Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

Destiny Cup Season 1

[e][h]Destiny Cup Season 1
League Information
Series:
Destiny Cup
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Aug 4 - 13, 2019
Teams:
12
Format:
Round-Robin Groups
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
¥ 100,000 CNY
(≃ $14,589 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Two 6-team groups with Bo2 round-robin
    • Top 2 of each group advance to upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place of each group advance to lower bracket of the Playoffs
    • Bottom 2 teams of each group are eliminated.
  • Bo3 double-elimination Playoffs

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is 100,000 CNY.

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Aug 1, 2019: 1 CNY ≃ 0.14589 USD.)

Participants[edit]

496 Gaming
1Vietnam Vivian 
2Vietnam 458 
3Vietnam Red 
4Vietnam Yasy 
5Vietnam Datbb 
Execration
1Philippines Palos 
2Philippines yaha 
3Philippines Ewe 
4Philippines Kim0 
5Philippines Yamaguchi 
FrozenDawn
1China pix 
2China jcy 
3China frozengod 
4China pabu 
5China street 
Team Edition
1Malaysia Reaper 
2Malaysia Seen 
3Malaysia Paris 
4Malaysia Sheldon 
5Malaysia ZWJ 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. FrozenDawn3-1-17p
2. Neon Esports3-1-17p
3. Team Adroit3-1-17p
4. PG.Barracx1-3-15p
5. 496 Gaming1-1-33p
6. Elephant0-1-41p
Show DuplicatesHide Duplicates
2-0
Aug 09
0-2
Aug 06
2-0
Aug 06
1-1
Aug 09
2-0
Aug 07
0-2
Aug 09
0-2
Aug 05
2-0
Aug 04
1-1
Aug 06
0-2
Aug 08
2-0
Aug 06
2-0
Aug 05
2-0
Aug 05
1-1
Aug 08
0-2
Aug 09
0-2
Aug 06
0-2
Aug 04
0-2
Aug 05
0-2
Aug 07
1-1
Aug 05
1-1
Aug 09
1-1
Aug 06
1-1
Aug 08
2-0
Aug 07
0-2
Aug 07
0-2
Aug 07
2-0
Aug 08
2-0
Aug 09
1-1
Aug 05
2-0
Aug 07

Group B[edit]

Standings
1. Team Drinking1-4-06p
2. Team Edition1-4-06p
3. Cignal Ultra2-2-16p
4. Team Vitamin1-3-15p
5. Unicorn Gaming0-4-14p
6. Execration0-3-23p
Show DuplicatesHide Duplicates
2-0
Aug 07
2-0
Aug 08
1-1
Aug 04
0-2
Aug 08
1-1
Aug 09
0-2
Aug 07
1-1
Aug 07
1-1
Aug 09
1-1
Aug 07
1-1
Aug 06
0-2
Aug 08
1-1
Aug 07
1-1
Aug 06
1-1
Aug 08
0-2
Aug 09
1-1
Aug 04
1-1
Aug 09
1-1
Aug 06
2-0
Aug 04
1-1
Aug 05
2-0
Aug 08
1-1
Aug 07
1-1
Aug 08
0-2
Aug 04
1-1
Aug 05
1-1
Aug 09
1-1
Aug 06
2-0
Aug 09
1-1
Aug 05
1-1
Aug 05

Matches[edit]

August 4[edit]

August 5[edit]

August 6[edit]

August 7[edit]

August 8[edit]

