Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Captains Draft 4.0: Southeast Asia Qualifier

< Captains Draft‎ | 4



[e][h]Captains Draft 4.0: Southeast Asia Qualifier
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
South East Asia Southeast Asia
Dates:
Nov 1 - 5, 2017
Teams:
6
Format:
Double-elimination bracket
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Six teams in a double-elimination bracket
  • All matches other than Bo5 finals are Bo3

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

TNC Pro Team
1Philippines Raven
2Philippines Kuku
3Philippines Sam_H
4Philippines Tims
5Canada 1437
HappyFeet
1Philippines Rapy
2Philippines Benhur
3Philippines Yaj
4Philippines Julz
5Philippines JessieVash
Mineski
1Malaysia NaNa
2Malaysia Mushi
3Singapore iceiceice
4Thailand Jabz
5Philippines ninjaboogie
Execration
1Philippines Gabbi
2Philippines CartMaN
3Philippines Bimbo
4Philippines RR
5Philippines Kim0
WG.Unity
1Singapore Meracle
2Jordan Feero
3Australia Velo
4Jordan AfrOmoush
5Malaysia xNova-

Results[edit]

Quarterfinals
Mineski
2
1 November 2017 - 12:00 SGT
Monkey King Tusk Viper Windranger Spectre
Chen Weaver Clockwerk Outworld Devourer Drow Ranger
37m23s
Silencer Brewmaster Tusk Phantom Assassin Visage
Sand King Viper Undying Leshrac Slark
35m12s
Clutch Gamers
0
Execration
1
2 November 2017 - 15:00 SGT
Monkey King Night Stalker Enchantress Sniper Omniknight
Vengeful Spirit Dazzle Razor Slardar Timbersaw
46m26s
Night Stalker Pugna Winter Wyvern Arc Warden Necrophos
Kunkka Shadow Demon Brewmaster Dragon Knight Monkey King
37m16s
Io Magnus Phantom Assassin Tusk Warlock
Pugna Undying Winter Wyvern Bloodseeker Storm Spirit
34m53s
WG.Unity
2
Semifinals
TNC Pro Team
1
3 November 2017 - 15:00 SGT
Clockwerk Queen of Pain Ogre Magi Spectre Bounty Hunter
Riki Skywrath Mage Tusk Sven Viper
32m08s
Witch Doctor Mirana Treant Protector Ursa Templar Assassin
Slardar Shadow Demon Tinker Phoenix Dragon Knight
37m23s
Magnus Riki Dazzle Storm Spirit Juggernaut
Sand King Skywrath Mage Tidehunter Tinker Vengeful Spirit
23m12s
Mineski
2
HappyFeet
1
2 November 2017 - 18:00 SGT
Jakiro Pudge Dragon Knight Gyrocopter Enchantress
Queen of Pain Riki Death Prophet Drow Ranger Naga Siren
46m15s
Tusk Jakiro Bloodseeker Abaddon Huskar
Dark Willow Ember Spirit Batrider Legion Commander Death Prophet
27m38s
Sand King Outworld Devourer Necrophos Lich Juggernaut
Omniknight Dazzle Shadow Demon Shadow Fiend Skywrath Mage
41m32s
WG.Unity
2
Winners' Finals
Mineski
2
4 November 2017 - 16:00 SGT
Winter Wyvern Silencer Invoker Pangolier Treant Protector
Lina Tusk Batrider Lifestealer Shadow Shaman
42m20s
Slardar Disruptor Necrophos Monkey King Broodmother
Kunkka Leshrac Tinker Sven Axe
41m29s
WG.Unity
0
Losers' Round 1
Execration
0
3 November 2017 - 18:30 SGT
Beastmaster Vengeful Spirit Rubick Riki Invoker
Batrider Kunkka Terrorblade Leshrac Bounty Hunter
59m41s
Razor Tusk Centaur Warrunner Skywrath Mage Anti-Mage
Puck Pudge Witch Doctor Magnus Terrorblade
28m41s
TNC Pro Team
2
Clutch Gamers
0
3 November 2017 - 12:00 SGT
Bane Death Prophet Tusk Enigma Lifestealer
Bounty Hunter Brewmaster Keeper of the Light Ember Spirit Sniper
33m33s
Puck Shadow Demon Luna Naga Siren Tidehunter
Spirit Breaker Doom Treant Protector Ember Spirit Gyrocopter
35m36s
HappyFeet
2
Losers' Round 2
TNC Pro Team
2
4 November 2017 - 15:00 SGT
Vengeful Spirit Pugna Tidehunter Leshrac Chaos Knight
Treant Protector Skywrath Mage Puck Razor Queen of Pain
22m26s
Lion Storm Spirit Shadow Demon Ursa Underlord
Clockwerk Treant Protector Legion Commander Magnus Troll Warlord
60m38s
HappyFeet
0
Losers' Finals
WG.Unity
0
5 November 2017 - 12:00 SGT
Undying Death Prophet Pudge Shadow Demon Medusa
Ogre Magi Sniper Enigma Weaver Elder Titan
31m09s
Dark Willow Pudge Phantom Lancer Windranger Tidehunter
Winter Wyvern Disruptor Storm Spirit Magnus Spectre
40m49s
TNC Pro Team
2
Grand Finals
Mineski
3
5 November 2017 - 15:00 SGT
Naga Siren Pugna Brewmaster Lion Dragon Knight
Keeper of the Light Chaos Knight Warlock Nature's Prophet Luna
41m55s
Sand King Jakiro Lina Medusa Phoenix
Queen of Pain Vengeful Spirit Magnus Lifestealer Disruptor
32m07s
Bounty Hunter Death Prophet Jakiro Doom Faceless Void
Kunkka Silencer Abaddon Dragon Knight Luna
47m25s
Earth Spirit Mirana Silencer Treant Protector Centaur Warrunner
Keeper of the Light Pugna Faceless Void Jakiro Tusk
28m13s
TNC Pro Team
1

References[edit]