Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

CBDota 2

< CBDota
[e][h]CBDota 2
League Information
Series:
CBDOTA
Sponsor:
Version:
Type:
Online & Offline
Location:
Brazil Sao Paulo
Venue:
Dates:
Feb 2 - 23, 2020
Teams:
9
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Double Elimination
Prize Pool:
R$ 34,000 BRL
(≃ $7,723 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • First Week February 3rd to February 6th + February 15th
    • Participants
    • Group Stage
      • Two groups of four teams each
      • Round Robin
      • All matches are played in a Bo2
      • Top two teams from each group advance to the Playoffs
      • Bottom two teams from each group goes to the Second Week
    • Playoffs
      • Double Elimination
      • All games except Grand Finals are Bo3
      • Grand Finals is Bo5
      • Winner qualifies to LAN Finals and CBDota 3
      • Eliminated teams from Playoffs goes to the Second Week
  • Second Week February 16th to February 21st
    • Participants
    • Group Stage
      • Two groups of four teams each
      • Round Robin
      • All matches are played in a Bo2
      • Top Team advance to the Upper Bracket of Playoffs.
      • Mid Teams advance to the Lower Bracket of Playoffs.
      • Bottom Team is eliminated from the Tournament.
    • Playoffs
      • Double Elimination
      • All games except Grand Finals are Bo3
      • Grand Finals is Bo5
      • Winner qualifies to LAN Finals
      • Top three teams from Playoffs receives direct invite to CBDota 3
  • Lan Finals February 23th
    • Grand Finals is Bo5

Prize Pool[edit]

  • For each Week, the winner of each group stage game (before tiebreakers) adds R$250 to their tournament winnings.
  • For each Playoff:
    • 1st place gets R$1,000
    • 2nd place gets R$750
    • 3rd place gets R$500
    • 4th place gets R$250
  • R$34,000 BRL are spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Feb 23, 2020: 1 BRL ≃ 0.22715 USD.)

Participants[edit]

PaiN Gaming1,5
1Brazil hFn
2Brazil Mini-
3Brazil Kingrd
4Brazil Dunha1
5Brazil 444
Substitutes
2Brazil Mandy
5Brazil PAADA
Main Roster
Motoca 1234
1Brazil Rayuur
2Brazil Sooths
3Brazil H1jack
4Brazil Gambling
5Brazil DFlash
Real Deal Esports2,3
1Brazil Carlin
2Peru Benny
3Peru Dicer
4Argentina Dulce
5Brazil Hane
6Brazil Pooch
First WeekFormer
1Brazil Zoimotoboy
2Brazil Tala
3Peru Arkano
4Brazil ISonic
5Brazil Grentxd
Main RosterFormer
1Peru Benny
3Argentina Dulce
Main RosterFirst Week
1 Brazil Mini- stood in for Brazil Mandy
2 Peru Benny and Argentina Dulce were replaced mid-tournament by Brazil Zoimotoboy and Peru Arkano respectively.
3 Real Deal changes their line up during the second week of the tournament.
4 Brazil Sherlock and Brazil H1jack swapped team for week two.
5 Brazil Mandy returns in week two and replace Brazil Mini-

Group Stage #1[edit]

Group A[edit]

Group A
1. paiN Gaming3-0-06-0
2. Vira-Lata Caramelo1-1-13-3
3. Sexy_Monkeys0-2-12-4
4. Team Visagerino0-1-21-5
Hide DuplicatesShow Duplicates
2-0Series 12-0Series 22-0Series 2
0-2Series 11-1Series 10-2Series 2
0-2Series 21-1Series 11-1Series 3
0-2Series 22-0Series 21-1Series 3

Group B[edit]

Group B
1. NoPing e-sports3-0-06-0
2. Motoca 1232-0-14-2
3. Real Deal0-1-21-5
4. Gado Bufado0-1-21-5
Hide DuplicatesShow Duplicates
2-0Series 12-0Series 22-0Series 3
0-2Series 12-0Series 32-0Series 2
0-2Series 20-2Series 31-1Series 3
0-2Series 30-2Series 21-1Series 3

Matches[edit]

Series 1[edit]

Series 2[edit]

Series 3[edit]

Playoffs #1[edit]

Upper Bracket R1
paiN Gaming
2
February 06, 2020 - 17:30 BRT
Nyx Assassin Mars Grimstroke Bloodseeker Shadow Fiend
Snapfire Lifestealer Rubick Templar Assassin Slardar
18m26s
Disruptor Monkey King Earthshaker Dark Seer Medusa
Void Spirit Lich Clockwerk Lifestealer Windranger
38m05s
Motoca 123
0
NoPing e-sports
2
February 06, 2020 - 15:00 BRT
Snapfire Templar Assassin Lich Brewmaster Morphling
Rubick Shadow Demon Razor Omniknight Drow Ranger
21m37s
Lich Magnus Tiny Axe Monkey King
Centaur Warrunner Chen Lina Troll Warlord
27m21s
Vira-Lata Caramelo
0
Upper Bracket Finals
paiN Gaming
0
February 06, 2020 - 21:45 BRT
Earthshaker Batrider Phantom Lancer Brewmaster Pugna
Enchantress Lifestealer Snapfire Leshrac Legion Commander
22m42s
Disruptor Lifestealer Treant Protector Ember Spirit Omniknight
Winter Wyvern Earth Spirit Slardar Templar Assassin Drow Ranger
43m30s
NoPing e-sports
2
Lower Bracket R1
Motoca 123
0
February 6, 2020 - 22:22 UTC
Disruptor Abaddon Slark Clockwerk Ember Spirit
Shadow Demon Centaur Warrunner Tusk Phantom Lancer Void Spirit
39m38s
Disruptor Phantom Lancer Rubick Mars Magnus
Oracle Doom Underlord Bloodseeker Huskar
36m18s
Vira-Lata Caramelo
2
Lower Bracket Finals
paiN Gaming
-
February 15, 2020 - 15:00 BRT
paiN Gaming forfeited.
Vira-Lata Caramelo
W
Grand Finals
NoPing e-sports
3
February 15, 2020 - 16:00 BRT
Batrider Puck Slardar Outworld Devourer Drow Ranger
Void Spirit Oracle Troll Warlord Omniknight Death Prophet
21m22s
Void Spirit Io Elder Titan Beastmaster Ember Spirit
Snapfire Ancient Apparition Centaur Warrunner Pangolier Spectre
20m33s
Void Spirit Lifestealer Legion Commander Viper Templar Assassin
Bloodseeker Lich Treant Protector Timbersaw Medusa
17m41s
Vira-Lata Caramelo
0

