Bracket R2
Motivade.Trust
0
June 27, 2020 - 11:00 SGT
Mirana Treant Protector Brewmaster Ursa Viper
Ogre Magi Dragon Knight Phoenix Venomancer Morphling
36m11s
Legion Commander Mirana Shadow Demon Void Spirit Bloodseeker
Ogre Magi Ursa Pangolier Ember Spirit Witch Doctor
39m35s
Geek Fam
2
NEW Esports
2
June 27, 2020 - 17:05 SGT
Void Spirit Keeper of the Light Rubick Ursa Templar Assassin
Queen of Pain Earthshaker Ogre Magi Monkey King Tiny
36m29s
Ogre Magi Queen of Pain Luna Centaur Warrunner Vengeful Spirit
Bane Dragon Knight Nyx Assassin Phantom Lancer Puck
23m42s
GoodFellaz
0
Lower Bracket R3
Geek Fam
0
June 29, 2020 - 14:15 SGT
Enchantress Viper Phoenix Lycan Doom
Ogre Magi Ursa Brewmaster Clinkz Queen of Pain
41m34s
Chen Ember Spirit Puck Ursa Queen of Pain
Keeper of the Light Void Spirit Clinkz Dragon Knight Riki
30m46s
NEW Esports
2
Lower Bracket Final
496 Gaming
0
June 29, 2020 - 17:15 SGT
Lich Clockwerk Death Prophet Dragon Knight Anti-Mage
Ogre Magi Queen of Pain Phoenix Ursa Pangolier
28m28s
Nature's Prophet Riki Necrophos Clockwerk Ancient Apparition
Pangolier Beastmaster Vengeful Spirit Luna Enchantress
31m11s
NEW Esports
2
Grand Final
Neon Esports
3
June 30, 2020 - 15:15 SGT
Default
Pangolier Treant Protector Ember Spirit Vengeful Spirit Anti-Mage
Void Spirit Keeper of the Light Zeus Morphling Weaver
33m22s
Pangolier Tiny Dazzle Terrorblade Earth Spirit
Bane Tusk Luna Brewmaster Vengeful Spirit
28m40s
Upper bracket winner starts with a 1-0 lead.
NEW Esports
0

External Links[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaChinaChina
Streams

References[edit]