Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

Blue Dota Championships

[e][h]Blue Dota Championships
League Information
Series:
Blue Dota Championships
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Sep 14 - 25, 2019
Teams:
14
Format:
Round-Robin Groups
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
¥ 100,000 CNY
(≃ $14,036 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Two 7-team groups with Bo2 round-robin
    • Top 2 of each group advance to upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place of each group advance to lower bracket of the Playoffs
    • Other teams are eliminated.
  • Bo3 double-elimination Playoffs with a Bo5 Grand Final.

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is 100,000 CNY.

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Sep 25, 2019: 1 CNY ≃ 0.14036 USD.)

Participants[edit]

Execration
1Philippines Palos 
2Philippines LJSL 
3Philippines Ewe 
4Philippines yaha 
5Philippines Kim0 
Dota Hero
1Malaysia Ghost 
2Malaysia Zeal 
3Malaysia Chidori~ 
4Malaysia Sh4dy 
5Malaysia Bun 
Hunt Wave
1China naigod 
2China 136536489 
3Singapore HJG 
4China GKD 
5China HH 
Team Concept
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Neon Esports
1Philippines Skem 
2Philippines Yopaj 
3Philippines Rappy 
4Philippines PlayHard 
5Philippines RR 
Avalon Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Cignal Ultra
1Philippines Nando 
2Philippines Pio 
3Philippines Van 
4Philippines Erice 
5Philippines Grimzx 
Team Vitamin1
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team Cosy
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
1 Newbee.Young withdrew on Sep 15th. Team Vitamin will replace.

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Team Cosy3-3-09p
1. Virgin Gaming3-3-09p
3. Execration2-3-17p
4. Hunt Wave0-5-15p
4. Lowkey Esports1-3-25p
6. Dota Hero1-2-34p
7. Elephant0-3-33p
Show DuplicatesHide Duplicates
2-0
Sep 18
2-0
Sep 19
1-1
Sep 18
1-1
Sep 19
1-1
Sep 16
0-2
Sep 18
0-2
Sep 18
1-1
Sep 15
1-1
Sep 17
1-1
Sep 14
1-1
Sep 14
1-1
Sep 14
0-2
Sep 19
1-1
Sep 15
2-0
Sep 16
0-2
Sep 16
1-1
Sep 19
0-2
Sep 15
1-1
Sep 18
1-1
Sep 17
0-2
Sep 16
0-2
Sep 16
2-0
Sep 17
1-1
Sep 19
1-1
Sep 19
1-1
Sep 14
2-0
Sep 16
2-0
Sep 16
2-0
Sep 17
1-1
Sep 15
1-1
Sep 16
1-1
Sep 14
1-1
Sep 19
0-2
Sep 17
0-2
Sep 17
0-2
Sep 18
2-0
Sep 18
1-1
Sep 14
2-0
Sep 15
1-1
Sep 19
1-1
Sep 15
2-0
Sep 18

Group B[edit]

Standings
1. Avalon Gaming3-3-09p
2. Cignal Ultra3-2-18p
3. Team Miracle2-3-17p
4. Neon Esports1-4-16p
5. Team Concept1-3-25p
5. Team Patience1-3-25p
7. Team Vitamin0-2-42p
Show DuplicatesHide Duplicates
1-1
Sep 17
1-1
Sep 14
1-1
Sep 15
0-2
Sep 18
0-2
Sep 19
2-0
Sep 15
1-1
Sep 17
1-1
Sep 17
1-1
Sep 16
0-2
Sep 18
1-1
Sep 16
2-0
Sep 16
1-1
Sep 14
1-1
Sep 17
0-2
Sep 15
1-1
Sep 19
0-2
Sep 17
2-0
Sep 14
1-1
Sep 15
1-1
Sep 16
2-0
Sep 15
2-0
Sep 16
1-1
Sep 18
2-0
Sep 19
2-0
Sep 18
2-0
Sep 18
1-1
Sep 19
0-2
Sep 16
2-0
Sep 18
1-1
Sep 19
2-0
Sep 19
1-1
Sep 16
2-0
Sep 17
1-1
Sep 18
0-2
Sep 18
1-1
Sep 14
0-2
Sep 15
0-2
Sep 16
0-2
Sep 14
0-2
Sep 19
1-1
Sep 19
1-1
Sep 14

Matches[edit]

Group A[edit]

September 14-A[edit]
September 15-A[edit]
September 16-A[edit]
September 17-A[edit]
September 18-A[edit]
September 19-A[edit]

Group B[edit]

