JJB Cup (竞技宝杯) - The China Hope Series

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]JJB Cup - The China Hope Series
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Teams:
12
Format:
Group Round-Robin
Playoffs
Prize Pool:
¥ 100,000 CNY
(≃ $14,534 USD)
Start Date:
2018-08-03
End Date:
2018-08-13
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • Two 6-team Groups
    • Bo2 Round-Robin
    • Top two teams of each group advance to Upper Bracket of Playoffs
    • 3rd & 4th placed team of each group advance to Lower Bracket of Playoffs
    • Bottom two teams of each group are eliminated
  • Playoffs
    • Bo3 Double-Elimination Bracket
    • Bo5 Grand Final

Prize Pool[edit]

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Aug 13, 2018: 1 CNY ≃ 0.14534 USD.)

Participants[edit]

Keen Gaming
1China sss 
2China  
3China dark 
4China 天命 
5China 青剑 
Team EVER
1China bobo 
2China yChen 
3China csj 
4China yoona 
5China Yp 
Eclipse
1China yci.ss 
2China play4fun 
3China 7676 
4China hehe 
5China KE 
Team MAX
1China fonte 
2China 897 
3China YRG 
4China SangSang 
5China Rong 
We Are Young
1China Sue 
2China Destrap 
3China Judy 
4China S 
5China light 
CAVALRY
1China Omegac 
2China Gao 
3China Cold 
4China Biuuuuu 
5China 斧太郎 
Winning Gaming
1China MiDong 
2China M。 
3China blank 
4China dev1ce 
5China ? 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Round-robin
1. Team EVER 4-1-0 9p
2. Keen Gaming.Luminous 2-3-0 7p
3. For The Dream 1-2-2 4p
4. CAVALRY 1-2-2 4p
5. Source Code 1-1-3 3p
6. Avalon Club 1-1-3 3p

Cross Table A[edit]

2-01-11-12-01-1
0-20-21-11-12-0
1-12-02-02-02-0
1-11-10-22-00-2
0-21-10-20-22-0
1-10-20-22-00-2

Group B[edit]

Round-robin
1. Keen Gaming 5-0-0 10p
2. Aurora Esports club 2-2-1 6p
3. Team MAX 2-1-2 5p
4. Eclipse 2-0-3 4p
5. Winning Gaming 2-0-3 4p
6. We Are Young 0-1-4 1p

Cross Table B[edit]

2-02-02-02-02-0
0-22-01-11-12-0
0-20-20-22-02-0
0-21-12-02-00-2
0-21-10-20-20-2
0-20-20-22-02-0

Matches[edit]

Aug 3[edit]

Aug 4[edit]

Aug 5[edit]

Aug 6[edit]

Aug 7[edit]

Aug 8[edit]

Aug 9[edit]