Group Stage #2[edit]

Group A[edit]

Group A
1. paiN Gaming3-0-06-0
2. Real Deal1-1-13-3
3. Sexy_Monkeys0-2-12-4
4. Gado Bufado0-1-21-5
Hide DuplicatesShow Duplicates
2-0Series 32-0Series 22-0Series 3
0-2Series 31-1Series 21-1Series 2
0-2Series 21-1Series 22-0Series 1
0-2Series 31-1Series 20-2Series 1

Group B[edit]

Group B
1. Motoca 1232-1-05-1
2. Vira-Lata Caramelo1-2-04-2
3. Anoobs Gaming1-0-22-4
4. Team Visagerino0-1-21-5
Hide DuplicatesShow Duplicates
2-0Series 31-1Series 12-0Series 2
0-2Series 31-1Series 10-2Series 3
1-1Series 11-1Series 12-0Series 3
0-2Series 22-0Series 30-2Series 3

Matches[edit]

Series 1[edit]

Series 2[edit]

Series 3[edit]

Playoffs #2[edit]

Winners' Finals
paiN Gaming
1
February 20, 2020 - 21:00 BRT
Void Spirit Rubick Oracle Riki Shadow Fiend
Snapfire Nyx Assassin Centaur Warrunner Razor Tinker
41m52s
Snapfire Beastmaster Rubick Shadow Fiend Juggernaut
Ancient Apparition Lifestealer Earthshaker Underlord Storm Spirit
38m12s
Troll Warlord Oracle Rubick Legion Commander Invoker
Slardar Winter Wyvern Slark Lina Shadow Demon
24m13s
Motoca 123
2
Losers' Round 1
Real Deal
0
February 20, 2020 - 18:13 UTC
Batrider Lone Druid Undying Timbersaw Morphling
Enchantress Abaddon Vengeful Spirit Lifestealer Silencer
22m19s
Default
Real Deal forfeited map 2.
Anoobs Gaming
2
Sexy Monkeys
2
February 20, 2020 - 18:00 BRT
Lich Mars Dark Willow Razor Bloodseeker
Enchantress Doom Juggernaut Dark Seer Leshrac
42m54s
Puck Batrider Lifestealer Clockwerk Void Spirit
Bane Mars Leshrac Razor Faceless Void
38m22s
Vira-Lata Caramelo
0
Losers' Round 2
Anoobs Gaming
0
February 21, 2020 - 00:25 BRT
Enchantress Lina Centaur Warrunner Slark Templar Assassin
Lich Puck Earthshaker Medusa Leshrac
48m50s
Winter Wyvern Doom Earthshaker Juggernaut Invoker
Lich Centaur Warrunner Zeus Monkey King Queen of Pain
52m03s
Sexy Monkeys
2
Losers' Finals
paiN Gaming
2
February 21, 2020 - 17:30 BRT
Enchantress Lifestealer Rubick Beastmaster Templar Assassin
Lich Mars Puck Juggernaut Pugna
26m10s
Snapfire Puck Earthshaker Monkey King Skywrath Mage
Rubick Pangolier Bane Tiny Luna
28m05s
Sexy Monkeys
0
Grand Finals
Motoca 123
1
February 21, 2020 - 20:00 BRT
Puck Monkey King Nyx Assassin Underlord Ancient Apparition
Batrider Oracle Centaur Warrunner Viper Juggernaut
35m07s
Ancient Apparition Lifestealer Rubick Omniknight Lina
Snapfire Templar Assassin Earth Spirit Slark Nature's Prophet
30m49s
Slardar Lifestealer Winter Wyvern Outworld Devourer Lich
Mars Rubick Bane Spectre Lina
46m06s
Snapfire Mars Puck Riki Invoker
Enchantress Juggernaut Winter Wyvern Timbersaw Lina
38m19s
paiN Gaming
3

LAN Finals[edit]

Finals
NoPing e-sports
3
February 23, 2020 - 17:00 BRT
Nyx Assassin Centaur Warrunner Ancient Apparition Chaos Knight Outworld Devourer
Snapfire Slark Grimstroke Shadow Fiend Tidehunter
31m12s
Batrider Templar Assassin Elder Titan Io Brewmaster
Nyx Assassin Puck Oracle Huskar Weaver
39m09s
Batrider Beastmaster Rubick Outworld Devourer Spectre
Slardar Puck Oracle Kunkka Medusa
29m58s
Slardar Puck Lich Spectre Shadow Fiend
Snapfire Centaur Warrunner Rubick Slark Invoker
34m46s
paiN Gaming
1

Streams[edit]

References[edit]