Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

Dota2 Professional League Season 5 (2018 S1)

[e][h]Dota2 Professional League Season 5 (2018 S1)
League Information
Organizer:
Sports Information Center of National Sports General Administration
Perfect World
Mars Media
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Dates:
Mar 13, 2018 - TBA
Teams:
26
Prize Pool:
¥ 1,200,000 CNY
(≃ $191,277 USD)
Links

Overview[edit]

Dota2 Professional League (DPL) - 中国Dota2职业联赛 is the first large-scale individual e-sports league in China. This tournament is hosted by Sports Information Center of National Sports General Administration, in cooperation with Perfect World, and organized by Mars Media.

Format[edit]

  • Regular Season
    • Top League and Secondary League (hereinafter referred to as DPL.T and DPL.S )
    • 10 teams in DPL.T and 14 Teams in DPL.S play with Bo2 round-robin format respectively.
  • Playoffs
    • DPL.T
      • Top 8 teams play in a Bubble single-elimination bracket.
    • DPL.S
      • Top 8 teams play in a double-elimination bracket
  • Relegation
    • Four teams: 7th and 8th from DPL.T as well as 2nd and 3rd from DPL.S
    • Bo3 double-elimination bracket
    • Top 2 stay/advance to DPL.T, bottom 2 stay/drop to DPL.S.

Prize Pool[edit]

The prize pool of Season 5 is ¥1,200,000 CNY in total. ¥1000,000 CNY for Top League, and ¥200,000 CNY for Secondary League.

Participants[edit]

Top League
CDEC Gaming EHOME Invictus Gaming iG Vitality
Keen Gaming LGD Gaming LGD.Forever Young Team MAX
Newbee Vici Gaming Vici Gaming Potential VGJ.Thunder
Secondary League
Brave Heart CAVALRY Eclipse EHOME.Immortal
For The Dream KDB KG.Luminous Newbee Young
Rock Gaming Rock.Y Source Code TE-LIFE
ULrica Team Waooo

Regular Season[edit]

DPL.T Standings[edit]

Group A
1. Invictus Gaming 3-2-0 8p
2. Keen Gaming 1-4-0 6p
3. LGD.Forever Young 3-0-2 6p
4. Vici Gaming 1-2-2 4p
5. Vici Gaming Potential 0-4-1 4p
6. CDEC Gaming 0-2-3 2p


Group B
1. iG Vitality 2-3-0 7p
2. Newbee 3-1-1 7p
3. VGJ.Thunder 2-2-1 6p
4. LGD Gaming 2-2-1 6p
5. EHOME 1-2-2 4p
6. Team MAX 0-0-5 0p
  • For detailed DPL.T results, click here.

DPL.S Standings[edit]

Round-Robin
1. KG.Luminous 5-4-0 14p
2. Newbee Young 5-4-0 14p
3. Rock Gaming 5-2-2 12p
5. For The Dream 3-4-2 10p
4. Eclipse 4-2-3 10p
6. Aurora Esports club 2-5-2 9p
7. Team Waooo 2-3-4 7p
8. EHOME.Immortal 1-4-4 6p
9. Source Code 0-6-3 6p
10. TE-LIFE 0-2-7 2p
DQ Brave Heart - 0p
DQ KDB - 0p
DQ Rock.Y - 0p
DQ ULrica - 0p

1st Place Tiebreaker[edit]

Tiebreaker
1. KG.Luminous 1-0
2. Newbee Young 0-1
  • For detailed DPL.S results, click here.


Playoffs[edit]

DPL.Top[edit]

