Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.

BTS Pro Series Season 10: Southeast Asia

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]BTS Pro Series Season 10: Southeast Asia
League Information
Series:
BTS Pro SeriesBTS Pro Series BTS Pro Series
Organizer:
Version:
Server:
Singapore
Type:
Online
Location:
South East Asia Southeast Asia
Dates:
Feb 6 - Mar 6, 2022
Teams:
12
Format:
Phase 1 & 3
Double-elimination
Phase 2
Single round-robin
Prize Pool:
$50,000 USD
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

Format[edit]

  • Participants
    • Twelve invited teams
      • Eight teams are seeded into Phase 1
      • Four teams are seeded into Phase 2
  • Phase 1 - February 6th - February 10th, 2022
    • Double-elimination bracket
    • All matches are Bo3
    • Five teams qualify to Phase 2
  • Phase 2 - February 14th - February 28th, 2022
    • Single round-robin
    • All matches are Bo2
    • Top four teams advance to the upper bracket of Phase 3
    • 5th to 8th place teams advance to the lower bracket of Phase 3
    • Bottom team is eliminated
    • Click here for tiebreaker rules
  • At the conclusion of the group stages, if two or more teams are tied for one of the playoff slots, the following metrics will be used to seed the teams:
    1. Head-to-head results between tied teams
    2. Neustadtl score (combined score of the teams you’ve beaten (2-0) plus half of the combined score of the teams you’ve drawn against (1-1))
    3. Comparative results against each team from the top down
  • If a tie is partially broken with any of the secondary metrics, the process resets and the remaining teams are evaluated based on the list in order.
  • In the case that the above process cannot break a tie that affects bracket placement, The Administration will decide when and how tiebreaker games will be played.
  • Phase 3 - March 2nd - March 6th, 2022
    • Double-elimination bracket
    • All matches except Grand Final are Bo3
    • Grand Final is Bo5

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
  • Commentators:
    • Russia Adekvat (Rustam Mavliutov)
    • Russia Mortalles (Dmitry Arzhylovsky)
    • Belarus Lex (Alexey Filippov)
    • Russia 4ce (Nikita Kotkov)
  • Commentators:
    • Brazil Jasam (José Victor Almeida dos Santos)
    • Brazil BaLones (Felipe Augusto Rodrigues dos Santos)
    • Brazil Flerya (Day Beregula Araujo)
    • Brazil LuhL (Luiza von Glehn)
    • Brazil Sherlock (Alisson Maximo)
    • Brazil Haon (Rômulo Capazzo)
    • Brazil Melo (Eduardo Melo Viana)
    • Brazil Lil_kin6 (Marcio Rodrigues)
    • Brazil Mari (Mariana Gramacho Taveira)
    • Brazil Mentirinha (Matheus Ayala Batista)

Prize Pool[edit]

$50,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Phase 2 Seeds[edit]

T1
1Philippines Gabbi
2Philippines Karl
3Philippines Kuku
4Indonesia Xepher
5Indonesia Whitemon
Team SMG1
1Malaysia MidOne
2Malaysia MooN
3Philippines Raging Potato
4Malaysia ah fu
5Philippines ninjaboogie
SubstitutesFormer
5Sweden pieliedie
1Malaysia CDR
3Malaysia YamateH
Main RosterFormer
5Malaysia Roddgeee
Main RosterSubstitutes
Neon Esports
1Philippines Asta丶
2Philippines avataRmod3
3Philippines Enryu
4Philippines Jing
5Philippines Abeng-
SubstitutesFormer
SMalaysia ChuaN
Main RosterFormer
2
DNP
Indonesia MamangDaya
1Philippines Palos
Main RosterSubstitutes
Execration
1Philippines Palos
2Philippines Bob
3Philippines Tino
4Philippines Shanks
5Philippines RR
SubstitutesFormer
3Philippines Luciano
Main RosterFormer
1Philippines Marb
4Philippines Samael
Main RosterSubstitutes

Phase 1 Seeds[edit]