September 14-B[edit]
September 15-B[edit]
September 16-B[edit]
September 17-B[edit]
September 18-B[edit]
September 19-B[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Virgin Gaming
1
September 20, 2019 - 13:00 CST
Kunkka Warlock Bounty Hunter Lion Slark
Mirana Earthshaker Lifestealer Shadow Shaman Ember Spirit
32m37s
Kunkka Mirana Treant Protector Troll Warlord Enchantress
Riki Grimstroke Slardar Night Stalker Luna
28m10s
Kunkka Enchantress Earth Spirit Grimstroke Troll Warlord
Mirana Earthshaker Slark Lina Gyrocopter
25m30s
Avalon Gaming
2
Team Cosy
2
September 20, 2019 - 16:00 CST
Earthshaker Lina Faceless Void Grimstroke Outworld Devourer
Morphling Ogre Magi Rubick Omniknight Pugna
23m15s
Earthshaker Faceless Void Invoker Abaddon Necrophos
Mirana Ogre Magi Winter Wyvern Wraith King Kunkka
34m29s
Cignal Ultra
0
Upper Bracket Finals
Avalon Gaming
1
September 22, 2019 - 14:00 CST
Windranger Treant Protector Ember Spirit Morphling Pudge
Kunkka Keeper of the Light Mirana Outworld Devourer Juggernaut
25m16s
Mirana Treant Protector Morphling Axe Storm Spirit
Ember Spirit Keeper of the Light Kunkka Lina Arc Warden
20m35s
Skywrath Mage Tidehunter Crystal Maiden Bounty Hunter Templar Assassin
Keeper of the Light Ember Spirit Clockwerk Enchantress Arc Warden
20m04s
Team Cosy
2
Lower Bracket R1
Hunt Wave
2
September 21, 2019 - 11:00 CST
Leshrac Disruptor Faceless Void Bristleback Ember Spirit
Earthshaker Rubick Ancient Apparition Wraith King Kunkka
40m43s
Ogre Magi Ember Spirit Skywrath Mage Queen of Pain Pudge
Mirana Kunkka Warlock Legion Commander Bounty Hunter
30m24s
Tiny Ember Spirit Abaddon Leshrac Kunkka
Skywrath Mage Bounty Hunter Spirit Breaker Puck Monkey King
29m59s
Team Miracle
1
Execration
0
September 23, 2019 - 11:20 CST
Tiny Shadow Demon Sand King Nature's Prophet Spectre
Lina Earthshaker Keeper of the Light Bristleback Puck
45m12s
Omniknight Keeper of the Light Sven Invoker Bounty Hunter
Kunkka Lina Ogre Magi Gyrocopter Monkey King
36m04s
Neon Esports
2
Lower Bracket R2
Virgin Gaming
1
September 22, 2019 - 11:00 CST
Kunkka Lina Grimstroke Juggernaut Silencer
Tiny Ogre Magi Ember Spirit Outworld Devourer Shadow Shaman
34m07s
Keeper of the Light Ember Spirit Lina Sand King Gyrocopter
Ogre Magi Bloodseeker Vengeful Spirit Morphling Earthshaker
30m48s
Kunkka Keeper of the Light Magnus Phantom Assassin Pangolier
Sand King Earth Spirit Juggernaut Grimstroke Queen of Pain
31m18s
Hunt Wave
2
Cignal Ultra
0
September 23, 2019 - 14:00 CST
Tiny Gyrocopter Abaddon Pugna Beastmaster
Elder Titan Mirana Sand King Leshrac Bristleback
21m49s
Ember Spirit Magnus Undying Puck Troll Warlord
Kunkka Lina Sand King Ogre Magi Gyrocopter
24m38s
Neon Esports
2
Lower Bracket R3
Hunt Wave
0
September 23, 2019 - 17:30 CST
Keeper of the Light Alchemist Tiny Clockwerk Pugna
Elder Titan Mirana Earthshaker Leshrac Morphling
22m30s
Hunt Wave forfeit game 2.
Neon Esports
2
Lower Bracket Finals
Avalon Gaming
0
September 24, 2019 - 12:00 CST
Mirana Ogre Magi Juggernaut Bane Venomancer
Kunkka Lina Keeper of the Light Bristleback Sand King
27m45s
Ogre Magi Faceless Void Jakiro Skywrath Mage Puck
Mirana Elder Titan Leshrac Earthshaker Dragon Knight
25m11s
Neon Esports
2
Grand Finals
Team Cosy
0
September 25, 2019 - 13:00 CST
Ogre Magi Faceless Void Night Stalker Zeus Batrider
Elder Titan Mirana Leshrac Tidehunter Wraith King
28m53s
Mirana Ogre Magi Grimstroke Gyrocopter Juggernaut
Kunkka Keeper of the Light Rubick Sand King Slark
35m17s
Ogre Magi Night Stalker Lina Outworld Devourer Rubick
Elder Titan Mirana Tidehunter Gyrocopter Puck
30m42s
Neon Esports
3

Streams[edit]

References[edit]