Round of 8
LGD.Forever Young
0
April 20, 2018 - 14:00 CST
Tusk Gyrocopter Skywrath Mage Abaddon Juggernaut
Leshrac Bounty Hunter Dark Willow Tidehunter Phantom Lancer
25m35s
Faceless Void Elder Titan Nature's Prophet Tidehunter Broodmother
Terrorblade Vengeful Spirit Beastmaster Viper Chen
17m02s
LGD Gaming
2
VGJ.Thunder
0
April 20, 2018 - 16:00 CST
Razor Earthshaker Lion Tidehunter Troll Warlord
Io Night Stalker Vengeful Spirit Templar Assassin Monkey King
26m50s
Death Prophet Disruptor Kunkka Magnus Tiny
Slardar Vengeful Spirit Gyrocopter Juggernaut Venomancer
33m10s
Vici Gaming
2
Round of 6
Newbee
2
April 20, 2018 - 19:00 CST
Rubick Luna Shadow Demon Death Prophet Abaddon
Omniknight Dark Willow Dragon Knight Phantom Lancer Phoenix
31m10s
Lifestealer Night Stalker Oracle Dragon Knight Nature's Prophet
Disruptor Slardar Troll Warlord Leshrac Faceless Void
26m12s
Night Stalker Puck Warlock Viper Troll Warlord
Disruptor Gyrocopter Leshrac Sand King Faceless Void
25m06s
LGD Gaming
1
Keen Gaming
0
April 21, 2018 - 14:00 CST
Tusk Outworld Devourer Slardar Witch Doctor Weaver
Night Stalker Ancient Apparition Phantom Assassin Venomancer Puck
27m13s
Tusk Gyrocopter Rubick Clockwerk Viper
Night Stalker Warlock Magnus Phantom Assassin Dragon Knight
22m35s
Vici Gaming
2
Semifinals
Invictus Gaming
0
April 21, 2018 - 15:30 CST
Dark Willow Tiny Clockwerk Lina Puck
Naga Siren Jakiro Death Prophet Underlord Dragon Knight
34m28s
Ancient Apparition Tiny Rubick Abaddon Leshrac
Oracle Sand King Venomancer Terrorblade Visage
45m24s
Newbee
2
iG Vitality
0
April 21, 2018 - 18:30 CST
Chen Beastmaster Visage Outworld Devourer Rubick
Bounty Hunter Gyrocopter Lifestealer Winter Wyvern Venomancer
48m56s
Omniknight Tusk Ancient Apparition Venomancer Leshrac
Rubick Night Stalker Magnus Faceless Void Queen of Pain
35m37s
Vici Gaming
2
Finals
Newbee
0
April 22, 2018 - 16:30 CST
Night Stalker Puck Warlock Troll Warlord Death Prophet
Io Gyrocopter Bane Doom Juggernaut
38m58s
Rubick Phantom Lancer Earth Spirit Brewmaster Lina
Slardar Outworld Devourer Warlock Underlord Phantom Assassin
47m08s
Night Stalker Underlord Gyrocopter Oracle Kunkka
Earthshaker Terrorblade Dragon Knight Ancient Apparition Templar Assassin
49m04s
Vici Gaming
3
3rd Place Match
Invictus Gaming
1
April 22, 2018 - 13:00 CST
Tusk Dark Willow Gyrocopter Abaddon Dragon Knight
Night Stalker Ancient Apparition Lina Naga Siren Tidehunter
33m22s
Tusk Lina Vengeful Spirit Abaddon Juggernaut
Ancient Apparition Dragon Knight Earth Spirit Dark Seer Troll Warlord
27m18s
Lina Tusk Warlock Abaddon Vengeful Spirit
Nyx Assassin Ancient Apparition Visage Beastmaster Outworld Devourer
40m10s
iG Vitality
2

5th place Decider[edit]

LGD Gaming
2
April 22, 2018 - 11:00 CST
Tusk Terrorblade Batrider Viper Witch Doctor
Slardar Razor Underlord Shadow Demon Faceless Void
32m34s
Terrorblade Vengeful Spirit Viper Underlord Dark Willow
Doom Slardar Io Dragon Knight Lifestealer
31m23s
Keen Gaming
0
  • Vici Gaming and Newbee were already invited to MDL Major, so the 5th place team will get the MDL qualification.


DPL.Secondary[edit]