Motivate.Trust Gaming
1Thailand Toy
2Thailand Fearless
3Thailand Masaros
4Thailand Tigger
5Thailand Boombui
Former
1
T1T1
Thailand 23savage
4Thailand Q
Main Roster
Team Orca
1Malaysia vtFαded
2Malaysia AhJit
3Malaysia Gy
4China Yif
5China 闷油瓶
Substitutes
4Malaysia ponyo
3Malaysia Ws`
Main Roster
M Y
1Thailand KNP
2Laos BeeBie
3Thailand Seri
4Thailand Stylist
5Thailand LionaX
1 Team SMG withdrew from the tournament on February 25th, all their matches are voided.[1]

Results[edit]

Phase 1[edit]

Upper Bracket Semi-Finals
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Semi-Finals
UB Semi-Finals
UB SF
Upper Bracket Final
Upper Bracket Final
Upper Final
UB Final
Qualified
Qualified
Qual.
Q
2
1
February 6, 2022 - 09:00UTC
Monkey King
Snapfire
Storm Spirit
Tidehunter
Rubick
35m05s
Undying
Wraith King
Mirana
Outworld Destroyer
Mars
Bane
Pangolier
Ember Spirit
Beastmaster
Terrorblade
38m22s
Medusa
Clockwerk
Mirana
Lina
Mars
Bane
Terrorblade
Queen of Pain
Earthshaker
Viper
33m27s
Phantom Assassin
Dawnbreaker
Storm Spirit
Grimstroke
Mars
2
0
February 6, 2022 - 12:05UTC
Spirit Breaker
Templar Assassin
Snapfire
Bane
Leshrac
33m09s
Medusa
Io
Queen of Pain
Grimstroke
Mars
Spirit Breaker
Templar Assassin
Abaddon
Snapfire
Vengeful Spirit
30m53s
Wraith King
Lina
Jakiro
Dark Willow
Mars
2
1
February 8, 2022 - 09:00UTC
Shadow Demon
Mars
Ember Spirit
Spectre
Tidehunter
28m54s
Lycan
Grimstroke
Bane
Templar Assassin
Spirit Breaker
Shadow Demon
Tidehunter
Ember Spirit
Bloodseeker
Medusa
37m48s
Wraith King
Razor
Grimstroke
Queen of Pain
Spirit Breaker
Queen of Pain
Shadow Demon
Earthshaker
Phantom Assassin
Invoker
50m34s
Monkey King
Grimstroke
Rubick
Lina
Spirit Breaker
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Semi-Finals
LB Semi-Finals
LB SF
Lower Bracket Final
Lower Bracket Final
Lower Final
LB Final
Qualified
Qualified
Qual.
Q
0
2
February 8, 2022 - 12:10UTC
Lion
Pangolier
Puck
Ancient Apparition
Terrorblade
42m48s
Legion Commander
Templar Assassin
Queen of Pain
Tidehunter
Snapfire
Tidehunter
Medusa
Ember Spirit
Grimstroke
Legion Commander
40m44s
Clockwerk
Morphling
Pangolier
Rubick
Queen of Pain
2
0
February 10, 2022 - 07:00UTC
Queen of Pain
Monkey King
Bane
Pangolier
Outworld Destroyer
57m17s
Riki
Bloodseeker
Templar Assassin
Tidehunter
Snapfire
Bane
Monkey King
Snapfire
Puck
Faceless Void
32m07s
Luna
Pangolier
Rubick
Gyrocopter
Queen of Pain
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Semi-Finals
UB Semi-Finals
UB SF
Upper Bracket Final
Upper Bracket Final
Upper Final
UB Final
Qualified
Qualified
Qual.
Q
2
0
February 7, 2022 - 09:00UTC
Kunkka
Queen of Pain
Bane
Lina
Centaur Warrunner
34m37s
Morphling
Night Stalker
Lion
Storm Spirit
Io
Kunkka
Medusa
Ogre Magi
Mirana
Legion Commander
33m15s
Morphling
Ember Spirit
Snapfire
Tidehunter
Death Prophet
Thailand 23savage stand-in for Thailand Toy in game 1.
2
0
February 7, 2022 - 11:20UTC
Mars
Weaver
Kunkka
Dark Willow
Medusa
26m14s
Storm Spirit
Legion Commander
Ogre Magi
Wraith King
Io
Mars
Io
Nyx Assassin
Storm Spirit
Wraith King
22m29s
Phantom Assassin
Void Spirit
Shadow Demon
Kunkka
Weaver
2
0
February 9, 2022 - 09:00UTC
Weaver
Tidehunter
Shadow Demon
Ember Spirit
Tiny
31m25s
Lina
Disruptor
Void Spirit
Rubick
Kunkka
Mars
Outworld Destroyer
Mirana
Clockwerk
Lifestealer
32m09s
Spirit Breaker
Templar Assassin
Jakiro
Kunkka
Lion
Thailand 23savage stand-in for Thailand Toy
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Semi-Finals
LB Semi-Finals
LB SF
Lower Bracket Final
Lower Bracket Final
Lower Final
LB Final
Qualified
Qualified
Qual.
Q
2
0
February 9, 2022 - 12:00UTC
Mars
Snapfire
Mirana
Ember Spirit
Monkey King
36m49s
Tidehunter
Kunkka
Shadow Demon
Leshrac
Io
Death Prophet
Monkey King
Lion
Kunkka
Legion Commander
45m23s
Wraith King
Disruptor
Void Spirit
Dark Willow
Mars
2
1
February 10, 2022 - 09:45UTC
Mars
Shadow Demon
Io
Leshrac
Troll Warlord
33m35s
Queen of Pain
Pangolier
Templar Assassin
Legion Commander
Death Prophet
Tidehunter
Snapfire
Ogre Magi
Puck
Luna
38m47s
Faceless Void
Lina
Disruptor
Rubick
Mars
Tidehunter
Lion
Bane
Medusa
Queen of Pain
42m58s
Terrorblade
Legion Commander
Rubick
Kunkka
Snapfire
Malaysia ponyo stand-in for China 闷油瓶 in game 3.

