Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

DPL-CDA Professional League Season 1: Qualifier


[e][h]DPL-CDA Professional League Season 1 - Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
China Dota2 Professional Association
Mars Media
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Dates:
Apr 22 - 25, 2020
Teams:
12
Format:
Double-Elimination
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

DPL-CDA Professional League Season 1 Qualifier will determine 2 teams advanced to the Promotion.

Format[edit]

  • 12 teams
    • Four seeded teams with BYE to the second round
    • Four unseeded teams
    • Four teams from Wild Card
  • Double-Elimination Format
    • All matches are Bo3
  • Winners of Upper Bracket and Lower Bracket advance to the Promotion

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
  • Commentator:
    • Australia Ares (Locky Williams)

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Seeded Teams[edit]

Unseeded Teams[edit]

Results[edit]

Upper Bracket R1
Aster.Aries
0
April 22, 2020 - 11:00 CST
Centaur Warrunner Rubick Shadow Demon Necrophos Morphling
Mars Ogre Magi Dragon Knight Lina Storm Spirit
28m15s
Dragon Knight Ogre Magi Grimstroke Slark Storm Spirit
Keeper of the Light Tidehunter Clockwerk Outworld Devourer Lycan
21m02s
Blaze
2
Typhoon EC
2
April 22, 2020 - 11:00 CST
Death Prophet Rubick Centaur Warrunner Shadow Demon Razor
Keeper of the Light Earth Spirit Bristleback Storm Spirit Slardar
34m06s
Centaur Warrunner Shadow Demon Elder Titan Faceless Void Lina
Grimstroke Bristleback Earth Spirit Batrider Storm Spirit
28m09s
Centaur Warrunner Rubick Faceless Void Disruptor Batrider
Death Prophet Elder Titan Vengeful Spirit Templar Assassin Clockwerk
35m21s
The New Top
1
KG.Luminous
0
April 22, 2020 - 13:15 CST
Dragon Knight Oracle Tusk Phoenix Weaver
Centaur Warrunner Razor Venomancer Lich Slark
38m37s
Dragon Knight Ancient Apparition Pangolier Necrophos Ember Spirit
Lich Venomancer Centaur Warrunner Templar Assassin Drow Ranger
31m14s
StarLucK.Fly
2
VG.Potential
0
April 22, 2020 - 14:25 CST
Grimstroke Ember Spirit Sand King Phantom Assassin Clockwerk
Nature's Prophet Earthshaker Jakiro Anti-Mage Death Prophet
42m35s
Snapfire Earth Spirit Pugna Riki Kunkka
Mars Rubick Grimstroke Phantom Lancer Underlord
35m18s
You Know Who
2
Upper Bracket R2
CDEC Gaming
1
April 22, 2020 - 15:45 CST
Void Spirit Chen Skywrath Mage Ursa Doom
Ember Spirit Ogre Magi Mirana Axe Visage
29m17s
Ancient Apparition Tusk Omniknight Monkey King Queen of Pain
Ember Spirit Jakiro Windranger Axe Nature's Prophet
43m29s
Grimstroke Ember Spirit Shadow Shaman Tidehunter Bristleback
Pangolier Ogre Magi Rubick Lycan Leshrac
53m10s
Blaze
2
EHOME.Immortal
1
April 22, 2020 - 17:05 CST
Keeper of the Light Bristleback Monkey King Puck Bane
Centaur Warrunner Rubick Shadow Demon Lifestealer Lina
32m43s
Monkey King Oracle Tusk Dark Seer Ember Spirit
Centaur Warrunner Ancient Apparition Grimstroke Juggernaut Weaver
35m11s
Keeper of the Light Lifestealer Clockwerk Pugna Razor
Skywrath Mage Legion Commander Bane Juggernaut Slark
40m27s
Typhoon EC
2
Team Sirius
2
April 23, 2020 - 11:00 CST
Bane Nyx Assassin Brewmaster Pugna Terrorblade
Keeper of the Light Bristleback Venomancer Templar Assassin Centaur Warrunner
41m19s
Lich Ember Spirit Venomancer Anti-Mage Viper
Keeper of the Light Bristleback Skywrath Mage Legion Commander Outworld Devourer
31m18s
Bane Brewmaster Sniper Phantom Lancer Invoker
Lich Venomancer Slark Underlord Queen of Pain
29m47s
StarLucK.Fly
1
iG Vitality
2
April 23, 2020 - 11:00 CST
Death Prophet Oracle Shadow Shaman Centaur Warrunner Morphling
Grimstroke Earth Spirit Shadow Fiend Pangolier Naga Siren
33m11s
Centaur Warrunner Rubick Dragon Knight Warlock Spectre
Mars Ogre Magi Lina Naga Siren Queen of Pain
30m29s
You Know Who
0
Upper Bracket R3
Blaze
2
April 24, 2020 - 11:00 CST
Keeper of the Light Legion Commander Nyx Assassin Storm Spirit Gyrocopter
Bristleback Ancient Apparition Tusk Monkey King Templar Assassin
28m50s
Keeper of the Light Pangolier Dragon Knight Tusk Queen of Pain
Lich Juggernaut Skywrath Mage Bounty Hunter Storm Spirit
26m31s
Typhoon EC
0
Team Sirius
2
April 24, 2020 - 11:00 CST
Lich Mars Techies Leshrac Riki
Keeper of the Light Ember Spirit Naga Siren Clockwerk Pugna
54m46s
Dazzle Pangolier Bane Storm Spirit Razor
Sniper Ogre Magi Slark Tidehunter Queen of Pain
42m56s
Lich Slark Brewmaster Sniper Storm Spirit
Phoenix Ember Spirit Shadow Demon Enigma Templar Assassin
45m37s
iG Vitality
1
Upper Bracket Finals
Blaze
0
April 25, 2020 - 14:20CST
Pangolier Jakiro Nyx Assassin Queen of Pain Lycan
Bane Brewmaster Techies Shadow Fiend Phantom Lancer
41m41s
Keeper of the Light Dragon Knight Rubick Axe Gyrocopter
Bane Nyx Assassin Necrophos Slark Invoker
28m42s
Team Sirius
2
Qualified
Team Sirius

