Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.

BTS Pro Series Season 9: Southeast Asia

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]BTS Pro Series Season 9: Southeast Asia
League Information
Series:
BTS Pro SeriesBTS Pro Series BTS Pro Series
Organizer:
Version:
Server:
Singapore
Type:
Online
Location:
South East Asia Southeast Asia
Dates:
Oct 29 - Nov 14, 2021
Teams:
9
Format:
Round-robin group stage
Double-elimination playoffs
Prize Pool:
$60,000 USD
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

Format[edit]

  • Participants
    • Nine invited teams
  • Group Stage
    • Single round-robin
    • All matches are Bo2
    • Top four teams advance to the upper bracket of the playoffs
    • 5th to 8th place teams advance to the lower bracket of the playoffs
    • Last team is eliminated
    • Click here for tiebreaker rules
  • At the conclusion of the group stages, if two or more teams are tied for one of the playoff slots, the following metrics will be used to seed the teams:
    1. Head-to-head results between tied teams
    2. Neustadtl score (combined score of the teams you’ve beaten (2-0) plus half of the combined score of the teams you’ve drawn against (1-1))
    3. Comparative results against each team from the top down
  • If a tie is partially broken with any of the secondary metrics, the process resets and the remaining teams are evaluated based on the list in order.
  • In the case that the above process cannot break a tie that affects bracket placement, the administration will decide when and how tiebreaker games will be played.
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • All matches except Grand Final are Bo3
    • Grand Final is Bo5

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
  • Commentators:
    • Brazil Jasam (José Victor Almeida dos Santos)
    • Brazil baLones (Felipe Augusto Rodrigues dos Santos)
    • Brazil Luiziin (Luiz Eduardo Alves Costa)
    • Brazil Haon (Rômulo Capazzo)
    • Brazil Sherlock (Alisson Maximo)
    • Brazil Flerya (Day Beregula Araujo)
    • Brazil dede (Anderson Ogura)
    • Brazil Flytable (Tógo Menezes)

Prize Pool[edit]

$60,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Nigma Galaxy SEA
1Indonesia inYourdreaM
2Indonesia Mikoto
3Singapore mizu
4Indonesia Jhocam
5Singapore poloson
Substitutes
2Malaysia AlaCrity
Main Roster
Execration
1Philippines Abat
2Philippines Bob
3Philippines Tino
4Philippines BDz
5Philippines Rr^
Substitutes
1Philippines Marb
Main Roster
Motivate.Trust Gaming
1Laos JaCkky
2Thailand Fearless
3Thailand Masaros
4Thailand Q
5Thailand Setzero
Substitutes
1
FnaticFnatic
Thailand Jabz
Main Roster
BOOM Esports
1Philippines skem
2Philippines Yopaj
3Indonesia Fbz
4Philippines Tims
5Indonesia Hyde-
Substitutes
SMalaysia Mushi
5Philippines Abeng
Main Roster
OB Esports x Neon
1Philippines Palos
2Indonesia Mamang Daya
3Philippines Enryu
4Mongolia Hustla
5Indonesia you_K
Substitutes
2Philippines Jamesy
5Philippines Abeng-
Main Roster
Omega Esports
1Philippines Prince
2Philippines Piolz
3Philippines Van
4Philippines Hiro
5Philippines Zenki
Substitutes
2
OB.NeonOB.Neon
Indonesia Mamang Daya
5Malaysia Eren
2India Krish
Main Roster

Group Stage[edit]

Round-robin[edit]

Standings
1.BOOM EsportsBOOM Esports BOOM Esports5-3-013-3
2.Motivate.Trust GamingMotivate.Trust Gaming Motivate.Trust Gaming5-2-112-4
3.Yangon GalacticosYangon Galacticos Yangon Galacticos4-2-210-6
4.Nigma Galaxy SEANigma Galaxy SEA Nigma Galaxy SEA2-5-19-7
5.OB.NeonOB.Neon OB.Neon2-5-19-7
6.Polaris EsportsPolaris Esports Polaris Esports2-2-46-10
7.Army GeniusesArmy Geniuses Army Geniuses2-2-46-10
8.ExecrationExecration Execration1-4-36-10
9.Omega EsportsOmega Esports Omega Esports0-1-71-15

Matches[edit]

Oct 29[edit]

Oct 30[edit]

Oct 31[edit]

Nov 1[edit]

Nov 2[edit]

Nov 3[edit]

Nov 4[edit]

Nov 5[edit]

Nov 6[edit]

Nov 7[edit]