Last Chance Decider[edit]

Final
Final
F
Qualified
Qualified
Qual.
Q
1
2
February 10, 2022 - 13:50UTC
Tidehunter
Snapfire
Templar Assassin
Storm Spirit
Ogre Magi
37m10s
Lifestealer
Leshrac
Io
Mars
Lion
Bane
Monkey King
Treant Protector
Shadow Fiend
Night Stalker
67m01s
Faceless Void
Ember Spirit
Jakiro
Lion
Mars
Bane
Kunkka
Templar Assassin
Dark Willow
Abaddon
46m42s
Shadow Demon
Batrider
Mars
Lion
Monkey King

Phase 2[edit]

Standings[edit]

Standings
1.LilgunLilgun Lilgun4-4-012-4
2.Polaris EsportsPolaris Esports Polaris Esports5-2-112-4
3.Team OrcaTeam Orca Team Orca2-5-19-7
4.Yangon GalacticosYangon Galacticos Yangon Galacticos2-5-19-7
5.T1T1 T13-3-29-7
6.Neon EsportsNeon Esports Neon Esports1-6-18-8
7.ExecrationExecration Execration2-3-37-9
8.Motivate.Trust GamingMotivate.Trust Gaming Motivate.Trust Gaming1-4-36-10
9.Team SMGTeam SMG Team SMG0-0-80-16
T1T11-1Feb 271-1Feb 152-0Feb 222-0Feb 230-2Feb 170-2Feb 251-1Feb 27
Neon EsportsNeon Esports1-1Feb 271-1Feb 280-2Feb 251-1Feb 261-1Feb 241-1Feb 231-1Feb 26
ExecrationExecration1-1Feb 151-1Feb 280-2Feb 171-1Feb 240-2Feb 142-0Feb 270-2Feb 16
Polaris EsportsPolaris Esports0-2Feb 222-0Feb 252-0Feb 172-0Feb 251-1Feb 261-1Feb 282-0Feb 15
Motivate.Trust GamingMotivate.Trust Gaming0-2Feb 231-1Feb 261-1Feb 240-2Feb 250-2Feb 151-1Feb 161-1Feb 14
LilgunLilgun2-0Feb 171-1Feb 242-0Feb 141-1Feb 262-0Feb 151-1Feb 221-1Feb 14
Team OrcaTeam Orca2-0Feb 251-1Feb 230-2Feb 271-1Feb 281-1Feb 161-1Feb 221-1Feb 24
Yangon GalacticosYangon Galacticos1-1Feb 271-1Feb 262-0Feb 160-2Feb 151-1Feb 141-1Feb 141-1Feb 24
T1T1Neon EsportsNeon EsportsExecrationExecrationPolaris EsportsPolaris EsportsMotivate.Trust GamingMotivate.Trust GamingLilgunLilgunTeam OrcaTeam OrcaYangon GalacticosYangon Galacticos

