Dota 2 Asia Championships 2018 - CIS Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]Dota 2 Asia Championships 2018 - CIS Qualifier
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
CIS CIS
Teams:
8
Format:
Double Elimination
Start Date:
2018-02-10
End Date:
2018-02-13
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • 6 teams directly invited
  • 2 teams qualify through the Open Qualifier.
  • Double elimination bracket.
  • All matches are Bo3.
  • Winner qualifies to Main Tournament.

Prize Distribution[edit]

Participating Teams[edit]

Results[edit]

Quarterfinals
Natus Vincere
2
10 February 2018 - 17:00 MSK
Sand King Disruptor Puck Razor Luna
Witch Doctor Kunkka Doom Gyrocopter Outworld Devourer
25m10s
Clockwerk Shadow Fiend Rubick Underlord Outworld Devourer
Tiny Queen of Pain Witch Doctor Sand King Puck
33m37s
Team Invincible
0
Vega Squadron
1
10 February 2018 - 20:00 MSK
Bane Gyrocopter Elder Titan Abaddon Mirana
Sand King Chen Tusk Lifestealer Outworld Devourer
40m18s
Dazzle Sand King Tidehunter Dragon Knight Luna
Lycan Bane Doom Outworld Devourer Axe
29m35s
Rubick Doom Faceless Void Ancient Apparition Sniper
Omniknight Bane Sand King Terrorblade Pugna
35m16s
Gambit Esports
2
Team Empire
2
10 February 2018 - 17:00 MSK
Enchantress Bounty Hunter Disruptor Dragon Knight Luna
Witch Doctor Tusk Omniknight Queen of Pain Gyrocopter
46m55s
Bane Sand King Faceless Void Outworld Devourer Batrider
Tusk Witch Doctor Beastmaster Wraith King Arc Warden
47m49s
Kazakhstan
0
Effect
0
10 February 2018 - 20:00 MSK
Tusk Lycan Shadow Fiend Rubick Juggernaut
Disruptor Lifestealer Sand King Outworld Devourer Dark Seer
36m51s
Disruptor Lifestealer Sand King Timbersaw Legion Commander
Tiny Chen Vengeful Spirit Dragon Knight Ursa
15m45s
Team Spirit
2
Semifinals
Natus Vincere
2
10 February 2018 - 23:00 MSK
Disruptor Omniknight Tusk Death Prophet Phantom Assassin
Naga Siren Rubick Puck Drow Ranger Viper
33m08s
Bane Doom Gyrocopter Clockwerk Viper
Enchantress Sand King Ancient Apparition Wraith King Death Prophet
45m43s
Naga Siren Shadow Fiend Jakiro Tidehunter Terrorblade
Disruptor Phantom Lancer Elder Titan Puck Pugna
56m21s
Gambit Esports
1
Team Empire
1
10 February 2018 - 23:00 MSK
Bane Gyrocopter Sand King Batrider Tinker
Disruptor Clockwerk Luna Legion Commander Death Prophet
40m33s
Tiny Sand King Disruptor Razor Dragon Knight
Bane Gyrocopter Earth Spirit Dark Seer Death Prophet
20m28s
Gyrocopter Disruptor Brewmaster Nyx Assassin Shadow Fiend
Bane Brewmaster Tusk Weaver Chaos Knight
33m02s
Team Spirit
2
Upper Bracket Finals
Natus Vincere
1
12 February 2018 - 18:00 MSK
Clockwerk Shadow Fiend Dazzle Kunkka Outworld Devourer
Disruptor Tusk Weaver Viper Faceless Void
61m44s
Tiny Razor Ancient Apparition Faceless Void Io
Lifestealer Disruptor Earth Spirit Death Prophet Nature's Prophet
50m18s
Tiny Ogre Magi Phantom Lancer Bane Puck
Lifestealer Disruptor Tusk Legion Commander Dragon Knight
43m14s
Team Spirit
2
Lower Bracket R1
Team Invincible
0
11 February 2018 - 17:00 MSK
Jakiro Sand King Vengeful Spirit Tidehunter Shadow Fiend
Naga Siren Brewmaster Dazzle Gyrocopter Pugna
35m46s
Tusk Witch Doctor Razor Faceless Void Dragon Knight
Chen Sand King Rubick Queen of Pain Drow Ranger
26m34s
Vega Squadron
2
Kazakhstan
0
11 February 2018 - 17:00 MSK
Shadow Shaman Phantom Lancer Night Stalker Tinker Brewmaster
Witch Doctor Dragon Knight Elder Titan Luna Zeus
30m20s
Clockwerk Shadow Fiend Silencer Chaos Knight Abaddon
Naga Siren Disruptor Viper Batrider Terrorblade
33m46s
Effect
2
Lower Bracket R2
Team Empire
1
11 February 2018 - 20:00 MSK
Bane Lycan Kunkka Legion Commander Queen of Pain
Night Stalker Jakiro Tidehunter Medusa Winter Wyvern
33m16s
Bane Gyrocopter Night Stalker Nature's Prophet Phantom Lancer
Brewmaster Dazzle Nyx Assassin Medusa Kunkka
23m02s
Bane Lifestealer Bounty Hunter Tinker Beastmaster
Chen Sand King Death Prophet Spirit Breaker Slark
49m57s
Vega Squadron
2
Gambit Esports
1
11 February 2018 - 20:00 MSK
Lycan Puck Elder Titan Tinker Oracle
Sand King Witch Doctor Phantom Lancer Batrider Queen of Pain
29m32s
Sand King Chen Clockwerk Shadow Fiend Lifestealer
Naga Siren Gyrocopter Rubick Queen of Pain Batrider
46m43s
Naga Siren Lycan Jakiro Death Prophet Underlord
Disruptor Clockwerk Dragon Knight Abaddon Troll Warlord
29m54s
Effect
2
Lower Bracket R3
Vega Squadron
0
12 February 2018 - 18:00 MSK
Sand King Jakiro Razor Puck Luna
Tusk Rubick Brewmaster Queen of Pain Lone Druid
43m14s
Witch Doctor Doom Mirana Drow Ranger Enchantress
Bane Sand King Death Prophet Brewmaster Weaver
33m03s
Effect
2
Lower Bracket Finals
Natus Vincere
0
12 February 2018 - 23:00 MSK
Ancient Apparition Sand King Gyrocopter Tinker Night Stalker
Tusk Shadow Fiend Brewmaster Juggernaut Shadow Shaman
45m24s
Ogre Magi Io Shadow Fiend Omniknight Sven
Sand King Bane Death Prophet Witch Doctor Terrorblade
28m01s
Effect
2
Grand Finals
Team Spirit
0
13 February 2018 - 19:00 MSK
Disruptor Tusk Legion Commander Terrorblade Puck
Bane Sand King Queen of Pain Dazzle Troll Warlord
32m36s
Bane Sand King Lycan Dark Seer Dragon Knight
Tiny Rubick Elder Titan Terrorblade Pugna
41m54s
Effect
2

References[edit]