Aug 10[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Team EVER
2
August 11, 2018 - 13:00 CST
Mirana Jakiro Riki Phantom Lancer Centaur Warrunner
Tiny Bane Windranger Elder Titan Dragon Knight
46m30s
Crystal Maiden Phantom Lancer Axe Rubick Tinker
Wraith King Magnus Troll Warlord Tiny Winter Wyvern
44m02s
Crystal Maiden Nyx Assassin Necrophos Broodmother Monkey King
Wraith King Leshrac Omniknight Lycan Shadow Demon
36m01s
Aurora Esports
1
Keen Gaming
2
August 11, 2018 - 16:15 CST
Crystal Maiden Weaver Clockwerk Tiny Puck
Mirana Shadow Demon Earthshaker Clinkz Lifestealer
62m10s
Witch Doctor Mirana Slardar Phantom Assassin Dragon Knight
Enchantress Earthshaker Tiny Lina Phantom Lancer
35m53s
KG.Luminous
0
Upper Bracket Finals
Team EVER
2
August 13, 2018 - 13:00 CST
Enchantress Dark Willow Tusk Morphling Bloodseeker
Crystal Maiden Dragon Knight Clockwerk Pugna Storm Spirit
49m17s
Dark Willow Enchantress Clockwerk Phantom Lancer Necrophos
Crystal Maiden Dragon Knight Undying Brewmaster Phantom Assassin
30m30s
Lion Necrophos Bounty Hunter Lycan Windranger
Treant Protector Crystal Maiden Pugna Bloodseeker Dark Seer
39m12s
Keen Gaming
1
Lower Bracket R1
For The Dream
2
August 11, 2018 - 19:30 CST
Earthshaker Death Prophet Vengeful Spirit Doom Terrorblade
Rubick Mirana Pudge Dragon Knight Elder Titan
29m45s
Earthshaker Death Prophet Rubick Brewmaster Spectre
Crystal Maiden Weaver Drow Ranger Storm Spirit Silencer
23m47s
Eclipse
0
Team MAX
2
August 12, 2018 - 13:00 CST
Wraith King Windranger Disruptor Bloodseeker Storm Spirit
Weaver Undying Mirana Bounty Hunter Lina
26m58s
Lion Tiny Phoenix Weaver Tinker
Enchantress Tusk Oracle Clinkz Kunkka
47m55s
Warlock Slark Vengeful Spirit Beastmaster Ember Spirit
Mirana Naga Siren Tiny Undying Magnus
36m51s
CAVALRY
1
Lower Bracket R2
KG.Luminous
1
August 12, 2018 - 16:15 CST
Treant Protector Tiny Shadow Demon Lina Leshrac
Crystal Maiden Death Prophet Earthshaker Axe Alchemist
47m26s
Mirana Shadow Demon Winter Wyvern Spectre Centaur Warrunner
Earthshaker Death Prophet Crystal Maiden Pugna Morphling
24m14s
Ursa Witch Doctor Weaver Puck Night Stalker
Enchantress Vengeful Spirit Elder Titan Faceless Void Storm Spirit
26m41s
For The Dream
2
Aurora Esports
0
August 12, 2018 - 19:30 CST
Wraith King Vengeful Spirit Tiny Rubick Ember Spirit
Weaver Tidehunter Dark Willow Centaur Warrunner Razor
25m04s
Tiny Bane Mirana Bounty Hunter Clinkz
Crystal Maiden Tusk Bloodseeker Abaddon Storm Spirit
34m42s
Team MAX
2
Lower Bracket R3
For The Dream
0
August 13, 2018 - 16:15 CST
Wraith King Earthshaker Shadow Shaman Monkey King Shadow Fiend
Tidehunter Weaver Rubick Beastmaster Templar Assassin
32m32s
Beastmaster Earthshaker Warlock Morphling Templar Assassin
Crystal Maiden Clockwerk Bristleback Ursa Dragon Knight
28m26s
Team MAX
2
Lower Bracket Finals
Keen Gaming
2
August 14, 2018 - 13:00 CST
Wraith King Bloodseeker Shadow Shaman Riki Puck
Weaver Tidehunter Lion Tiny Templar Assassin
39m45s
Undying Phantom Lancer Dark Willow Razor Centaur Warrunner
Wraith King Riki Dragon Knight Vengeful Spirit Leshrac
37m46s
Team MAX
0
Grand Finals
Team EVER
3
August 14, 2018 - 16:15 CST
Dark Willow Necrophos Windranger Broodmother Slark
Mirana Treant Protector Bane Templar Assassin Brewmaster
24m58s
Enchantress Lion Bounty Hunter Monkey King Puck
Crystal Maiden Dragon Knight Earthshaker Necrophos Batrider
44m58s
Necrophos Lion Rubick Lycan Underlord
Dragon Knight Crystal Maiden Earthshaker Phantom Lancer Timbersaw
37m48s
Necrophos Lion Rubick Monkey King Underlord
Crystal Maiden Brewmaster Lycan Tusk Puck
51m24s
Necrophos Lion Lycan Broodmother Dark Willow
Crystal Maiden Brewmaster Elder Titan Faceless Void Kunkka
47m29s
Keen Gaming
2

Streams[edit]

References[edit]