Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.

Dota 2 Asia Championships 2017

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Dota 2 Asia Championships 2017
League Information
Organizer:
Type:
Offline
Location:
China Shanghai
Venue:
Shanghai Oriental Sports Center
Format:
Group Stage & Playoffs
Prize Pool:
$611,997 USD
Start Date:
2017-03-27
End Date:
2017-04-04
Version:
Teams:
12
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

On December 17th, 2016, during the "Perfect Ceremony 2016", the CEO of Perfect World: Xiao Hong announced Dota 2 Asia Championships (2017) will come back in the spring of 2017.[1]
Four invited teams were announced on 10th January 2017, with 2 teams from China and another 2 from rest of the world. Regional qualifiers decide four teams from China, and one from each of the regions: America, South East Asia, Europe and CIS; summing up to twelve teams in total.

Format[edit]

Qualifiers[edit]

  • China - January 13th - January 15th, 2017
    • 12 invited teams play in two groups
    • Top place of each group qualifies for lan finals
    • Second and third place of each group play in a double elimination bracket
      • Winners qualify for lan finals
  • Southeast Asia - February 3rd- February 10th, 2017
  • Europe - February 3rd- February 10th, 2017
  • Americas - February 3rd- February 12th, 2017
  • CIS - February 3rd- February 13th, 2017
    • Each region:
    • 8 invited teams play in two groups
    • Top two places of each group play in a double elimination bracket
      • Winner qualifies for lan finals

LAN Finals[edit]

  • Group Stage - March 27th - March 29th, 2017 [2]
    • 12 teams in two groups
    • Bo2 Round-robin
    • Four teams advance to the upper bracket of the Main Event
    • Eight teams advance to the lower bracket of the Main Event
  • Main Event - April 1st - April 4th, 2017
    • 12 teams in a double-elimination bracket
    • Grand Finals is Bo5. Lower Bracket Round 1 are Bo1. All other matches are Bo3.
  • 1v1 Solo Tournament - March 29th and April 2nd, 2017
  • All-Star Game - April 3rd, 2017

Broadcast Talent[edit]

  • Observers:
    • Sweden Skrff (Rikard Holm Melin)
    • Sweden Weppas (Johan Westberg)
  • Commentators:
    • Russia Faker (Ivan Demkin)
    • Russia NS (Yaroslav Kuznetsov)
    • Russia Inmate (Dmitry Filinov)
    • Russia JotM (Egor Surkov)
    • Russia ARS-ART (Sergey Revin)
    • Russia Dread (Andrey Golubev)
    • Ukraine v1lat (Vitalii Volochai)
    • Non-representing GodHunt (Viktor Volkov)
    • Russia 4ce (Nikita Kotkov)
    • Belarus Lex (Alexey Filippov)
    • Russia Adekvat (Rustam Mavliutov)
    • Russia Maelstorm (Vladimir Kuzminov)
  • Commentators:
  • Statisticians:
    • China 5400 (Yang Huaining)
    • China Linso (Deng Dahong)

Prize Pool[edit]

The initial prize pool is $500,000 USD, and every in-game exclusive treasure once sold will contribute 20% of the sales into the total prize pool.
The final prize pool is $611,997 USD, split as follows:

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

OG
1Denmark N0tail
2Australia ana
3Sweden s4
4Finland JerAx
5Israel Fly
CFrance 7ckngMad
Newbee
1China uuu9
2China Sccc
3Australia Kpii
4China Faith
5China Kaka

Qualified Teams[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings Recap
1. OGOG OG 4-1-0 13p
2. Team EmpireTeam Empire Team Empire 2-2-1 8p
3. LGD.Forever YoungLGD.Forever Young LGD.Forever Young 2-1-2 7p
4. Wings GamingWings Gaming Wings Gaming 2-1-2 7p
5. Team VGJTeam VGJ Team VGJ 0-3-2 3p
6. Team FacelessTeam Faceless Team Faceless 0-2-3 2p

Group A Cross Table[edit]

Group B[edit]

Standings Recap
1. Invictus GamingInvictus Gaming Invictus Gaming 3-2-0 11p
2. NewbeeNewbee Newbee 2-1-2 7p
3. Team LiquidTeam Liquid Team Liquid 1-3-1 6p
4. Team NPTeam NP Team NP 1-3-1 6p
5. Evil GeniusesEvil Geniuses Evil Geniuses 1-2-2 5p
6. iG VitalityiG Vitality iG Vitality 1-1-3 4p
3rd Place Tiebreaker
3. Team LiquidTeam Liquid Team Liquid 1-0
4. Team NPTeam NP Team NP 0-1

Group B Cross Table[edit]


  • For group matches details, click here.


