Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

BTS Pro Series Season 2: Southeast Asia

< BTS
[e][h]BTS Pro Series Season 2: Southeast Asia
League Information
Series:
BTS Pro Series BTS Pro Series
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
South East Asia Southeast Asia
Dates:
Jun 5 - 20, 2020
Teams:
10
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Double-elimination
Prize Pool:
$50,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Beyond the Summit returns with season 2 of BTS Pro Series, an online event featuring tournaments for both America[1] and Southeast Asia.[2]

Format[edit]

  • Participants
    • Ten invited teams
  • Group Stage - June 5th - June 16th, 2020
    • Single round-robin
    • All matches are Bo2
    • Top four teams advance to the Upper Bracket
    • 5th to 8th place teams advance to the Lower Bracket
    • Bottom two teams are eliminated
    • Click here for tiebreaker rules
  1. Head-to-head match results between tied teams
  2. Sonneborn-berger score (combined match score of the teams beaten)
  3. Comparative match results against each team from the top down
  4. Tiebreaker games if on the dividing line (4th/5th or 8th/9th)
  5. Resets to the first metric if a partial tie is broken
  • Playoffs - June 17th - June 20th, 2020
    • Double-elimination bracket
    • All matches except Grand Final are Bo3
    • Grand Final is Bo5

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
    • Russia JAM (Alexander Korotkov)
    • Russia Maelstorm (Vladimir Kuzminov)
    • Russia Adekvat (Rustam Mavliutov)
    • Russia Mortalles (Dmitry Arzhylovsky)
    • Belarus Lex (Alexey Filippov)
    • Russia 4ce (Nikita Kotkov)

Prize Pool[edit]

$50,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Fnatic
1Thailand 23savage
2Malaysia MooN
3Singapore iceiceice
4Philippines DJ
5Thailand jabz
TNC Predator
1Philippines Gabbi
2Philippines Armel
3Australia kpii
4Philippines Tims
5South Korea March
Substitutes
4South Korea Febby
Main Roster
Team Adroit
1Philippines Natsumi-
2Philippines Mac
3Philippines Bensoy
4Philippines Boombacs
5Philippines cml
Geek Fam
1Philippines Raven
2Philippines Karl
3Philippines Kuku
4Indonesia Xepher
5Indonesia Whitemon
Reality Rift
1Indonesia Drew
2Malaysia AlaCrity
3Malaysia kYxY
4Mongolia Hustla
5Singapore Nutz
Execration
1Philippines Palos
2Philippines Benhur
3Philippines Bhm
4Philippines yaha
5Philippines RR
T1
1Singapore Meracle
2Indonesia inYourdreaM
3South Korea Forev
4Indonesia Jhocam
5Singapore Poloson
Neon Esports1
1Philippines skem
2Philippines Yopaj
3Philippines Rappy
4Philippines PlayHard
5Philippines Jaunuel
Substitutes
3Philippines Raging Potato
Main Roster
Cignal Ultra
1Philippines Abat
2Philippines Jamesy
3Philippines Van
4Philippines Erice
5Philippines Grimzx
1 LGD.int withdrew and were replaced by Neon Esports on June 6, 2020.[3]

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Round-robin
1. Fnatic5-4-014-4
2. Neon Esports5-3-113-5
3. BOOM Esports4-5-013-5
4. Geek Fam4-4-112-6
5. Team Adroit4-3-211-7
6. TNC Predator3-4-210-8
7. T13-3-39-9
8. Reality Rift1-3-55-13
9. Execration1-0-82-16
10. Cignal Ultra0-1-81-17

Matches[edit]

June 5[edit]

June 6[edit]

June 7[edit]

June 8[edit]

June 9[edit]

June 10[edit]

June 11[edit]

June 12[edit]

June 13[edit]

June 14[edit]

June 15[edit]

