Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

Asian DOTA2 Gold Occupation Invitational Competition S3

[e][h]Asian DOTA2 Gold Occupation Invitational Competition S3
League Information
Series:
ADGOIC
Sponsor:
Discover Bar
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Aug 6 - 13, 2019
Teams:
8
Format:
Round-Robin Group
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
¥ 120,000 CNY
(≃ $17,387 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • One 8-team group with Bo2 round-robin
    • Top 2 teams advance to upper bracket round 1 of the Playoffs
    • 3rd to 6th place advance to upper bracket round of 6 of the Playoffs
    • Bottom 2 teams are eliminated.
  • Bo3 Double-elimination Playoffs, Grand Final is Bo5.

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is 120,000 CNY.

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Aug 1, 2019: 1 CNY ≃ 0.14489 USD.)

Participants[edit]

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. Look For Sponsors6-1-013p
2. Neon Esports4-2-110p
3. 2Be Continued Esports2-3-27p
4. Team Viper2-3-27p
5. Sunrise1-5-17p
6. WOLF2-2-36p
7. Five Brothers2-2-36p
8. Team Initial0-0-70p
Show DuplicatesHide Duplicates
1-1
Aug 07
2-0
Aug 09
1-1
Aug 07
0-2
Aug 07
0-2
Aug 09
W-FF
Aug 09
1-1
Aug 09
1-1
Aug 07
1-1
Aug 09
1-1
Aug 08
1-1
Aug 07
0-2
Aug 06
2-0
Aug 07
1-1
Aug 08
0-2
Aug 09
1-1
Aug 09
0-2
Aug 06
2-0
Aug 08
0-2
Aug 07
W-FF
Aug 08
1-1
Aug 06
1-1
Aug 07
1-1
Aug 08
2-0
Aug 06
0-2
Aug 07
0-2
Aug 09
W-FF
Aug 08
0-2
Aug 07
2-0
Aug 07
1-1
Aug 07
0-2
Aug 08
2-0
Aug 07
1-1
Aug 06
W-FF
Aug 08
2-0
Aug 09
2-0
Aug 09
2-0
Aug 06
2-0
Aug 07
2-0
Aug 09
1-1
Aug 06
0-2
Aug 08
2-0
Aug 08
FF-W
Aug 09
0-2
Aug 07
FF-W
Aug 08
FF-W
Aug 08
FF-W
Aug 08
2-0
Aug 08
0-2
Aug 07
1-1
Aug 09
1-1
Aug 08
1-1
Aug 06
2-0
Aug 07
0-2
Aug 09
0-2
Aug 08
2-0
Aug 07

Matches[edit]

August 6[edit]

August 7 (1)[edit]

August 7 (2)[edit]

August 8 (1)[edit]

August 8 (2)[edit]

August 9 (1)[edit]

August 9 (2)[edit]

Playoffs[edit]

Round of 6
2Be Continued
2
August 10, 2019 - 11:10 CST
Ogre Magi Lina Sven Undying Phantom Lancer
Rubick Warlock Bristleback Batrider Queen of Pain
52m40s
Ember Spirit Doom Grimstroke Treant Protector Phantom Lancer
Rubick Omniknight Morphling Bane Monkey King
41m26s
Sunrise
0
Team Viper
1
August 10, 2019 - 14:00 CST
Leshrac Witch Doctor Rubick Legion Commander Slark
Ogre Magi Oracle Juggernaut Shadow Shaman Storm Spirit
46m56s
Magnus Ember Spirit Tusk Enchantress Queen of Pain
Rubick Centaur Warrunner Bane Anti-Mage Viper
30m50s
Jakiro Naga Siren Outworld Devourer Earth Spirit Dark Seer
Ancient Apparition Legion Commander Queen of Pain Earthshaker Spectre
26m06s
WOLF
2
Upper Bracket R1
Look For Sponsors
1
August 11, 2019 - 11:10 CST
Spirit Breaker Ancient Apparition Nature's Prophet Lifestealer Necrophos
Ember Spirit Bane Tiny Spectre Puck
43m08s
Grimstroke Bristleback Shadow Shaman Monkey King Beastmaster
Ember Spirit Ancient Apparition Ogre Magi Wraith King Enigma
54m43s
Ancient Apparition Bristleback Rubick Sven Kunkka
Ogre Magi Grimstroke Wraith King Night Stalker Tinker
48m35s
2Be Continued
2
Neon Esports
1
August 11, 2019 - 15:20 CST
Morphling Earthshaker Dazzle Batrider Queen of Pain
Ember Spirit Ancient Apparition Rubick Outworld Devourer Legion Commander
33m14s
Magnus Juggernaut Lich Viper Kunkka
Tidehunter Ancient Apparition Lion Bristleback Storm Spirit
57m35s
Grimstroke Juggernaut Shadow Shaman Nyx Assassin Death Prophet
Rubick Bristleback Outworld Devourer Omniknight Sven
30m11s
WOLF
2
Upper Bracket Finals
2Be Continued
1
August 12, 2019 - 11:20 CST
Treant Protector Tiny Wraith King Crystal Maiden Storm Spirit
Ancient Apparition Spirit Breaker Nature's Prophet Lifestealer Dazzle
51m24s
Tiny Nyx Assassin Bane Enchantress Spectre
Shadow Demon Leshrac Sven Oracle Kunkka
39m49s
Ogre Magi Outworld Devourer Oracle Juggernaut Beastmaster
Ember Spirit Ancient Apparition Skywrath Mage Templar Assassin Axe
35m10s
WOLF
2

 

 

Lower Bracket R1
Look For Sponsors
2
August 11, 2019 - 19:10 CST
Warlock Rubick Axe Leshrac Slark
Lina Bristleback Ogre Magi Ursa Keeper of the Light
37m28s
Shadow Demon Axe Grimstroke Monkey King Ursa
Magnus Ember Spirit Beastmaster Lifestealer Shadow Shaman
34m38s
Ember Spirit Ancient Apparition Bristleback Skywrath Mage Wraith King
Rubick Beastmaster Grimstroke Bloodseeker Kunkka
31m54s
Neon Esports
1
Lower Bracket Finals
2Be Continued
2
August 12, 2019 - 15:00 CST
Ember Spirit Enchantress Treant Protector Lifestealer Windranger
Nyx Assassin Oracle Monkey King Leshrac Morphling
32m07s
Bane Tiny Slardar Ogre Magi Alchemist
Rubick Lifestealer Jakiro Death Prophet Brewmaster
27m40s
Look For Sponsors
0
Grand Finals
WOLF
0
August 13, 2019 - 11:15 CST
Ogre Magi Lina Magnus Phantom Assassin Queen of Pain
Ancient Apparition Troll Warlord Rubick Omniknight Kunkka
29m21s
Ancient Apparition Troll Warlord Sand King Shadow Demon Dragon Knight
Lina Ogre Magi Omniknight Anti-Mage Monkey King
36m16s
Ancient Apparition Wraith King Earthshaker Outworld Devourer Crystal Maiden
Ogre Magi Shadow Shaman Anti-Mage Tidehunter Pugna
34m12s
2Be Continued
3

Streams[edit]

References[edit]