Main Event[edit]

Upper Bracket Round 1 (Bo3)
OGOG OG
2
April 1, 2017 - 10:00 CST
Visage Naga Siren Storm Spirit Enigma Elder Titan
Lifestealer Warlock Sand King Shadow Fiend Lion
57m09s
Enigma Monkey King Alchemist Visage Outworld Destroyer
Centaur Warrunner Rubick Ursa Morphling Io
48m46s
NewbeeNewbee Newbee
0
Invictus GamingInvictus Gaming Invictus Gaming
2
April 1, 2017 - 13:30 CST
Lifestealer Tinker Slardar Silencer Legion Commander
Centaur Warrunner Warlock Phantom Assassin Ogre Magi Templar Assassin
35m24s
Lina Sand King Rubick Weaver Abaddon
Earth Spirit Lifestealer Disruptor Slardar Invoker
53m22s
Lifestealer Slardar Keeper of the Light Storm Spirit Winter Wyvern
Earth Spirit Troll Warlord Vengeful Spirit Abaddon Necrophos
38m10s
Team EmpireTeam Empire Team Empire
1
Upper Bracket Finals (Bo3)
OGOG OG
2
April 3, 2017 - 13:30 CST
Visage Alchemist Vengeful Spirit Clockwerk Night Stalker
Lifestealer Tinker Nyx Assassin Crystal Maiden Batrider
57m08s
Earth Spirit Visage Abaddon Storm Spirit Slark
Monkey King Lina Crystal Maiden Legion Commander Juggernaut
23m28s
Monkey King Naga Siren Warlock Templar Assassin Centaur Warrunner
Earth Spirit Lina Nyx Assassin Storm Spirit Lifestealer
53m34s
Invictus GamingInvictus Gaming Invictus Gaming
1
Lower Bracket Round 1 (Bo1)
LGD.Forever YoungLGD.Forever Young LGD.Forever Young
0
April 1, 2017 - 17:00 CST
Magnus Monkey King Phantom Assassin Vengeful Spirit Faceless Void
Juggernaut Earth Spirit Batrider Warlock Outworld Destroyer
37m09s
iG VitalityiG Vitality iG Vitality
1
Team NPTeam NP Team NP
0
April 1, 2017 - 18:30 CST
Slardar Silencer Troll Warlord Legion Commander Dazzle
Lifestealer Monkey King Crystal Maiden Storm Spirit Abaddon
49m25s
Team VGJTeam VGJ Team VGJ
1
Wings GamingWings Gaming Wings Gaming
0
April 1, 2017 - 20:00 CST
Invoker Centaur Warrunner Rubick Brewmaster Doom
Monkey King Lina Crystal Maiden Puck Spectre
65m15s
Evil GeniusesEvil Geniuses Evil Geniuses
1
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
0
April 1, 2017 - 21:30 CST
Magnus Lifestealer Slardar Disruptor Naga Siren
Crystal Maiden Ember Spirit Earth Spirit Slark Abaddon
59m47s
Team FacelessTeam Faceless Team Faceless
1
Lower Bracket Round 2 (Bo3)
iG VitalityiG Vitality iG Vitality
2
April 2, 2017 - 10:00 CST
Juggernaut Slardar Rubick Bounty Hunter Shadow Fiend
Silencer Centaur Warrunner Tusk Ember Spirit Ursa
35m55s
Lifestealer Dark Seer Sand King Disruptor Invoker
Terrorblade Silencer Tusk Centaur Warrunner Tinker
46m15s
Earth Spirit Juggernaut Centaur Warrunner Disruptor Sniper
Silencer Tusk Rubick Abaddon Luna
57m08s
Team VGJTeam VGJ Team VGJ
1
Evil GeniusesEvil Geniuses Evil Geniuses
2
April 2, 2017 - 14:00 CST
