Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

China Dota2 Pro Cup Season 1

[e][h]China Dota2 Pro Cup Season 1
League Information
Series:
China Dota2 Pro Cup China Dota2 Pro Cup
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
China Shanghai
Dates:
Sep 17 - Oct 3, 2020
Teams:
10
Format:
Group Stage
Round-Robin/Double-Elimination
Playoffs
Double-Elimination
Prize Pool:
$80,000 USD
Liquipedia Tier:
Links
Upcoming Matches
LBZS vs. EHOME
October 01, 2020 - 05:00 UTC
RNG vs. Phoenix
October 01, 2020 - 08:00 UTC
TBD vs. TBD
October 02, 2020 - 05:00 UTC
VG vs. PSG.LGD
October 02, 2020 - 08:00 UTC
TBD vs. TBD
October 03, 2020 - 04:00 UTC

Format[edit]

  • Group Stage - September 17th - 26th
    • Ten teams are divided into 2 groups to play a single round-robin format
    • All matches are Bo3
    • Top teams from each group advance to the Upper Bracket Semifinals of the Playoffs
    • 2nd placed teams from each group advance to the Upper Bracket R1 of the Playoffs
    • 3rd and 4th placed teams from each group advance to the Play-in Stage to determine the last two teams advance to the Upper Bracket R1 of Playoffs
    • Bottom teams from each group are eliminated
  • Playoffs - September 27th - October 3rd
    • Double-elimination bracket
    • Grand Final is Bo5, all other matches are Bo3
    • Last three days will be played in offline stadium

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

$80,000 USD is spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

PSG.LGD
1China Ame
2Malaysia NothingToSay
3China Faith_bian
4China XinQ
5China y`
EHOME
1China Sccc
2China Xm
3China Chalice
4China Yif
5Malaysia xNova
Vici Gaming
1China Erica
2China Ori
3China old eLeVeN
4China Pyw
5China Dy
Invictus Gaming
1China flyfly
2China Emo
3Malaysia JT-
4China kaka
5China @dogf1ghts
Substitutes
2China ButterflyEffect
Main Roster
Team Aster
1China Monet
2China 白学家
3China Xxs
4China BoBoKa
5China 天命
Team MagMa
1China k
2China zc
3China Tzy丶
4China mianmian
5China Kazz

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. LBZS4-08-3
2. PSG.LGD3-16-3
3. Team Aster2-26-5
4. Invictus Gaming1-34-6
5. Sparking Arrow Gaming0-41-8

Group B[edit]

Standings
1. Royal Never Give Up3-16-3
2. Vici Gaming2-26-4
3. Phoenix Gaming2-26-5
4. EHOME2-24-5
5. Team MagMa1-32-7

Matches[edit]

Sep 17[edit]

Sep 18[edit]

Sep 19[edit]

Sep 20[edit]

Sep 21[edit]

Sep 22[edit]

Sep 23[edit]

Sep 24[edit]

Play-in Stage[edit]

Semi-finals
Team Aster
1
September 25, 2020 - 16:00 CST
Treant Protector Nature's Prophet Snapfire Axe Leshrac
Doom Elder Titan Earth Spirit Ember Spirit Troll Warlord
43m28s
Earth Spirit Batrider Faceless Void Zeus Io
Tusk Nature's Prophet Abaddon Anti-Mage Void Spirit
26m55s
Earth Spirit Witch Doctor Vengeful Spirit Medusa Earthshaker
Doom Faceless Void Skywrath Mage Chen Pugna
51m04s
EHOME
2
Phoenix Gaming
0
September 25, 2020 - 19:17 CST
Mirana Oracle Sven Legion Commander Lina
Phoenix Disruptor Tidehunter Troll Warlord Puck
49m02s
Phoenix Bloodseeker Crystal Maiden Phantom Lancer Tiny
Mirana Morphling Ogre Magi Mars Shadow Fiend
32m33s
Invictus Gaming
2
Upper Bracket Final
EHOME
2
September 26, 2020 - 13:00 CST
Earth Spirit Underlord Lich Zeus Slark
Tusk Rubick Morphling Legion Commander Shadow Fiend
25m27s
Phoenix Clockwerk Elder Titan Morphling Kunkka
Grimstroke Earth Spirit Nature's Prophet Ember Spirit Slark
47m15s
Invictus Gaming
0
Lower Bracket R1
Team Aster
0
September 26, 2020 - 15:24 CST
Tusk Zeus Io Sven Batrider
Bloodseeker Anti-Mage Lich Tiny Shadow Shaman
48m44s
Snapfire Faceless Void Rubick Storm Spirit Omniknight
Phoenix Mars Oracle Anti-Mage Tiny
36m52s
Phoenix Gaming
2
Lower Bracket Final
Invictus Gaming
0
September 26, 2020 - 18:00 CST
Tiny Lich Ursa Batrider Queen of Pain
Clockwerk Bloodseeker Windranger Drow Ranger Viper
21m20s
Elder Titan Rubick Spectre Dragon Knight Pugna
Clockwerk Mars Windranger Templar Assassin Death Prophet
31m35s
Phoenix Gaming
2
Qualified
EHOME
Phoenix Gaming

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
Vici Gaming
2
September 27, 2020 - 16:00 CST
Io Sven Rubick Slardar Zeus
Ancient Apparition Faceless Void Underlord Elder Titan Tiny
33m45s
Snapfire Faceless Void Mirana Beastmaster Io
Phoenix Mars Clockwerk Morphling Pugna
30m09s
Phoenix Gaming
0
EHOME
0
September 27, 2020 - 19:00 CST
Earth Spirit Oracle Spectre Nature's Prophet Storm Spirit
Tiny Zeus Undying Terrorblade Bloodseeker
29m36s
Clockwerk Zeus Earth Spirit Dark Seer Slark
Elder Titan Tiny Snapfire Alchemist Batrider
28m11s
PSG.LGD
2
Upper Bracket R2
LBZS
0
September 28, 2020 - 16:05 CST
Sven Grimstroke Skywrath Mage Slardar Pugna
Io Faceless Void Beastmaster Templar Assassin Tusk
37m05s
Phoenix Void Spirit Clockwerk Drow Ranger Tusk
Magnus Bloodseeker Nyx Assassin Disruptor Phantom Assassin
37m56s
Vici Gaming
2
Royal Never Give Up
0
September 28, 2020 - 19:00 CST
23m25s
Doom Sven Mirana Brewmaster Phantom Lancer
Tusk Zeus Bloodseeker Treant Protector Monkey King
35m34s
PSG.LGD
2
Upper Bracket Final
Vici Gaming
October 2, 2020 - 16:00 CST
PSG.LGD

 

 

Lower Bracket R1
Royal Never Give Up
October 1, 2020 - 16:00 CST
Phoenix Gaming
LBZS
October 1, 2020 - 13:00 CST
EHOME
Lower Bracket R2
 
TBD
TBD
October 2, 2020 - 13:00 CST
 
Lower Bracket Final
 
TBD
TBD
October 3, 2020 - 12:00 CST
 
Grand Final
 
TBD
TBD
October 3, 2020 - 16:00 CST
 

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageChina
Streams

References[edit]