August 9[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
FrozenDawn
2
August 10, 2019 - 11:20 CST
Enchantress Mirana Alchemist Gyrocopter Pudge
Chen Ogre Magi Centaur Warrunner Death Prophet Ursa
47m34s
Vengeful Spirit Leshrac Mirana Kunkka Chaos Knight
Ogre Magi Lina Dazzle Lifestealer Magnus
37m42s
Drow Ranger Enchantress Nature's Prophet Kunkka Invoker
Chen Earth Spirit Ember Spirit Centaur Warrunner Death Prophet
20m04s
Team Edition
1
Team Drinking
2
August 10, 2019 - 17:30 CST
Lina Death Prophet Grimstroke Juggernaut Sand King
Ogre Magi Rubick Ancient Apparition Wraith King Tiny
31m14s
Shadow Demon Tiny Leshrac Kunkka Outworld Devourer
Lina Ogre Magi Sand King Timbersaw Troll Warlord
33m43s
Neon Esports
0
Upper Bracket Finals
FrozenDawn
1
August 11, 2019 - 11:30 CST
Leshrac Vengeful Spirit Mirana Kunkka Storm Spirit
Shadow Demon Centaur Warrunner Shadow Shaman Ember Spirit Templar Assassin
29m55s
Mirana Elder Titan Kunkka Axe Phantom Assassin
Witch Doctor Leshrac Juggernaut Winter Wyvern Venomancer
23m54s
Leshrac Vengeful Spirit Mirana Nature's Prophet Ember Spirit
Juggernaut Grimstroke Rubick Centaur Warrunner Outworld Devourer
30m10s
Team Drinking
2
Lower Bracket R1
PG.Barracx
0
August 10, 2019 - 15:20 CST
Enigma Silencer Ursa Razor Kunkka
Lina Shadow Demon Alchemist Tiny Venomancer
28m33s
Earthshaker Ancient Apparition Enchantress Juggernaut Puck
Shadow Demon Leshrac Batrider Lifestealer Storm Spirit
32m35s
Matchups were adjusted due to teams' schedule
Team Vitamin
2
Team Adroit
2
August 10, 2019 - 19:40 CST
Enigma Chen Ember Spirit Bristleback Slark
Shadow Demon Rubick Gyrocopter Legion Commander Alchemist
29m28s
Magnus Troll Warlord Disruptor Phoenix Leshrac
Rubick Centaur Warrunner Slark Winter Wyvern Alchemist
34m21s
Matchups were adjusted due to teams' schedule
Cignal Ultra
0
Lower Bracket R2
Team Edition
0
August 11, 2019 - 14:40 CST
Ogre Magi Enchantress Crystal Maiden Kunkka Wraith King
Rubick Centaur Warrunner Grimstroke Juggernaut Ember Spirit
45m20s
Grimstroke Rubick Lifestealer Beastmaster Skywrath Mage
Shadow Demon Tiny Abaddon Death Prophet Slark
27m27s
Team Vitamin
2
Neon Esports
FF
August 11, 2019 - 17:30 CST
Neon Esports forfeit.
Team Adroit
W
Lower Bracket R3
Team Vitamin
1
August 12, 2019 - 11:30 CST
Shadow Demon Alchemist Rubick Axe Puck
Enigma Elder Titan Morphling Earthshaker Silencer
45m56s
Lina Treant Protector Death Prophet Omniknight Terrorblade
Chen Spectre Dazzle Mirana Centaur Warrunner
38m31s
Shadow Demon Lina Sven Axe Storm Spirit
Dazzle Sand King Ancient Apparition Wraith King Zeus
37m49s
Team Adroit
2
Lower Bracket Finals
FrozenDawn
2
August 12, 2019 - 15:40 CST
Enigma Storm Spirit Night Stalker Elder Titan Slark
Shadow Demon Rubick Naga Siren Silencer Beastmaster
35m57s
Chen Storm Spirit Slardar Windranger Drow Ranger
Shadow Demon Sven Shadow Shaman Necrophos Invoker
27m15s
Elder Titan Witch Doctor Tidehunter Juggernaut Medusa
Enchantress Alchemist Earthshaker Ember Spirit Mirana
38m20s
Team Adroit
1
Grand Finals
Team Drinking
3
August 13, 2019 - 12:30 CST
Shadow Demon Leshrac Oracle Death Prophet Slark
Vengeful Spirit Monkey King Crystal Maiden Lifestealer Shadow Fiend
32m14s
Warlock Ogre Magi Lina Phantom Assassin Magnus
Rubick Brewmaster Leshrac Invoker Templar Assassin
25m31s
Lina Ogre Magi Magnus Phantom Assassin Queen of Pain
Leshrac Brewmaster Monkey King Enigma Gyrocopter
42m23s
Morphling Earthshaker Tiny Grimstroke Alchemist
Vengeful Spirit Leshrac Nature's Prophet Pudge Monkey King
33m08s
Spirit Breaker Dark Seer Ember Spirit Silencer Tiny
Brewmaster Rubick Naga Siren Abaddon Leshrac
24m25s
FrozenDawn
2

Streams[edit]

References[edit]