Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

BEYOND EPIC: Europe/CIS Closed Qualifier

[e][h]BEYOND EPIC: Europe/CIS Closed Qualifier
League Information
Series:
BEYOND EPIC BEYOND EPIC
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Jun 8 - 11, 2020
Teams:
8
Format:
Group Stage
GSL Format
Playoffs
Double-elimination
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants
  • Group Stage
    • Two GSL groups
    • All matches are Bo3
    • Top two teams from each group advance to the playoffs
    • Bottom two teams from each group are eliminated
  • Playoffs

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Vikin.gg
1Netherlands Shad
2Czech Republic BOOM
3Austria Tobi
4Israel Aramis
5Netherlands Seleri
Substitutes
2United Kingdom Adzantick
Main Roster
EXTREMUM
1Ukraine Nefrit
2Ukraine mellojul
3Russia AfterLife
4Russia Velheor
5Russia God
B8
1Netherlands Crystallis
2Ukraine Dendi
3Belarus LastHero
4Germany 5up
5Belarus Fishman
Substitutes
2Georgia W1sh-
Main Roster

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Vikin.gg2-04-1
2. B82-14-2
3. Cyber Legacy1-23-4
4. FlyToMoon 2.00-20-4

Group B[edit]

Group B
1. EXTREMUM2-04-0
2. Team Empire Hope2-15-3
3. Cyberium.S1-22-5
4. Family Team0-21-4

Playoffs[edit]

Semi-finals
Vikin.gg
0
June 10, 2020 - 14:00 MSK
Dragon Knight Phoenix Jakiro Nature's Prophet Gyrocopter
Death Prophet Treant Protector Mirana Luna Morphling
24m17s
Grimstroke Riki Elder Titan Timbersaw Storm Spirit
Chen Beastmaster Dark Willow Troll Warlord Shadow Fiend
42m07s
Empire Hope
2
EXTREMUM
1
June 10, 2020 - 16:15 MSK
Enchantress Troll Warlord Clockwerk Puck Mirana
Axe Phoenix Ogre Magi Storm Spirit Riki
42m40s
Bane Mirana Wraith King Kunkka Void Spirit
Axe Phoenix Ogre Magi Luna Death Prophet
32m45s
Kunkka Mirana Shadow Demon Riki Razor
Enchantress Monkey King Pangolier Templar Assassin Centaur Warrunner
60m49s
Georgia W1sh- stands-in for Ukraine Dendi in game 2.[1]
B8
2
Upper Bracket Final
Empire Hope
2
June 11, 2020 - 17:00 MSK
Nature's Prophet Dragon Knight Grimstroke Underlord Dark Willow
Queen of Pain Pangolier Bane Terrorblade Sand King
26m59s
Morphling Oracle Dark Willow Mars Sven
Ember Spirit Ancient Apparition Centaur Warrunner Phantom Lancer Puck
69m51s
B8
0
Lower Bracket R1
Vikin.gg
2
June 10, 2020 - 20:44 MSK
Lycan Snapfire Earthshaker Lifestealer Viper
Phoenix Kunkka Rubick Enigma Bristleback
33m22s
Nature's Prophet Witch Doctor Tiny Shadow Fiend Morphling
Beastmaster Keeper of the Light Tusk Monkey King Storm Spirit
31m12s
Beastmaster Rubick Undying Invoker Spectre
Witch Doctor Tidehunter Monkey King Nature's Prophet Terrorblade
34m33s
EXTREMUM
1
Lower Bracket Final
B8
0
June 11, 2020 - 20:10 MSK
Ember Spirit Keeper of the Light Earth Spirit Templar Assassin Batrider
Nature's Prophet Rubick Queen of Pain Vengeful Spirit Viper
44m42s
Bane Earthshaker Ember Spirit Underlord Terrorblade
Dragon Knight Grimstroke Vengeful Spirit Necrophos Luna
48m07s
Vikin.gg
2
Qualified
Empire Hope
Vikin.gg

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussia
Streams
Secondary
LanguageEnglish SpeakingRussia
Streams

Statistics[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 27 613
Average Viewers 9 987
Hours Watched 361 161

References[edit]