Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.

Dota2 Professional League 2018 S1: Secondary

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Dota2 Professional League 2018 S1: Secondary
League Information
Organizers:
Sports Information Center of National Sports General Administration
Perfect World
Mars Media
Type:
Online
Location:
China China
Format:
Round-robin
Playoffs
Prize Pool:
¥200,000 CNY
(≃ $31,294 USD)
Start Date:
2018-03-20
End Date:
2018-05-27
Version:
Teams:
14
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

Format[edit]

  • Regular Season
    • 14 teams, Bo2 round-robin
    • Top 8 teams advance to the Playoffs
  • Playoffs
    • Bo3 double-elimination bracket with Bo5 grand final
    • Winner advances to DPL Season 6
    • 2nd and 3rd place teams play in Relegation

Prize Pool[edit]

The prize pool for Secondary League is ¥ 200,000 CNY


(Converted $ USD prizes are based on the exchange rate on May 27, 2018: 1 ¥ CNY ≃ 0.15647 $ USD)

Participants[edit]

1 LYG Gaming rebranded TE-LIFE.
2 CAVALRY rebranded Aurora Esports club.
3 ULrica and Rock.Y are banned from DPL and Mars events indefinitely for match fixing.[1]
4 Brave Heart and KDB are banned from DPL and Mars events indefinitely for match fixing.[2]
5 China James joined For The Dream, replaced China buhaoyisi in the Playoffs.
6 China shadow has left Eclipse. China Sakata stands-in in the Playoffs.
7 China Ms returns to KG.Luminous. And Lao A joins replacing ACE.

Regular Season[edit]

Standings[edit]

Round-Robin
1. KG.LuminousKG.Luminous KG.Luminous 5-4-0 14p
2. Newbee YoungNewbee Young Newbee Young 5-4-0 14p
3. Rock GamingRock Gaming Rock Gaming 5-2-2 12p
5. For The DreamFor The Dream For The Dream 3-4-2 10p
4. EclipseEclipse Eclipse 4-2-3 10p
6. Aurora Esports clubAurora Esports club Aurora Esports club 2-5-2 9p
7. Team WaoooTeam Waooo Team Waooo 2-3-4 7p
8. EHOME.ImmortalEHOME.Immortal EHOME.Immortal 1-4-4 6p
9. Source CodeSource Code Source Code 0-6-3 6p
10. TE-LIFETE-LIFE TE-LIFE 0-2-7 2p
DQ Brave HeartBrave Heart Brave Heart - 0p
DQ KDBKDB KDB - 0p
DQ Rock.YRock.Y Rock.Y - 0p
DQ ULricaULrica ULrica - 0p

1st Place Tiebreaker[edit]

Tiebreaker
1. KG.LuminousKG.Luminous KG.Luminous 1-0
2. Newbee YoungNewbee Young Newbee Young 0-1
  • For detailed DPL.S results, click here.


Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
KG.LuminousKG.Luminous KG.Luminous
2
23 May 2018 - 13:00 CST
Leshrac Doom Sand King Slark Witch Doctor
Kunkka Shadow Demon Lifestealer Viper Dark Seer
29m46s
Naga Siren Jakiro Brewmaster Ember Spirit Phantom Lancer
Io Luna Rubick Storm Spirit Enigma
41m36s
EHOME.ImmortalEHOME.Immortal EHOME.Immortal
0
For The DreamFor The Dream For The Dream
2
24 May 2018 - 13:00 CST
Leshrac Bane Underlord Slark Queen of Pain
Naga Siren Jakiro Brewmaster Razor Broodmother
42m51s
Leshrac Brewmaster Bane Phantom Lancer Templar Assassin
Naga Siren Disruptor Doom Gyrocopter Kunkka
29m27s
Naga Siren Doom Lion Death Prophet Omniknight
Jakiro Brewmaster Slark Rubick Shadow Fiend
44m28s
EclipseEclipse Eclipse
1
Aurora Esports clubAurora Esports club Aurora Esports
W
23 May 2018 - 20:00 CST
Rock Gaming withdrew from the Playoffs
Rock GamingRock Gaming Rock Gaming
-
Newbee YoungNewbee Young Newbee Young
2
23 May 2018 - 15:00 CST
Doom Naga Siren Bane Lina Lifestealer
Leshrac Sand King Clockwerk Shadow Fiend Ember Spirit
31m22s
Axe Skywrath Mage Lina Bounty Hunter Wraith King
Leshrac Sand King Nyx Assassin Dragon Knight Legion Commander
21m24s
Leshrac Warlock Tusk Enigma Ember Spirit
Axe Skywrath Mage Lina Treant Protector Anti-Mage
26m03s
Team WaoooTeam Waooo Team Waooo
1
Upper Bracket Round 2
KG.LuminousKG.Luminous KG.Luminous
2
25 May 2018 - 13:00 CST
Io Lion Slark Centaur Warrunner Medusa
Leshrac Sand King Warlock Faceless Void Templar Assassin
22m03s
Doom Witch Doctor Luna Sand King Storm Spirit
Brewmaster Bane Tusk Morphling Razor
39m00s
Doom Warlock Luna Centaur Warrunner Legion Commander
Jakiro Naga Siren Death Prophet Batrider Monkey King
46m00s
For The DreamFor The Dream For The Dream
1
Aurora Esports clubAurora Esports club Aurora Esports
0
25 May 2018 - 15:30 CST
Tusk Witch Doctor Windranger Batrider Weaver
Doom Bane Elder Titan Luna Tinker
27m37s
Leshrac Tusk Witch Doctor Windranger Lifestealer
Bane Nyx Assassin Death Prophet Faceless Void Razor
18m31s
Newbee YoungNewbee Young Newbee Young
2
Upper Bracket Final
KG.LuminousKG.Luminous KG.Luminous
2
26 May 2018 - 18:30 CST
Leshrac Witch Doctor Brewmaster Medusa Rubick
Sand King Bane Death Prophet Omniknight Anti-Mage
23m53s
Witch Doctor Luna Centaur Warrunner Warlock Storm Spirit
Naga Siren Brewmaster Jakiro Medusa Ember Spirit
33m37s
Newbee YoungNewbee Young Newbee Young
0
Lower Bracket Round 1
EHOME.ImmortalEHOME.Immortal EHOME.Immortal
1
24 May 2018 - 16:30 CST
Lion Death Prophet Leshrac Brewmaster Monkey King
Bane Ancient Apparition Nyx Assassin Lifestealer Lion
32m34s
Lion Death Prophet Clockwerk Brewmaster Monkey King
Bane Faceless Void Elder Titan Puck Kunkka
82m45s
Doom Leshrac Shadow Demon Tinker Lycan
Naga Siren Jakiro Luna Lina Sand King
31m09s
EclipseEclipse Eclipse
2
-
24 May 2018 - 20:00 CST
Team WaoooTeam Waooo Team Waooo
W
Lower Bracket Round 2
Aurora Esports clubAurora Esports club Aurora Esports
0
25 May 2018 - 18:00 CST
Tusk Witch Doctor Windranger Viper Slark
Bane Axe Leshrac Dragon Knight Faceless Void
24m10s
Doom Witch Doctor Tusk Dragon Knight Queen of Pain
Leshrac Warlock Phantom Lancer Axe Ember Spirit
33m12s
EclipseEclipse Eclipse
2
For The DreamFor The Dream For The Dream
0
26 May 2018 - 13:00 CST
Naga Siren Brewmaster Windranger Phantom Lancer Queen of Pain
Death Prophet Jakiro Clockwerk Legion Commander Underlord
28m30s
Brewmaster Warlock Elder Titan Dragon Knight Luna
Death Prophet Clockwerk Legion Commander Shadow Shaman Kunkka
43m53s
Team WaoooTeam Waooo Team Waooo
2
Lower Bracket Round 3
EclipseEclipse Eclipse
2
26 May 2018 - 15:00 CST
Leshrac Axe Lina Treant Protector Weaver
Doom Witch Doctor Razor Dragon Knight Lycan
55m13s
Bane Axe Elder Titan Phantom Lancer Ember Spirit
Jakiro Legion Commander Rubick Tinker Beastmaster
39m05s
Team WaoooTeam Waooo Team Waooo
0
Lower Bracket Final
Newbee YoungNewbee Young Newbee Young
0
27 May 2018 - 13:00 CST
Doom Lion Sand King Medusa Legion Commander
Witch Doctor Brewmaster Phantom Lancer Elder Titan Templar Assassin
34m17s
Leshrac Doom Naga Siren Slark Warlock
Bane Elder Titan Lina Beastmaster Broodmother
18m11s
EclipseEclipse Eclipse
2
Grand Final
KG.LuminousKG.Luminous KG.Luminous
3
27 May 2018 - 15:00 CST
Doom Witch Doctor Sand King Ember Spirit Dragon Knight
Bane Elder Titan Faceless Void Beastmaster Razor
46m26s
Witch Doctor Luna Elder Titan Storm Spirit Legion Commander
Leshrac Beastmaster Shadow Demon Ember Spirit Weaver
35m36s
Doom Brewmaster Lion Medusa Omniknight
Witch Doctor Luna Elder Titan Death Prophet Legion Commander
39m29s
EclipseEclipse Eclipse
0

Streams[edit]

Vods[edit]

References[edit]