Quarterfinals
KG.Luminous
2
23 May 2018 - 13:00 CST
Leshrac Doom Sand King Slark Witch Doctor
Kunkka Shadow Demon Lifestealer Viper Dark Seer
29m46s
Naga Siren Jakiro Brewmaster Ember Spirit Phantom Lancer
Io Luna Rubick Storm Spirit Enigma
41m36s
EHOME.Immortal
0
For The Dream
2
24 May 2018 - 13:00 CST
Leshrac Bane Underlord Slark Queen of Pain
Naga Siren Jakiro Brewmaster Razor Broodmother
42m51s
Leshrac Brewmaster Bane Phantom Lancer Templar Assassin
Naga Siren Disruptor Doom Gyrocopter Kunkka
29m27s
Naga Siren Doom Lion Death Prophet Omniknight
Jakiro Brewmaster Slark Rubick Shadow Fiend
44m28s
Eclipse
1
Aurora Esports
W
23 May 2018 - 20:00 CST
Rock Gaming withdrew from the Playoffs
Rock Gaming
-
Newbee Young
2
23 May 2018 - 15:00 CST
Doom Naga Siren Bane Lina Lifestealer
Leshrac Sand King Clockwerk Shadow Fiend Ember Spirit
31m22s
Axe Skywrath Mage Lina Bounty Hunter Wraith King
Leshrac Sand King Nyx Assassin Dragon Knight Legion Commander
21m24s
Leshrac Warlock Tusk Enigma Ember Spirit
Axe Skywrath Mage Lina Treant Protector Anti-Mage
26m03s
Team Waooo
1
Semifinals
KG.Luminous
2
25 May 2018 - 13:00 CST
Io Lion Slark Centaur Warrunner Medusa
Leshrac Sand King Warlock Faceless Void Templar Assassin
22m03s
Doom Witch Doctor Luna Sand King Storm Spirit
Brewmaster Bane Tusk Morphling Razor
39m00s
Doom Warlock Luna Centaur Warrunner Legion Commander
Jakiro Naga Siren Death Prophet Batrider Monkey King
46m00s
For The Dream
1
Aurora Esports
0
25 May 2018 - 15:30 CST
Tusk Witch Doctor Windranger Batrider Weaver
Doom Bane Elder Titan Luna Tinker
27m37s
Leshrac Tusk Witch Doctor Windranger Lifestealer
Bane Nyx Assassin Death Prophet Faceless Void Razor
18m31s
Newbee Young
2
Upper Bracket Finals
KG.Luminous
2
26 May 2018 - 18:30 CST
Leshrac Witch Doctor Brewmaster Medusa Rubick
Sand King Bane Death Prophet Omniknight Anti-Mage
23m53s
Witch Doctor Luna Centaur Warrunner Warlock Storm Spirit
Naga Siren Brewmaster Jakiro Medusa Ember Spirit
33m37s
Newbee Young
0
Lower Bracket R1
EHOME.Immortal
1
24 May 2018 - 16:30 CST
Lion Death Prophet Leshrac Brewmaster Monkey King
Bane Ancient Apparition Nyx Assassin Lifestealer Lion
32m34s
Lion Death Prophet Clockwerk Brewmaster Monkey King
Bane Faceless Void Elder Titan Puck Kunkka
82m45s
Doom Leshrac Shadow Demon Tinker Lycan
Naga Siren Jakiro Luna Lina Sand King
31m09s
Eclipse
2
 
-
24 May 2018 - 20:00 CST
Team Waooo
W
Lower Bracket R2
Aurora Esports
0
25 May 2018 - 18:00 CST
Tusk Witch Doctor Windranger Viper Slark
Bane Axe Leshrac Dragon Knight Faceless Void
24m10s
Doom Witch Doctor Tusk Dragon Knight Queen of Pain
Leshrac Warlock Phantom Lancer Axe Ember Spirit
33m12s
Eclipse
2
For The Dream
0
26 May 2018 - 13:00 CST
Naga Siren Brewmaster Windranger Phantom Lancer Queen of Pain
Death Prophet Jakiro Clockwerk Legion Commander Underlord
28m30s
Brewmaster Warlock Elder Titan Dragon Knight Luna
Death Prophet Clockwerk Legion Commander Shadow Shaman Kunkka
43m53s
Team Waooo
2
Lower Bracket R3
Eclipse
2
26 May 2018 - 15:00 CST
Leshrac Axe Lina Treant Protector Weaver
Doom Witch Doctor Razor Dragon Knight Lycan
55m13s
Bane Axe Elder Titan Phantom Lancer Ember Spirit
Jakiro Legion Commander Rubick Tinker Beastmaster
39m05s
Team Waooo
0
Lower Bracket Finals
Newbee Young
0
27 May 2018 - 13:00 CST
Doom Lion Sand King Medusa Legion Commander
Witch Doctor Brewmaster Phantom Lancer Elder Titan Templar Assassin
34m17s
Leshrac Doom Naga Siren Slark Warlock
Bane Elder Titan Lina Beastmaster Broodmother
18m11s
Eclipse
2
Grand Finals
KG.Luminous
3
27 May 2018 - 15:00 CST
Doom Witch Doctor Sand King Ember Spirit Dragon Knight
Bane Elder Titan Faceless Void Beastmaster Razor
46m26s
Witch Doctor Luna Elder Titan Storm Spirit Legion Commander
Leshrac Beastmaster Shadow Demon Ember Spirit Weaver
35m36s
Doom Brewmaster Lion Medusa Omniknight
Witch Doctor Luna Elder Titan Death Prophet Legion Commander
39m29s
Eclipse
0


