Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

BeyondTheSummit World Tour

You can help improve this page!
The page is missing TeamCards. To fix this issue please Find/fill in the missing information.
[e][h]BeyondTheSummit World Tour
League Information
Organizer:
Beyond the Summit
Dota Commentaries
Type:
Online
Location:
World World
Dates:
Jul 16 - Aug 21, 2012
Teams:
16
Format:
5v5, Single Elimination
Prize Pool:
$1,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

Prizepool[edit]

$1,000 will be awarded to the winner.

Format[edit]

  • Group Play
    • 16 Teams are split into four groups of four teams each.
    • The teams play one bo3 series versus every other teams in the group.
    • The group winners advance directly to the semifinal.
    • The second and third place advances to the quarterfinals.
  • Playoffs
    • Single-elimination Bracket with BYE seeds to the semifinals.
    • Every series are played best of three.

Participating Teams[edit]

Team DK
1China BurNIng
2China Super
3China LongDD
4China rOtk
5China ZippO
LGD Gaming
1China 小骨头
2China Yao
3China xiao8
4China DD
5Macau DDC
Orange Esports
1Malaysia YamateH
2Malaysia Mushi
3Malaysia WinteR
4Malaysia Ice
5Malaysia XtiNcT
EHOME
1China LaNm
2China KingJ
3China PCT
4China MMY!
5China QQQ
Team Zenith
1Singapore iceiceice
2United States Bdiz
3Sweden Loda
4Singapore xFreedom
5Singapore xy-
TongFu
1China Hao
2China Mu
3China Kabu
4China Awoke
5China SanSheng
Darer
1Ukraine Artstyle
2Russia G
3Ukraine Goblak
4Ukraine Funn1k
5Ukraine Mag~
MUFC
1Malaysia Sharky
2Singapore KeN
3Malaysia TooFuckingGood
4Singapore Kai
5Malaysia Net
World Elite
1China Chan
2China Fnty
3China Xi
4China Icy
5China JieJie

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Counter Logic Gaming 3-0
2. Team Zenith 2-1
3. Orange Esports 1-2
4. World Elite 0-3

Group B[edit]

Group B
1. Evil Geniuses 3-0
2. LGD Gaming 2-1
3. TongFu 1-2
4. Darer 0-3

Group C[edit]

Group C
1. EHOME 3-0
2. compLexity Gaming 2-1
3. Absolute Legends 1-2
4. Moscow Five 0-3

Group D[edit]

Group D
1. Invictus Gaming 2-1
2. Team DK 2-1
3. mousesports 1-2
4. MUFC 1-2

Playoffs[edit]

  • Note: Singapore Zenith forfeited the tournament before the playoffs, Malaysia MUFC took their place.
Round of 12
compLexity
2
10 August 2012 - 15:23 UTC
Invoker Lone Druid Venomancer Tidehunter Visage
Rubick Morphling Beastmaster Tinker Shadow Shaman
32m37s
Rubick Chen Venomancer Beastmaster Tiny
Dark Seer Tidehunter Morphling Broodmother Invoker
25m40s
Dark Seer Invoker Morphling Vengeful Spirit Beastmaster
Rubick Nature's Prophet Anti-Mage Venomancer Chaos Knight
56m58s
TongFu
1
Team DK
2
5 August 2012 - 11:27 UTC
Lycan Venomancer Broodmother Shadow Shaman Puck
Nature's Prophet Enchantress Windranger Beastmaster Tidehunter
29m37s
Dark Seer Morphling Venomancer Enchantress Tinker
Shadow Demon Templar Assassin Sand King Lina Chaos Knight
34m36s
Chen Leshrac Anti-Mage Tidehunter Sand King
Nature's Prophet Enchantress Morphling Beastmaster Bounty Hunter
40m52s
MUFC
1
Orange Esports
0
7 August 2012 - 15:24 UTC
Leshrac Chen Venomancer Enigma Tiny
Sand King Mirana Tinker Windranger Slardar
20m23s
Orange Esports forfeited map 2.
mousesports
2
LGD Gaming
2
6 August 2012 - 15:19 UTC
Rubick Sand King Broodmother Windranger Dragon Knight
Leshrac Tinker Queen of Pain Morphling Venomancer
12m37s
Leshrac Morphling Sand King Queen of Pain Venomancer
Dark Seer Rubick Enchantress Brewmaster Storm Spirit
42m31s
Absolute Legends
0
Quarterfinals
CLG
2
12 August 2012 - 22:43 UTC
Enchantress Morphling Windranger Sand King Storm Spirit
Nature's Prophet Venomancer Tidehunter Lone Druid Chen
28m32s
Dark Seer Chen Invoker Sand King Shadow Fiend
Nature's Prophet Leshrac Lone Druid Windranger Brewmaster
54m31s
compLexity
0
Evil Geniuses
2
8 August 2012 - 15:26 UTC
Enigma Tinker Broodmother Windranger Lion
Rubick Venomancer Enchantress Beastmaster Morphling
47m05s
Tinker Chen Beastmaster Crystal Maiden Tiny
Rubick Leshrac Venomancer Sand King Faceless Void
49m31s
Team DK
0
EHOME
2
11 August 2012 - 16:22 UTC
Morphling Rubick Brewmaster Shadow Demon Bounty Hunter
Broodmother Venomancer Chen Lone Druid Shadow Shaman
39m39s
Nature's Prophet Broodmother Chaos Knight Ancient Apparition Lion
Venomancer Tinker Sand King Morphling Crystal Maiden
34m08s
mousesports
0
Invictus Gaming
2
10 August 2012 - 14:32 UTC
Dark Seer Invoker Morphling Shadow Demon Shadow Shaman
Rubick Sand King Lone Druid Queen of Pain Windranger
76m42s
Invoker Lone Druid Enchantress Shadow Demon Bounty Hunter
Leshrac Sand King Morphling Tidehunter Broodmother
25m57s
Rubick Enchantress Lone Druid Sand King Bounty Hunter
Leshrac Anti-Mage Venomancer Brewmaster Earthshaker
36m25s
LGD Gaming
1
Semifinals
CLG
2
21 August 2012 - 13:28 UTC
Invoker Venomancer Broodmother Enigma Night Stalker
Leshrac Tinker Sand King Storm Spirit Rubick
54m02s
Lone Druid Venomancer Beastmaster Brewmaster Shadow Demon
Tinker Broodmother Ancient Apparition Tidehunter Vengeful Spirit
36m01s
Evil Geniuses
0
EHOME
1
14 August 2012 - 13:40 UTC
Dark Seer Rubick Chaos Knight Morphling Enigma
Nature's Prophet Chen Tinker Venomancer Windranger
30m18s
Lycan Chen Brewmaster Venomancer Storm Spirit
Nature's Prophet Tinker Enchantress Shadow Demon Windranger
69m47s
Nature's Prophet Morphling Lina Sven Visage
Dark Seer Rubick Lone Druid Enchantress Shadow Demon
24m35s
Invictus Gaming
2
Finals
CLG
2
21 August 2012 - 16:11 UTC
Dark Seer Rubick Venomancer Storm Spirit Enigma
Naga Siren Leshrac Nature's Prophet Sand King Shadow Fiend
27m00s
Dark Seer Venomancer Invoker Enigma Pudge
Rubick Leshrac Morphling Beastmaster Tiny
18m51s
Lycan Leshrac Venomancer Sand King Storm Spirit
Dark Seer Lone Druid Invoker Chen Shadow Demon
40m49s
Invictus Gaming
1

External links[edit]

References[edit]