Lifestealer Warlock Invoker Kunkka Axe
Earth Spirit Ember Spirit Crystal Maiden Clinkz Magnus
56m46s
Lifestealer Warlock Slardar Legion Commander Lina
Earth Spirit Ember Spirit Crystal Maiden Morphling Underlord
27m03s
Team FacelessTeam Faceless Team Faceless
0
Lower Bracket Round 3 (Bo3)
Team EmpireTeam Empire Team Empire
1
April 2, 2017 - 17:00 CST
Rubick Centaur Warrunner Earth Spirit Invoker Phantom Assassin
Monkey King Juggernaut Disruptor Slardar Lina
41m37s
Centaur Warrunner Monkey King Disruptor Alchemist Phantom Assassin
Invoker Vengeful Spirit Earth Spirit Beastmaster Terrorblade
37m20s
Rubick Troll Warlord Ogre Magi Sniper Legion Commander
Invoker Vengeful Spirit Nyx Assassin Beastmaster Warlock
36m35s
iG VitalityiG Vitality iG Vitality
2
NewbeeNewbee Newbee
2
April 3, 2017 - 10:00 CST
Earth Spirit Lina Centaur Warrunner Keeper of the Light Wraith King
Monkey King Puck Drow Ranger Medusa Rubick
44m44s
Monkey King Abaddon Crystal Maiden Juggernaut Ember Spirit
Lina Slardar Keeper of the Light Naga Siren Earthshaker
53m37s
Abaddon Crystal Maiden Alchemist Vengeful Spirit Rubick
Monkey King Enigma Io Morphling Juggernaut
31m40s
Evil GeniusesEvil Geniuses Evil Geniuses
1
Lower Bracket Round 4 (Bo3)
iG VitalityiG Vitality iG Vitality
0
April 3, 2017 - 18:00 CST
Juggernaut Batrider Earth Spirit Disruptor Timbersaw
Monkey King Vengeful Spirit Alchemist Weaver Slardar
39m51s
Batrider Earth Spirit Rubick Terrorblade Tinker
Monkey King Abaddon Crystal Maiden Lina Sven
41m09s
NewbeeNewbee Newbee
2
Lower Bracket Finals (Bo3)
Invictus GamingInvictus Gaming Invictus Gaming
2
April 4, 2017 - 10:00 CST
Juggernaut Alchemist Rubick Batrider Weaver
Magnus Ursa Earth Spirit Luna Vengeful Spirit
54m31s
Earth Spirit Lina Warlock Spectre Axe
Juggernaut Vengeful Spirit Centaur Warrunner Keeper of the Light Outworld Destroyer
30m18s
NewbeeNewbee Newbee
0
Grand Finals (Bo5)
OGOG OG
0
April 4, 2017 - 14:00 CST
Alchemist Terrorblade Earth Spirit Puck Shadow Demon
Magnus Juggernaut Warlock Storm Spirit Riki
63m20s
Enigma Juggernaut Warlock Invoker Centaur Warrunner
Magnus Lina Riki Spectre Rubick
30m59s
Monkey King Ember Spirit Visage Axe Lone Druid
Earth Spirit Legion Commander Warlock Shadow Fiend Vengeful Spirit
38m26s
Invictus GamingInvictus Gaming Invictus Gaming
3


View Games[edit]

Streams[edit]

Additional Content[edit]

Recaps[edit]

Player Profiles[edit]

Team Intros[edit]

Shanghai Showdown[edit]

Miscellaneous[edit]

External Links[edit]

China Official Website
China Official Event Page

References[edit]

  1. "第二届DOTA2亚洲邀请赛:我们2017年春季相约上海". Perfect World. 2016-12-19. Retrieved 2016-12-20.
  2. "DAC小组赛时间调整公告:3月27日—29日开战". Perfect World. 2017-03-01. Retrieved 2017-03-01.