Relegation[edit]

Top League Decider[edit]

Upper Decider
Taichi Gaming
0
11 June 2018 - 16:00 CST
Doom Jakiro Kunkka Slark Zeus
Vengeful Spirit Lycan Brewmaster Lion Outworld Devourer
22m42s
Sand King Mirana Windranger Nyx Assassin Kunkka
Doom Skywrath Mage Ogre Magi Storm Spirit Spectre
42m33s
EHOME
2
Lower Decider
CDEC Gaming
2
26 June 2018 - 13:00 CST
Mirana Naga Siren Ember Spirit Crystal Maiden Pangolier
Night Stalker Phantom Lancer Lion Earth Spirit Queen of Pain
27m45s
Undying Phantom Lancer Rubick Earthshaker Storm Spirit
Sand King Leshrac Spirit Breaker Gyrocopter Mirana
35m45s
Naga Siren Leshrac Mirana Undying Bristleback
Phantom Lancer Disruptor Sand King Windranger Batrider
22m24s
Team MAX
1

Double Elimination[edit]

Semi-finals
Newbee Young
1
26 June 2018 - 16:00 CST
Naga Siren Mirana Ember Spirit Witch Doctor Phantom Lancer
Warlock Beastmaster Skywrath Mage Storm Spirit Bloodseeker
49m03s
Naga Siren Jakiro Warlock Spectre Lina
Mirana Nyx Assassin Ember Spirit Tidehunter Undying
30m18s
Doom Leshrac Lifestealer Lion Outworld Devourer
Nyx Assassin Ember Spirit Undying Windranger Weaver
43m41s
Taichi Gaming
2
Eclipse
0
26 June 2018 - 19:00 CST
Clockwerk Sand King Witch Doctor Lifestealer Lina
Phantom Lancer Undying Naga Siren Mirana Windranger
47m29s
Undying Lion Vengeful Spirit Medusa Venomancer
Naga Siren Mirana Lycan Ogre Magi Broodmother
26m50s
CDEC Gaming
2
Upper Bracket Finals
Taichi Gaming
2
27 June 2018 - 16:30 CST
Mirana Elder Titan Leshrac Tidehunter Jakiro
Phantom Lancer Undying Storm Spirit Clockwerk Zeus
56m26s
Naga Siren Jakiro Legion Commander Ember Spirit Bloodseeker
Phantom Lancer Leshrac Rubick Clockwerk Windranger
45m34s
Mirana Clockwerk Legion Commander Zeus Queen of Pain
Leshrac Phantom Lancer Warlock Sand King Earth Spirit
59m41s
CDEC Gaming
1
Lower Bracket R1
Newbee Young
2
27 June 2018 - 13:00 CST
Mirana Naga Siren Warlock Ember Spirit Luna
Elder Titan Axe Dark Willow Lifestealer Lina
34m14s
Mirana Ember Spirit Elder Titan Rubick Faceless Void
Naga Siren Leshrac Phantom Lancer Jakiro Axe
52m13s
Eclipse
0
Lower Bracket Finals
CDEC Gaming
2
27 June 2018 - 20:00 CST
Undying Windranger Ember Spirit Beastmaster Slark
Mirana Bane Nyx Assassin Tinker Lycan
56m37s
Mirana Ogre Magi Dragon Knight Nyx Assassin Broodmother
Undying Windranger Legion Commander Razor Faceless Void
34m41s
Newbee Young
0
Qualified
Taichi Gaming
CDEC Gaming


External Links[edit]

Streams[edit]

Vods[edit]

References[edit]