 

Lower Bracket R1
You Know Who
2
April 23, 2020 - 14:40 CST
Nature's Prophet Earthshaker Slark Void Spirit Gyrocopter
Oracle Bristleback Pugna Naga Siren Earth Spirit
26m47s
Grimstroke Earth Spirit Tidehunter Chaos Knight Ember Spirit
Void Spirit Shadow Demon Disruptor Phantom Lancer Legion Commander
43m07s
Aster.Aries
0
StarLucK.Fly
2
April 23, 2020 - 14:40 CST
Mars Keeper of the Light Sniper Bristleback Shadow Fiend
Skywrath Mage Pangolier Grimstroke Legion Commander Lifestealer
24m47s
Sniper Bane Monkey King Centaur Warrunner Razor
Ancient Apparition Earthshaker Bristleback Lina Jakiro
32m30s
The New Top
0
EHOME.Immortal
1
April 23, 2020 - 16:45 CST
Ember Spirit Grimstroke Rubick Tidehunter Lycan
Void Spirit Oracle Dragon Knight Drow Ranger Nyx Assassin
28m16s
Centaur Warrunner Rubick Clockwerk Weaver Templar Assassin
Lich Wraith King Earthshaker Phoenix Shadow Fiend
43m01s
Centaur Warrunner Phantom Lancer Sniper Disruptor Storm Spirit
Wraith King Lich Phoenix Brewmaster Leshrac
50m30s
KG.Luminous
2
CDEC Gaming
2
April 23, 2020 - 16:50 CST
Death Prophet Chen Tusk Bounty Hunter Gyrocopter
Earthshaker Nature's Prophet Snapfire Riki Batrider
19m20s
Death Prophet Oracle Rubick Bounty Hunter Ursa
Puck Earth Spirit Grimstroke Riki Pugna
21m03s
VG.Potential
0
Lower Bracket R2
You Know Who
0
April 24, 2020 - 13:30 CST
Grimstroke Earth Spirit Troll Warlord Dark Seer Lina
Bane Centaur Warrunner Pugna Slark Razor
28m42s
Mars Lina Nature's Prophet Slark Leshrac
Bane Centaur Warrunner Rubick Dragon Knight Queen of Pain
35m19s
StarLucK.Fly
2
KG.Luminous
0
April 24, 2020 - 15:30 CST
Grimstroke Ember Spirit Mirana Doom Troll Warlord
Void Spirit Chen Skywrath Mage Legion Commander Alchemist
29m43s
Phoenix Ember Spirit Bane Dragon Knight Phantom Lancer
Void Spirit Nyx Assassin Silencer Pugna Ursa
28m46s
CDEC Gaming
2
Lower Bracket R3
iG Vitality
0
April 24, 2020 - 15:55 CST
Dragon Knight Ogre Magi Shadow Shaman Nature's Prophet Pugna
Mars Venomancer Bane Naga Siren Templar Assassin
18m24s
Keeper of the Light Ember Spirit Bristleback Enchantress Razor
Mars Sniper Lich Necrophos Mirana
32m03s
StarLucK.Fly
2
Typhoon EC
0
April 24, 2020 - 17:25 CST
Mars Lina Shadow Demon Clockwerk Naga Siren
Death Prophet Oracle Rubick Phantom Lancer Beastmaster
30m42s
Bristleback Crystal Maiden Tiny Ursa Lina
Keeper of the Light Tusk Void Spirit Outworld Devourer Weaver
31m00s
CDEC Gaming
2
Lower Bracket R4
StarLucK.Fly
1
April 25, 2020 - 11:00 CST
Sniper Centaur Warrunner Lich Queen of Pain Troll Warlord
Keeper of the Light Tusk Monkey King Storm Spirit Dazzle
24m49s
Keeper of the Light Bristleback Pugna Legion Commander Shadow Fiend
Centaur Warrunner Shadow Demon Lich Ember Spirit Faceless Void
22m22s
Timbersaw Lich Rubick Naga Siren Razor
Silencer Nyx Assassin Batrider Ursa Leshrac
27m29s
CDEC Gaming
2
Lower Bracket Finals
Blaze
0
April 25, 2020 - 19:00 CST
Keeper of the Light Ember Spirit Nyx Assassin Centaur Warrunner Bristleback
Void Spirit Bane Skywrath Mage Legion Commander Ursa
38m22s
Keeper of the Light Legion Commander Rubick Dragon Knight Monkey King
Ember Spirit Lich Nyx Assassin Centaur Warrunner Razor
31m27s
CDEC Gaming
2
CDEC Gaming

Streams[edit]

References[edit]