Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.

Asian Masters League S4 (竞博杯亚洲大师赛第二季)

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Asian Masters League S4
League Information
Series:
Asian Masters League
Organizer:
Asian Masters League
Huomao
Sponsor:
JBO
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Nov 11 - 16, 2019
Teams:
8
Format:
GSL Groups
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
¥300,000 CNY
(≃ $42,774 USD)
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

Format[edit]

  • Two 4-team groups in GSL DE format.
    • The opening round is Bo1, others are Bo3
    • Top 2 of each group advance to the upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place in each group advance to the lower bracket of the Playoffs
  • Double-elimination Playoffs
    • Bo1 Lower bracket R1, Bo5 Grand Final, and other matches are Bo3.

Prize Pool[edit]

¥300,000 CNY (≃ $42,774 USD) was spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Nov 16, 2019: 1 CNY ≃ 0.14258 USD.)

Participants[edit]

Newbee
1China Fonte
2China Aq
3China Wizard
4China Waixi
5China Faith
FTD.Beast
1China 
2China yChen
3Malaysia KaNG
4China AAHard
5Malaysia Czy
KG.Luminous
1China Erica
2China Blood
3China 86
4China 桃奈
5China Fantasy
Longinus
1China 96928450
2Singapore FiXeRs
3China InJuly
4China Last
5China LeMonXy-
Revive
1China NeverEnd
2China Pyue
3China old eLeVeN
4Malaysia ah fu
5China Lww
You Know Who
1China Nero
2China Zyd
3Malaysia X1aOyU
4China iceice
5China Hope

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1.Sparking Arrow GamingSparking Arrow Gaming Sparking Arrow Gaming2-03-0
2.NewbeeNewbee Newbee2-13-2
3.iG VitalityiG Vitality iG Vitality1-22-3
4.FTD.BeastFTD.Beast FTD.Beast0-20-3

Group B[edit]

Standings
1.ReviveRevive Revive2-03-0
2.You Know WhoYou Know Who You Know Who2-14-2
3.LonginusLonginus Longinus1-21-4
4.KG.LuminousKG.Luminous KG.Luminous0-21-3

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
Sparking Arrow GamingSparking Arrow Gaming Sparking Arrow
2
November 13, 2019 - 15:30 CST
Night Stalker Enigma Jakiro Phantom Lancer Storm Spirit
Kunkka Vengeful Spirit Naga Siren Bane Earthshaker
28m51s
Earthshaker Morphling Bane Shadow Shaman Shadow Fiend
Centaur Warrunner Rubick Ogre Magi Drow Ranger Windranger
30m09s
Earthshaker Bane Mirana Storm Spirit Drow Ranger
Lina Pangolier Bloodseeker Vengeful Spirit Invoker
35m07s
You Know WhoYou Know Who You Know Who
1
ReviveRevive Revive
0
November 14, 2019 - 11:00 CST
Leshrac Ogre Magi Chaos Knight Oracle Razor
Keeper of the Light Kunkka Earth Spirit Timbersaw Luna
13m17s
Rubick Chen Bloodseeker Magnus Tinker
Lina Timbersaw Shadow Demon Luna Treant Protector
40m30s
NewbeeNewbee Newbee
2
Upper Bracket Final
Sparking Arrow GamingSparking Arrow Gaming Sparking Arrow
1
November 15, 2019 - 14:00 CST
Night Stalker Enigma Lich Templar Assassin Pudge
Keeper of the Light Kunkka Skywrath Mage Ember Spirit Monkey King
35m02s
Morphling Legion Commander Skywrath Mage Shadow Demon Queen of Pain
Earthshaker Disruptor Ursa Necrophos Storm Spirit
34m56s
Earthshaker Morphling Bane Phoenix Storm Spirit
Axe Ancient Apparition Disruptor Chaos Knight Zeus
60m23s
NewbeeNewbee Newbee
2
Lower Bracket Round 1
iG VitalityiG Vitality iG Vitality
0
November 14, 2019 - 12:30 CST
Rubick Viper Ogre Magi Lifestealer Outworld Destroyer
Gyrocopter Keeper of the Light Spirit Breaker Razor Puck
36m34s
KG.LuminousKG.Luminous KG.Luminous
1
LonginusLonginus Longinus
1
November 14, 2019 - 14:00 CST
Warlock Shadow Shaman Ember Spirit Gyrocopter Beastmaster
Skywrath Mage Templar Assassin Ogre Magi Bloodseeker Clockwerk
38m19s
FTD.BeastFTD.Beast FTD.Beast
0
Lower Bracket Round 2
ReviveRevive Revive
2
November 14, 2019 - 15:00 CST
Keeper of the Light Night Stalker Chen Bristleback Outworld Destroyer
Mirana Gyrocopter Undying Chaos Knight Axe
37m49s
Keeper of the Light Kunkka Lifestealer Skywrath Mage Legion Commander
Mirana Tiny Ogre Magi Morphling Timbersaw
39m18s
KG.LuminousKG.Luminous KG.Luminous
0
You Know WhoYou Know Who You Know Who
2
November 15, 2019 - 11:00 CST
Earthshaker Mirana Shadow Demon Bloodseeker Storm Spirit
Lina Abaddon Chaos Knight Tidehunter Shadow Shaman
25m03s
Leshrac Ogre Magi Skywrath Mage Tiny Invoker
Centaur Warrunner Rubick Lich Zeus Bloodseeker
57m22s
Rubick Earthshaker Bloodseeker Vengeful Spirit Dragon Knight
Centaur Warrunner Lina Lich Faceless Void Puck
37m29s
LonginusLonginus Longinus
1
Lower Bracket Round 3
ReviveRevive Revive
W
November 15, 2019 - 17:00 CST
You Know Who forfeited their matches
You Know WhoYou Know Who You Know Who
FF
Lower Bracket Final
Sparking Arrow GamingSparking Arrow Gaming Sparking Arrow
2
November 16, 2019 - 11:00 CST
Templar Assassin Abaddon Chaos Knight Mirana Axe
Ogre Magi Razor Lina Phantom Lancer Legion Commander
20m05s
Templar Assassin Ogre Magi Omniknight Shadow Shaman Huskar
Leshrac Ember Spirit Shadow Demon Timbersaw Razor
31m46s
ReviveRevive Revive
0
Grand Final
NewbeeNewbee Newbee
3
November 16, 2019 - 13:00 CST
Mirana Timbersaw Lich Slark Huskar
Abaddon Templar Assassin Grimstroke Rubick Bloodseeker
33m19s
Night Stalker Mirana Grimstroke Pudge Medusa
Lina Naga Siren Disruptor Chaos Knight Lich
39m06s
Chen Rubick Luna Dragon Knight Sand King
Leshrac Abaddon Shadow Shaman Winter Wyvern Huskar
17m30s
Night Stalker Lina Lich Juggernaut Invoker
Rubick Viper Crystal Maiden Chaos Knight Bristleback
29m40s
Sparking Arrow GamingSparking Arrow Gaming Sparking Arrow
1

Streams[edit]

References[edit]