Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

Destiny Cup Season 2

[e][h]Destiny Cup Season 2
League Information
Series:
Destiny Cup Destiny Cup
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Aug 27 - Sep 4, 2019
Teams:
14
Format:
Round-Robin Groups
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
¥ 100,000 CNY
(≃ $13,981 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Two 6-team groups with Bo2 round-robin
    • Top 2 of each group advance to upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place of each group advance to lower bracket of the Playoffs
    • Bottom 2 teams of each group are eliminated.
  • Bo3 double-elimination Playoffs

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is 100,000 CNY.

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Sep 4, 2019: 1 CNY ≃ 0.13981 USD.)

Participants[edit]

Execration
1Philippines Palos 
2Philippines LJSL 
3Philippines Ewe 
4Philippines yaha 
5Philippines Kim0 
Dota Hero
1Malaysia Ghost 
2Malaysia Chidori~ 
3Malaysia zeal 
4Malaysia Sh4dy 
5Malaysia Bun 
496 Gaming
1Vietnam Vivian 
2Vietnam 458 
3Vietnam Red 
4Vietnam Yasy 
5Vietnam Datbb 
Team Edition
1Malaysia Reaper 
2Malaysia Seen 
3Malaysia Paris 
4Malaysia Sheldon 
5Malaysia ZWJ 
Neon Esports
1Philippines Japoy 
2Philippines Marc 
3Philippines Rappy 
4Philippines RR 
5Philippines PlayHard 
Avalon Gaming
1China Xelsry 
2China Strv 
3China MOON 
4China Tsegi 
5China DH 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Dota Hero2-4-08p
2. Team Cosy2-3-17p
3. Photon Gaming2-2-26p
4. Execration2-2-26p
5. Elephant0-6-06p
6. 496 Gaming1-3-25p
7. Team Viper1-2-34p
Show DuplicatesHide Duplicates
0-2
Aug 28
1-1
Aug 31
0-2
Aug 30
2-0
Aug 30
1-1
Aug 31
2-0
Aug 27
2-0
Aug 28
1-1
Aug 27
2-0
Aug 31
0-2
Aug 27
1-1
Aug 29
0-2
Aug 27
1-1
Aug 31
1-1
Aug 27
2-0
Aug 31
1-1
Aug 30
1-1
Aug 29
2-0
Aug 30
2-0
Aug 30
0-2
Aug 31
0-2
Aug 31
1-1
Aug 28
1-1
Aug 31
1-1
Aug 28
0-2
Aug 30
2-0
Aug 27
1-1
Aug 30
1-1
Aug 28
1-1
Aug 28
2-0
Aug 29
1-1
Aug 31
1-1
Aug 29
1-1
Aug 29
1-1
Aug 31
1-1
Aug 28
1-1
Aug 29
0-2
Aug 27
2-0
Aug 27
0-2
Aug 30
1-1
Aug 28
0-2
Aug 29
1-1
Aug 29

Group B[edit]

Standings
1. Neon Esports3-2-18p
2. Team Edition3-2-18p
3. Team Patience2-3-17p
4. Cignal Ultra3-1-27p
5. MidOpen Gaming2-2-26p
6. Avalon Gaming0-4-24p
7. Hunt Wave0-2-42p
Show DuplicatesHide Duplicates
1-1
Aug 27
0-2
Aug 27
1-1
Aug 30
2-0
Aug 27
2-0
Aug 29
2-0
Aug 30
1-1
Aug 27
1-1
Aug 29
2-0
Aug 28
W-FF
Aug 31
2-0
Aug 29
0-2
Aug 31
2-0
Aug 27
1-1
Aug 29
1-1
Aug 30
1-1
Aug 31
2-0
Aug 31
0-2
Aug 29
1-1
Aug 30
0-2
Aug 28
1-1
Aug 30
0-2
Aug 31
1-1
Aug 30
1-1
Aug 27
0-2
Aug 27
FF-W
Aug 31
1-1
Aug 31
2-0
Aug 31
2-0
Aug 28
2-0
Aug 28
0-2
Aug 29
0-2
Aug 29
0-2
Aug 31
1-1
Aug 30
0-2
Aug 28
1-1
Aug 28
0-2
Aug 30
2-0
Aug 31
2-0
Aug 29
1-1
Aug 27
0-2
Aug 28
1-1
Aug 28

Matches[edit]

Group A[edit]

August 27-A[edit]
August 28-A[edit]
August 29-A[edit]
August 30-A[edit]
August 31-A[edit]

Group B[edit]