June 16[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Fnatic
1
June 17, 2020 - 12:05 SGT
Luna Timbersaw Tiny Storm Spirit Witch Doctor
Shadow Demon Dragon Knight Bane Gyrocopter Void Spirit
42m51s
Earthshaker Necrophos Bane Monkey King Weaver
Ember Spirit Tusk Lich Troll Warlord Venomancer
43m28s
Ember Spirit Treant Protector Witch Doctor Phoenix Faceless Void
Dragon Knight Queen of Pain Luna Ogre Magi Earthshaker
34m44s
Geek Fam
2
Neon Esports
0
June 18, 2020 - 12:05 SGT
Beastmaster Venomancer Pangolier Spectre Grimstroke
Witch Doctor Ursa Tusk Nature's Prophet Tidehunter
31m31s
Tusk Phoenix Pugna Faceless Void Void Spirit
Witch Doctor Ursa Mirana Centaur Warrunner Invoker
44m39s
BOOM Esports
2
Upper Bracket Final
Geek Fam
2
June 19, 2020 - 12:00 SGT
Ember Spirit Queen of Pain Beastmaster Disruptor Morphling
Witch Doctor Ursa Mirana Tidehunter Necrophos
37m45s
Ember Spirit Kunkka Chen Venomancer Phantom Assassin
Beastmaster Mirana Lich Monkey King Lifestealer
42m53s
Queen of Pain Ogre Magi Batrider Pangolier Monkey King
Ember Spirit Chen Legion Commander Lone Druid Nature's Prophet
30m21s
BOOM Esports
1
Lower Bracket R1
Team Adroit
1
June 17, 2020 - 18:25 SGT
Witch Doctor Luna Shadow Demon Centaur Warrunner Death Prophet
Beastmaster Skywrath Mage Jakiro Void Spirit Faceless Void
41m21s
Phoenix Ember Spirit Queen of Pain Axe Morphling
Clockwerk Snapfire Troll Warlord Legion Commander Void Spirit
54m12s
Clockwerk Ember Spirit Enchantress Necrophos Troll Warlord
Queen of Pain Witch Doctor Earth Spirit Spectre Razor
34m15s
Reality Rift
2
TNC Predator
2
June 17, 2020 - 15:50 SGT
Grimstroke Pangolier Oracle Death Prophet Spectre
Ember Spirit Ancient Apparition Batrider Tiny Morphling
54m17s
Pangolier Phoenix Batrider Phantom Assassin Puck
Nature's Prophet Clockwerk Keeper of the Light Ursa Storm Spirit
36m33s
T1
0
Lower Bracket R2
Fnatic
2
June 18, 2020 - 14:30 SGT
Enchantress Earthshaker Treant Protector Wraith King Razor
Beastmaster Weaver Vengeful Spirit Templar Assassin Troll Warlord
34m12s
Queen of Pain Treant Protector Tiny Anti-Mage Ogre Magi
Witch Doctor Earth Spirit Void Spirit Venomancer Phantom Lancer
26m34s
Reality Rift
0
Neon Esports
2
June 18, 2020 - 16:40 SGT
Oracle Ursa Tiny Batrider Pugna
Beastmaster Pangolier Enchantress Slark Io
54m52s
Ursa Earthshaker Oracle Void Spirit Timbersaw
Beastmaster Pangolier Grimstroke Phantom Assassin Venomancer
37m29s
Grimstroke Tiny Puck Bloodseeker Dazzle
Queen of Pain Enchantress Earthshaker Spectre Doom
25m16s
TNC Predator
1
Lower Bracket R3
Fnatic
2
June 19, 2020 - 15:25 SGT
Queen of Pain Clockwerk Chen Dragon Knight Ursa
Tiny Grimstroke Puck Bloodseeker Pugna
38m30s
Chen Death Prophet Earthshaker Dazzle Wraith King
Tusk Phoenix Ursa Void Spirit Ancient Apparition
69m04s
Neon Esports
0
Lower Bracket Final
BOOM Esports
2
June 20, 2020 - 12:00 SGT
Batrider Witch Doctor Beastmaster Naga Siren Silencer
Ursa Oracle Bounty Hunter Storm Spirit Ember Spirit
26m46s
Batrider Witch Doctor Enchantress Riki Templar Assassin
Ursa Queen of Pain Snapfire Underlord Ogre Magi
32m29s
Fnatic
0
Grand Final
Geek Fam
3
June 20, 2020 - 14:15 SGT
Beastmaster Mirana Ogre Magi Ember Spirit Spectre
Enchantress Pangolier Nature's Prophet Phantom Lancer Doom
35m08s
Beastmaster Grimstroke Ember Spirit Venomancer Morphling
Witch Doctor Tusk Monkey King Spectre Omniknight
31m16s
Queen of Pain Ogre Magi Pangolier Troll Warlord Phoenix
Ember Spirit Warlock Earthshaker Lycan Mirana
37m02s
BOOM Esports
0

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaPortuguese Speaking
Streams
Secondary
LanguageEnglish SpeakingRussia
Streams

Statistics[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 56 883
Average Viewers 18 997
Hours Watched 2 711 794

References[edit]

  1. BeyondTheSummit (2020-06-10). "It's time to get HYPED". twitter.com.
  2. BeyondTheSummit (2020-06-04). "Can't wait for our next event? There's plenty of Dota to go around!". twitter.com.
  3. BeyondTheSummit (2020-06-06). "📢 Update regarding BTS Pro Series 2: SEA:". twitter.com.
  4. TNCPredator (2020-06-06). "Game 1 vs BOOM now live!". twitter.com.