The Challenge Cup

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]The Challenge Cup
League Information
Organizer:
北京世纪鑫鑫电子竞技有限公司
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Teams:
10
Format:
Bo2 Round-Robin Group Stage
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
¥ 50,000 CNY
(≃ $7,199 USD)
Start Date:
2019-01-08
End Date:
2019-01-14
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Two 5-team groups with Bo2 round-robin
    • Top 2 of each group advance to upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place of each group advance to lower bracket of the Playoffs
    • Bottom team of each group is eliminated.
  • Bo3 double-elimination Playoffs
    • Bo5 Grand Final

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is 50,000 CNY.

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Jan 13, 2019: 1 CNY ≃ 0.14398 USD.)

Participants[edit]

Aura Gaming
1China ushio. 
2China dot. 
3China 1900 
4China Piao 
5China 嘿嘿 
Team EVER
1China rea1 
2China yChen 
3China csj 
4China yoona 
5China Yp 
FGB Gaming
1China Exx 
2China Dong 
3China XiaoU 
4China YIM 
5China 157054028 
SChina EZ 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Round-robin
1. Flaming Cyborg Alpha 3-1-0 10p
2. Room310 2-2-0 8p
3. Aura Gaming 2-0-2 6p
4. FGB Gaming 1-0-3 3p
5. StarLucK 0-1-3 1p

Cross Table A[edit]

Group B[edit]

Round-robin
1. For The Dream 3-1-0 10p
2. Team X 1-3-0 6p
3. Winning Gaming 1-2-1 5p
4. iG Vitality 1-1-2 4p
5. Team EVER 0-1-3 1p

Cross Table B[edit]

Matches[edit]

Jan 8[edit]

Jan 9[edit]

Jan 10[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Flaming Cyborg A
2
January 11, 2019 - 13:00 CST
Undying Magnus Keeper of the Light Pugna Slark
Dazzle Sven Tusk Huskar Dark Seer
41m08s
Doom Shadow Shaman Jakiro Troll Warlord Leshrac
Oracle Sven Rubick Outworld Devourer Dark Seer
34m59s
Team X
0
For The Dream
0
January 11, 2019 - 16:00 CST
Lich Tiny Sven Nature's Prophet Zeus
Tusk Vengeful Spirit Dazzle Terrorblade Sniper
32m00s
Jakiro Beastmaster Tiny Medusa Troll Warlord
Faceless Void Lich Rubick Death Prophet Sniper
30m06s
Room310
2
Upper Bracket Finals
Flaming Cyborg A
0
January 13, 2019 - 13:00 CST
Centaur Warrunner Outworld Devourer Shadow Shaman Elder Titan Slark
Chen Doom Grimstroke Phantom Assassin Leshrac
31m56s
Dazzle Sven Mirana Pugna Vengeful Spirit
Centaur Warrunner Rubick Outworld Devourer Faceless Void Nyx Assassin
21m53s
Room310
2
Lower Bracket R1
Aura Gaming
0
January 11, 2019 - 19:00 CST
Rubick Magnus Monkey King Lich Huskar
Sven Jakiro Shadow Shaman Morphling Viper
20m29s
Shadow Shaman Rubick Phantom Assassin Pugna Doom
Elder Titan Tiny Kunkka Jakiro Faceless Void
13m36s
iG Vitality
2
Winning Gaming
1
January 12, 2019 - 13:00 CST
Dazzle Undying Visage Crystal Maiden Underlord
Elder Titan Phantom Lancer Mirana Jakiro Kunkka
33m00s
Undying Terrorblade Earth Spirit Dark Seer Kunkka
Io Gyrocopter Chen Mirana Timbersaw
39m09s
Tusk Dazzle Drow Ranger Beastmaster Huskar
Centaur Warrunner Rubick Brewmaster Troll Warlord Outworld Devourer
22m25s
FGB Gaming
2
Lower Bracket R2
For The Dream
2
January 12, 2019 - 16:00 CST
Lich Juggernaut Rubick Sven Timbersaw
Centaur Warrunner Elder Titan Oracle Kunkka Slark
21m52s
Earth Spirit Dark Seer Lich Faceless Void Death Prophet
Tiny Grimstroke Juggernaut Tusk Ember Spirit
30m57s
iG Vitality
0
Team X
2
January 12, 2019 - 19:00 CST
Grimstroke Morphling Lich Slardar Skywrath Mage
Io Gyrocopter Dark Seer Earth Spirit Outworld Devourer
41m53s
Tusk Oracle Sven Outworld Devourer Queen of Pain
Grimstroke Doom Morphling Brewmaster Rubick
19m38s
Oracle Sven Grimstroke Terrorblade Visage
Jakiro Anti-Mage Lich Pugna Legion Commander
40m55s
FGB Gaming
1
Lower Bracket R3
For The Dream
2
January 13, 2019 - 16:10 CST
Earth Spirit Dark Seer Jakiro Nature's Prophet Terrorblade
Dazzle Tusk Doom Huskar Morphling
27m01s
Beastmaster Rubick Faceless Void Elder Titan Razor
Oracle Shadow Shaman Slardar Outworld Devourer Troll Warlord
27m23s
Team X
0
Lower Bracket Finals
Flaming Cyborg A
2
January 13, 2019 - 19:00 CST
Beastmaster Jakiro Skywrath Mage Anti-Mage Outworld Devourer
Lich Phantom Assassin Tiny Dark Seer Death Prophet
31m39s
Tiny Shadow Shaman Juggernaut Grimstroke Timbersaw
Jakiro Dark Seer Earth Spirit Kunkka Terrorblade
24m02s
For The Dream
0
Grand Finals
Room310
3
January 14, 2019 - 13:00 CST
Beastmaster Lich Anti-Mage Outworld Devourer Winter Wyvern
Io Gyrocopter Rubick Pugna Earthshaker
30m10s
Centaur Warrunner Tusk Shadow Demon Razor Dazzle
Grimstroke Juggernaut Sven Magnus Puck
16m30s
Chen Centaur Warrunner Rubick Earth Spirit Lycan
Beastmaster Outworld Devourer Elder Titan Skywrath Mage Anti-Mage
19m13s
Flaming Cyborg A
0

Streams[edit]

References[edit]