August 27-B[edit]
August 28-B[edit]
August 29-B[edit]
August 30-B[edit]
August 31-B[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Neon Esports
1
September 1, 2019 - 15:00 CST
Ogre Magi Mirana Ancient Apparition Wraith King Templar Assassin
Lina Treant Protector Lifestealer Earthshaker Invoker
41m45s
Shadow Demon Faceless Void Rubick Pugna Bristleback
Lina Ogre Magi Earthshaker Leshrac Kunkka
28m40s
Ogre Magi Shadow Demon Centaur Warrunner Troll Warlord Queen of Pain
Lina Elder Titan Tiny Lifestealer Zeus
34m08s
Team Cosy
2
Dota Hero
2
September 2, 2019 - 14:30 CST
Grimstroke Faceless Void Rubick Death Prophet Sand King
Mirana Elder Titan Nyx Assassin Gyrocopter Juggernaut
33m17s
Faceless Void Grimstroke Rubick Sand King Pugna
Ogre Magi Tidehunter Leshrac Juggernaut Windranger
32m53s
Team Edition
0
Upper Bracket Finals
Team Cosy
1
September 3, 2019 - 14:20 CST
Elder Titan Earthshaker Winter Wyvern Spectre Leshrac
Faceless Void Grimstroke Jakiro Sand King Pugna
56m49s
Rubick Tidehunter Leshrac Disruptor Phantom Assassin
Tiny Crystal Maiden Troll Warlord Enigma Dragon Knight
33m28s
Ogre Magi Earthshaker Mirana Leshrac Invoker
Faceless Void Grimstroke Lion Sand King Pugna
28m45s
Dota Hero
2
Lower Bracket R1
Team Patience
2
September 1, 2019 - 11:30 CST
Elder Titan Tiny Winter Wyvern Underlord Wraith King
Mirana Sand King Faceless Void Grimstroke Queen of Pain
72m06s
Sand King Lina Lifestealer Oracle Dragon Knight
Tiny Mirana Bane Morphling Storm Spirit
50m49s
Execration
0
Photon Gaming
2
September 1, 2019 - 18:20 CST
Tiny Faceless Void Witch Doctor Mirana Monkey King
Rubick Centaur Warrunner Undying Kunkka Queen of Pain
29m25s
Elder Titan Rubick Tidehunter Morphling Ember Spirit
Shadow Demon Kunkka Gyrocopter Mirana Axe
40m24s
Cignal Ultra
0
Lower Bracket R2
Team Edition
2
September 2, 2019 - 17:25 CST
Chen Lifestealer Bristleback Oracle Templar Assassin
Tiny Faceless Void Ancient Apparition Mirana Sand King
26m44s
Chen Wraith King Shadow Shaman Timbersaw Batrider
Ogre Magi Crystal Maiden Underlord Shadow Fiend Ursa
23m14s
Team Patience
0
Neon Esports
0
September 2, 2019 - 11:35 CST
Elder Titan Faceless Void Tiny Mirana Leshrac
Lina Earthshaker Grimstroke Wraith King Templar Assassin
32m53s
Enchantress Tiny Grimstroke Sven Invoker
Lina Ogre Magi Leshrac Earthshaker Troll Warlord
58m40s
Photon Gaming
2
Lower Bracket R3
Team Edition
2
September 3, 2019 - 11:40 CST
Tiny Faceless Void Bounty Hunter Silencer Windranger
Magnus Witch Doctor Wraith King Grimstroke Pangolier
27m37s
Mirana Faceless Void Ember Spirit Leshrac Oracle
Magnus Shadow Demon Earthshaker Morphling Kunkka
20m35s
Leshrac Lifestealer Vengeful Spirit Pangolier Gyrocopter
Sand King Lina Grimstroke Sven Queen of Pain
16m57s
Photon Gaming
1
Lower Bracket Finals
Team Cosy
2
September 3, 2019 - 18:00 CST
Ogre Magi Lina Grimstroke Wraith King Leshrac
Tiny Faceless Void Witch Doctor Bounty Hunter Windranger
26m29s
Faceless Void Lina Jakiro Sand King Dazzle
Ogre Magi Leshrac Mirana Lifestealer Templar Assassin
22m16s
Team Edition
0
Grand Finals
Dota Hero
1
September 4, 2019 - 13:30 CST
Ogre Magi Mirana Mars Gyrocopter Death Prophet
Elder Titan Faceless Void Enchantress Rubick Zeus
38m12s
Ogre Magi Leshrac Sand King Slark Timbersaw
Elder Titan Mirana Earthshaker Sven Death Prophet
41m48s
Elder Titan Rubick Tidehunter Pugna Anti-Mage
Ogre Magi Lina Sand King Juggernaut Invoker
29m19s
Earthshaker Jakiro Chen Juggernaut Templar Assassin
Ogre Magi Rubick Lifestealer Enchantress Kunkka
25m38s
Team Cosy
3

Streams[edit]

References[edit]