Betway Asian Dota 2 League

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Betway Asian Dota 2 League
League Information
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Teams:
8
Prize Pool:
$20,000 USD
Start Date:
2019-04-07
End Date:
2019-04-19
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Teams
    • Eight teams
    • Six invited teams
    • Two teams from the Closed Qualifier
  • Group Stage
    • The eight teams are split into two GSL groups
    • Top two teams of either group advance to the playoffs
    • Bottom two teams of both groups are eliminated
    • All games are Bo3
  • Playoffs
  • Four teams play in a double-elimination bracket.
  • All matches besides the final are played in a Bo3
  • Final is played in a Bo5
  • Upper bracket winner has a one map advantage in the final

Prize Distribution[edit]

Participants[edit]

Geek Fam2
1Philippines Tino 
2Malaysia AlaCrity 
3Malaysia kYxY 
4Philippines Shanks 
5Malaysia BrayaNt 
Newbee Young3
1China Fonte 
2China Aq 
3China 139613405 
4China CatYou 
5China Faith 
Invictus Gaming
1China doodle 
2China Emo 
3Malaysia jT- 
4China dogf1ghts 
5Malaysia Oli 
Team Amplfy4
1Philippines Bensoy 
2Philippines Karl 
3Philippines ryOyr 
4Philippines Boombacs 
5Canada Jeyo 
SPhilippines Bokerino 
SPhilippines JobeeEzy 
Team Aster1
1China J 
2Malaysia ChYuan 
3China Xxs 
4China BoBoKa 
5China Q 
SChina hmx 
SChina 88 
SChina Amazons 
Tigers
1Vietnam 458 
2Malaysia abraXas 
3Australia Velo 
4Indonesia Xepher 
5Canada 1437 
SSingapore Poloson 
SMalaysia Mercury 
SMalaysia czy 
1 Team Aster replaced Team Serenity on April 4th, 2019.
2 Newbee withdrew on April 7th, 2019 and was replaced by Geek Fam.
3 Mr Game Boy is replaced by Newbee Young due to the roster change.
4 DeToNator is replaced by Team Amplfy on April 10, 2019.

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Newbee Young2-0
2. Team Aster2-1
3. Geek Fam1-2
4. Vampire Gaming0-2

Group B[edit]

Group B
1. Invictus Gaming2-0
2. Tigers2-1
3. Team Amplfy1-2
4. Future.club0-2


Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
Invictus Gaming
2
April 14, 2019 - 16:00 SGT
Enigma Bane Lifestealer Night Stalker Kunkka
Nyx Assassin Doom Vengeful Spirit Troll Warlord Lina
29m52s
Razor Bane Shadow Shaman Lycan Pugna
Nyx Assassin Outworld Devourer Jakiro Venomancer Naga Siren
46m18s
Team Aster
0
Newbee Young
2
April 14, 2019 - 19:00 SGT
Vengeful Spirit Shadow Shaman Venomancer Lycan Medusa
Sand King Nyx Assassin Abaddon Terrorblade Necrophos
20m49s
Doom Winter Wyvern Bane Outworld Devourer Wraith King
Enigma Sand King Ancient Apparition Ember Spirit Batrider
20m25s
Enigma Disruptor Lycan Kunkka Leshrac
Razor Rubick Crystal Maiden Ursa Morphling
33m35s
Tigers
1
Upper Bracket Finals
Invictus Gaming
2
April 15, 2019 - 16:00 SGT
Bounty Hunter Disruptor Tidehunter Morphling Drow Ranger
Enigma Vengeful Spirit Leshrac Medusa Underlord
18m18s
Bane Kunkka Dark Seer Sven Phantom Lancer
Shadow Shaman Troll Warlord Vengeful Spirit Clockwerk Ursa
25m44s
Newbee Young
0
Lower Bracket R1
Team Aster
2
April 15, 2019 - 19:00 SGT
Shadow Shaman Tusk Night Stalker Juggernaut Queen of Pain
Nyx Assassin Ember Spirit Crystal Maiden Razor Slardar
39m11s
Bane Doom Ember Spirit Dark Seer Lina
Sand King Troll Warlord Vengeful Spirit Leshrac Necrophos
37m32s
Oracle Tiny Dark Seer Morphling Queen of Pain
Sand King Troll Warlord Shadow Demon Centaur Warrunner Outworld Devourer
37m01s
Tigers
1
Lower Bracket Finals
Newbee Young
2
April 18, 2019 - 13:05 SGT
Oracle Earth Spirit Outworld Devourer Juggernaut Batrider
Winter Wyvern Enigma Nyx Assassin Puck Terrorblade
36m41s
Doom Disruptor Clockwerk Shadow Fiend Ursa
Razor Tusk Leshrac Night Stalker Terrorblade
40m39s
Troll Warlord Bane Leshrac Ember Spirit Tidehunter
Disruptor Pangolier Pugna Morphling Kunkka
22m24s
Team Aster
1
Grand Finals
Invictus Gaming
1
April 19, 2019 - 13:00 SGT
Default
Upper bracket winner starts with a 1-0 lead.
Newbee Young
0

Streams[edit]

References[edit]