Matches[edit]

Feb 14[edit]
February 14
1
1
February 14, 2022 - 09:05UTC
Weaver
Pangolier
Storm Spirit
Bane
Tiny
27m35s
Sand King
Anti-Mage
Grimstroke
Kunkka
Shadow Demon
Weaver
Tidehunter
Storm Spirit
Terrorblade
Shadow Demon
45m09s
Snapfire
Leshrac
Night Stalker
Monkey King
Bane
Thailand 23savage stand-in for Thailand Toy.
1
1
February 14, 2022 - 11:25UTC
Broodmother
Bane
Snapfire
Razor
Outworld Destroyer
34m50s
Puck
Monkey King
Lion
Io
Mars
Spirit Breaker
Grimstroke
Ember Spirit
Lion
Wraith King
37m07s
Faceless Void
Invoker
Snapfire
Shadow Demon
Mars
2
0
February 14, 2022 - 13:40UTC
Queen of Pain
Snapfire
Ogre Magi
Monkey King
Beastmaster
32m18s
Outworld Destroyer
Earthshaker
Ember Spirit
Bane
Weaver
Spirit Breaker
Templar Assassin
Ogre Magi
Leshrac
Pangolier
40m19s
Storm Spirit
Razor
Earth Spirit
Shadow Demon
Queen of Pain
Feb 15[edit]
February 15
1
1
February 15, 2022 - 09:00UTC
Queen of Pain
Tidehunter
Templar Assassin
Legion Commander
Disruptor
45m33s
Medusa
Grimstroke
Spirit Breaker
Bane
Kunkka
Shadow Demon
Razor
Io
Night Stalker
Wraith King
29m47s
Ember Spirit
Beastmaster
Snapfire
Tidehunter
Templar Assassin
Philippines Luciano stand-in for Philippines Tino.
0
2
February 15, 2022 - 11:15UTC
Mars
Dark Willow
Weaver
Ember Spirit
Troll Warlord
23m08s
Outworld Destroyer
Lifestealer
Queen of Pain
Grimstroke
Spirit Breaker
Lina
Mars
Lion
Weaver
Medusa
35m04s
Queen of Pain
Snapfire
Ogre Magi
Templar Assassin
Spirit Breaker
Thailand 23savage stand-in for Thailand Toy.
2
0
February 15, 2022 - 13:15UTC
Io
Storm Spirit
Bane
Lifestealer
Pangolier
49m28s
Monkey King
Ember Spirit
Mirana
Disruptor
Mars
Io
Storm Spirit
Ogre Magi
Luna
Pangolier
28m03s
Phantom Assassin
Shadow Demon
Void Spirit
Disruptor
Mars
Feb 16[edit]
February 16
1
1
February 16, 2022 - 09:05UTC
Kunkka
Mirana
Clockwerk
Wraith King
Lina
31m29s
Puck
Lifestealer
Bane
Grimstroke
Spirit Breaker
Shadow Demon
Medusa
Legion Commander
Earth Spirit
Leshrac
29m23s
Ursa
Night Stalker
Bane
Storm Spirit
Io
FF
W
February 16, 2022 - 11:00UTC
Bane
Beastmaster
Earthshaker
Puck
Anti-Mage
33m40s
Slardar