Nov 8[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
BOOM EsportsBOOM Esports BOOM Esports
2
November 11, 2021 - 17:00 SGT
Bane Pangolier Queen of Pain Medusa Lion
Snapfire Storm Spirit Dragon Knight Dark Willow Morphling
34m31s
Snapfire Templar Assassin Nyx Assassin Death Prophet Razor
Grimstroke Void Spirit Dawnbreaker Brewmaster Drow Ranger
27m33s
Malaysia Mushi stand-in for Indonesia Hyde-
Malaysia AlaCrity stand-in for Indonesia Mikoto
Nigma Galaxy SEANigma Galaxy SEA Nigma Galaxy SEA
0
Motivate.Trust GamingMotivate.Trust Gaming Motivate.Trust
2
November 11, 2021 - 19:10 SGT
Mars Medusa Lion Ember Spirit Phoenix
Undying Vengeful Spirit Puck Spectre Earthshaker
33m08s
Lion Undying Doom Terrorblade Storm Spirit
Monkey King Snapfire Earth Spirit Vengeful Spirit Queen of Pain
46m55s
Undying Medusa Void Spirit Lion Earthshaker
Snapfire Earth Spirit Ember Spirit Viper Anti-Mage
28m41s
Yangon GalacticosYangon Galacticos Yangon Galacticos
1
Upper Bracket Final
BOOM EsportsBOOM Esports BOOM Esports
2
November 13, 2021 - 17:00 SGT
Snapfire Clockwerk Tidehunter Lifestealer Dark Willow
Mars Ember Spirit Disruptor Luna Io
33m44s
Snapfire Clockwerk Monkey King Enchantress Luna
Mars Wraith King Mirana Ember Spirit Crystal Maiden
28m42s
Malaysia Mushi stand-in for Indonesia Hyde-
Motivate.Trust GamingMotivate.Trust Gaming Motivate.Trust
0
Lower Bracket Round 1
OB.NeonOB.Neon OB.Neon
2
November 10, 2021 - 17:00 SGT
Tidehunter Snapfire Dragon Knight Ogre Magi Slark
Mars Lina Clockwerk Medusa Shadow Demon
51m04s
Tidehunter Ogre Magi Medusa Windranger Leshrac
Snapfire Mars Undying Phantom Assassin Batrider
30m44s
Earth Spirit Dark Seer Winter Wyvern Terrorblade Queen of Pain
Magnus Oracle Lion Spectre Tinker
48m23s
Philippines Marb stand-in for Philippines Abat
ExecrationExecration Execration
1
Polaris EsportsPolaris Esports Polaris Esports
2
November 10, 2021 - 20:40 SGT
Lion Monkey King Grimstroke Tidehunter Death Prophet
Snapfire Dragon Knight Nature's Prophet Mirana Legion Commander
54m24s
Mars Undying Nature's Prophet Rubick Batrider
Monkey King Lion Tidehunter Windranger Storm Spirit
41m40s
Army GeniusesArmy Geniuses Army Geniuses
0
Lower Bracket Round 2
Nigma Galaxy SEANigma Galaxy SEA Nigma Galaxy SEA
0
November 12, 2021 - 17:00 SGT
Snapfire Tusk Terrorblade Queen of Pain Monkey King
Mars Lion Doom Winter Wyvern Lina
38m32s
Weaver Monkey King Abaddon Sand King Queen of Pain
Kunkka Lion Dark Seer Earth Spirit Faceless Void
41m03s
Malaysia AlaCrity stand-in for Indonesia Mikoto
OB.NeonOB.Neon OB.Neon
2
Yangon GalacticosYangon Galacticos Yangon Galacticos
1
November 12, 2021 - 19:15 SGT
Monkey King Magnus Kunkka Vengeful Spirit Grimstroke
Lion Nature's Prophet Beastmaster Storm Spirit Ursa
38m51s
Tidehunter Snapfire Ursa Clockwerk Storm Spirit
Grimstroke Doom Nyx Assassin Pangolier Troll Warlord
43m42s
Tidehunter Grimstroke Void Spirit Lion Lifestealer
Snapfire Pangolier Ember Spirit Kunkka Enigma
36m56s
Polaris EsportsPolaris Esports Polaris Esports
2
Lower Bracket Round 3
OB.NeonOB.Neon OB.Neon
0
November 13, 2021 - 19:00 SGT
Doom Lion Tidehunter Templar Assassin Nature's Prophet
Snapfire Centaur Warrunner Leshrac Abaddon Razor
31m00s
Snapfire Kunkka Slark Disruptor Legion Commander
Lion Nature's Prophet Tidehunter Leshrac Earthshaker
31m35s
Polaris EsportsPolaris Esports Polaris Esports
2
Lower Bracket Final
Motivate.Trust GamingMotivate.Trust Gaming Motivate.Trust
0
November 14, 2021 - 16:00 SGT
Silencer Dawnbreaker Lina Wraith King Pangolier
Lion Nyx Assassin Dragon Knight Magnus Troll Warlord
32m50s
Snapfire Faceless Void Earth Spirit Enchantress Magnus
Weaver Tusk Ember Spirit Wraith King Grimstroke
24m35s
Polaris EsportsPolaris Esports Polaris Esports
2
Grand Final
BOOM EsportsBOOM Esports BOOM Esports
3
November 14, 2021 - 18:15 SGT
Nyx Assassin Enchantress Lina Razor Timbersaw
Snapfire Undying Dragon Knight Legion Commander Naga Siren
27m03s
Snapfire Clockwerk Pangolier Rubick Spectre
Nyx Assassin Mars Dark Willow Morphling Batrider
62m40s
Pangolier Bane Ember Spirit Windranger Razor
Snapfire Magnus Grimstroke Monkey King Void Spirit
37m14s
Malaysia Mushi stand-in for Indonesia Hyde-
Polaris EsportsPolaris Esports Polaris Esports
0

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingPortuguese Speaking
Streams

Articles[edit]

Country Representation[edit]

#Country / RegionRepresentationPlayers
1Philippines Philippines20 / 45 (44%)Abat, BDz, Bob, Boomy, cml, Enryu, Hiro, Mac, Natsumi, Nikko, Palos, Piolz, Prince, Rr^, skem, Tims, Tino, Van, Yopaj, Zenki
2Indonesia Indonesia12 / 45 (27%)Azur4, db-, Fbz, Hyde-, inYourdreaM, Jhocam, Lym-, Mamang Daya, Mikoto, Varizh, woMy, you_K
3Myanmar Myanmar5 / 45 (11%)Hao, LuN, Skill lay, Young PH, ZawRain
4Thailand Thailand4 / 45 (9%)Fearless, Masaros, Q, Setzero
5Singapore Singapore2 / 45 (4%)mizu, poloson
6Laos Laos1 / 45 (2%)JaCkky
6Mongolia Mongolia1 / 45 (2%)Hustla

Miscellaneous[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 39 712
Average Viewers 14 342
Hours Watched 1 644 531

References[edit]