Betway Asian Dota 2 League: Closed Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Betway Asian Dota 2 League: Closed Qualifier
League Information
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
South East Asia Southeast Asia
China China
Teams:
8
Start Date:
2019-03-20
End Date:
2019-03-27
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

Format[edit]

  • Eight direct invites
  • Double Elimination bracket
  • All games are Bo3
  • Top two teams qualify for the Main Stage

Prize Distribution[edit]

Participants[edit]

Team Admiral
1Philippines Bensoy 
2Philippines Ab1ng 
3Philippines Bokerino 
4Philippines Boombacs 
5Canada Jeyo 
Vampire Gaming
1China a. 
2China sober 
3China han 
4China QAZ 
5China Xiao2lei 
Geek Fam
1Philippines Tino 
2Malaysia AlaCrity 
3Malaysia kYxY 
4Philippines Shanks 
5Malaysia BrayaNt 
IamPoint Club
1China Siumang 
2China Nemesis 
3China Ruoruo 
4China Hy 
5China de1ete 
Eclipse
1China Shining 
2China Bib 
3China 254112481 
4China Yyh_ 
5China 970029279 
KG.Luminous
1China Erica 
2China Blood 
3China Lada 
4China 十一月 
5China 86 
Neon Esports
1Philippines Skadilicious 
2Philippines Marc 
3Philippines Rapy 
4Philippines PlayHard 
5Philippines ´JL 
Future.club
1China ISI 
2China DXM 
3China 离别 
4China XuAn 
5China 908363011 
4China 402498339 

Results[edit]

Upper Bracket R1
Neon Esports
2
March 20, 2019 - 15:00 SGT
Nyx Assassin Lich Lifestealer Puck Doom
Dazzle Clockwerk Disruptor Morphling Dragon Knight
24m48s
Nyx Assassin Lich Lifestealer Ember Spirit Lina
Keeper of the Light Tiny Slardar Morphling Shadow Fiend
20m34s
KG.Luminous
0
Geek Fam
2
March 20, 2019 - 18:00 SGT
Shadow Shaman Anti-Mage Vengeful Spirit Pangolier Sven
Dark Seer Earth Spirit Disruptor Ember Spirit Terrorblade
47m56s
Oracle Sven Vengeful Spirit Ember Spirit Spectre
Nature's Prophet Tusk Bane Morphling Brewmaster
25m35s
IamPoint Club
0
Eclipse
0
March 21, 2019 - 13:00 SGT
Oracle Ursa Nyx Assassin Tidehunter Ember Spirit
Leshrac Tiny Shadow Demon Pangolier Phantom Assassin
33m45s
Razor Bane Undying Brewmaster Viper
Oracle Pangolier Tiny Phantom Assassin Morphling
36m15s
Team Admiral
2
Vampire Gaming
2
March 21, 2019 - 18:00 SGT
Chen Troll Warlord Grimstroke Slardar Death Prophet
Leshrac Sven Witch Doctor Morphling Queen of Pain
29m02s
Dazzle Queen of Pain Beastmaster Jakiro Phantom Lancer
Razor Bane Dark Willow Brewmaster Necrophos
52m52s
Future.club
0
Upper Bracket R2
Neon Esports
0
March 23, 2019 - 15:00 SGT
Juggernaut Lich Ember Spirit Puck Dark Seer
Leshrac Sven Bane Spectre Lina
30m19s
Bane Lifestealer Lion Beastmaster Ember Spirit
Leshrac Morphling Shadow Demon Vengeful Spirit Tusk
44m51s
Geek Fam
2
Team Admiral
0
March 22, 2019 - 17:00 SGT
Leshrac Tiny Witch Doctor Phantom Lancer Puck
Oracle Venomancer Shadow Shaman Dazzle Phantom Assassin
31m36s
Enigma Oracle Phantom Assassin Sven Queen of Pain
Dazzle Razor Rubick Brewmaster Jakiro
25m53s
Vampire Gaming
2
Upper Bracket Final
Geek Fam
0
March 25, 2019 - 14:30 SGT
Vengeful Spirit Leshrac Puck Sven Phantom Lancer
Oracle Venomancer Dazzle Troll Warlord Shadow Shaman
33m18s
Oracle Batrider Morphling Earth Spirit Kunkka
Dazzle Troll Warlord Bane Tiny Brewmaster
31m21s
Vampire Gaming
2
Qualified
Vampire Gaming
Lower Bracket R1
KG.Luminous
0
March 21, 2019 - 21:00 SGT
Earth Spirit Enigma Disruptor Outworld Devourer Juggernaut
Oracle Troll Warlord Leshrac Vengeful Spirit Pugna
37m01s
Oracle Lifestealer Rubick Centaur Warrunner Ember Spirit
Sven Leshrac Bane Troll Warlord Ursa
30m00s
IamPoint Club
2
Eclipse
1
March 22, 2019 - 14:00 SGT
Dazzle Earth Spirit Vengeful Spirit Outworld Devourer Juggernaut
Razor Bane Dark Willow Brewmaster Queen of Pain
48m55s
Razor Rubick Vengeful Spirit Lifestealer Underlord
Leshrac Nyx Assassin Jakiro Phantom Lancer Weaver
34m46s
Razor Nyx Assassin Rubick Underlord Pangolier
Queen of Pain Leshrac Undying Slardar Ursa
33m58s
Future.club
2
Lower Bracket R2
Team Admiral
2
March 24, 2019 - 15:00 SGT
Razor Vengeful Spirit Nyx Assassin Venomancer Alchemist
Enigma Bounty Hunter Outworld Devourer Lion Phantom Assassin
39m49s
Razor Vengeful Spirit Tiny Terrorblade Dazzle
Shadow Shaman Nature's Prophet Ember Spirit Undying Naga Siren
25m58s
Bounty Hunter Lifestealer Shadow Shaman Jakiro Pangolier
Nature's Prophet Earth Spirit Lion Juggernaut Shadow Fiend
17m37s
IamPoint Club
1
Neon Esports
1
March 24, 2019 - 18:20 SGT
Oracle Ember Spirit Pugna Morphling Timbersaw
Magnus Phantom Assassin Witch Doctor Brewmaster Zeus
24m15s
Chen Tiny Sven Batrider Timbersaw
Dazzle Nature's Prophet Elder Titan Crystal Maiden Ursa
22m40s
Bane Lifestealer Puck Batrider Tiny
Nature's Prophet Dazzle Slardar Crystal Maiden Phantom Lancer
18m58s
Future.club
2
Lower Bracket R3
Team Admiral
1
March 26, 2019 - 15:07 SGT
Razor Dragon Knight Vengeful Spirit Shadow Shaman Tidehunter
Queen of Pain Nyx Assassin Witch Doctor Dark Seer Monkey King
35m36s
Magnus Phantom Assassin Vengeful Spirit Rubick Ember Spirit
Chen Tidehunter Shadow Shaman Morphling Kunkka
38m59s
Nature's Prophet Shadow Shaman Tidehunter Spectre Outworld Devourer
Night Stalker Rubick Winter Wyvern Troll Warlord Necrophos
42m44s
Future.club
2
Lower Bracket Final
Geek Fam
0
March 27, 2019 - 14:00 SGT
Nature's Prophet Sand King Terrorblade Dark Seer Lina
Night Stalker Shadow Shaman Winter Wyvern Phantom Assassin Necrophos
36m23s
Bane Ember Spirit Dark Willow Brewmaster Juggernaut
Nature's Prophet Elder Titan Necrophos Oracle Anti-Mage
36m02s
Future.club
2
Qualified
Future.club

Streams[edit]

LanguageChina
Streams

References[edit]