Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Dota 2 BEAT Invitational Season 8


[e][h]Dota 2 BEAT Invitational - Season 8
League Information
Organizer:
Sponsor:
Server:
US East
Type:
Online
Location:
North America North America
Dates:
May 16 - 25, 2017
Teams:
12
Format:
Group Stage & Playoffs
Prize Pool:
$10,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

Dota 2 BEAT Invitational formerly known as Dota 2 Canada Cup return for eight season featuring 4 qualifier teams and 8 invited teams battling for a $10,000 prize pool. [1]

Format[edit]

  • Teams
    • Four invited teams
    • Eight Open qualifier teams
    • Invited teams advance to playsoff
  • Group Stage
    • Two groups of four teams
    • Double-elimination (GSL) format with matches played in Bo3.
    • Top two from each group advance to Playoffs.
  • Playoffs
    • Eight teams play in a double-elimination bracket
    • Playoffs Bo3, finals is in Bo5.

Prize Distribution[edit]

Participating Teams[edit]

Infamous
1Peru Benjaz
2Peru Timado
3Peru Kingteka
4Peru Matthew
5Peru Accel
Midas Club Elite
1Brazil FuckinEh
2Brazil Mandy
3Brazil Liposa
4Brazil Bardo
5Brazil Gambling
Team Red
1Mexico Zyzzy
2United States monkeys-forever
3Canada Jenkins
4United States Newsham
5Canada Fronz
Not Today
1Peru Estroyer
2Peru Steel
3Peru VoN
4Peru Scofield
5Ecuador Angelmon
6Peru Jerry
Team Unknown
1Peru Madara
2Peru Robo-Z
3Peru Greedy
4Peru Prada
5Peru Jericho
6Peru Vendetta
Uncle Blink
1Mexico Ifrit
2Canada brink
3USA Frempo
4United States FLUFFNSTUFF
5Peru Wu
Black Soul
1Peru Hinata
2Peru Cherry
3Peru Punkito
4Peru Znderlz
5Peru kensou
Noblewingz
1United States Slayer
2United States Sammyboy
3Canada ceo
4United States LokarN
5USA Zenokaia
6USA Jheee
DoZe
1USA IceQueen67
2Belarus AlienManaBanana
3Canada SGLeroy
4USA DoublA
5Canada Clam
1is GG was signed by Team Freedom on May 23, 2017.[2]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Team Red 2-0
2. Uncle Blink 2-1
3. Not Today 1-2
4. DoZe 0-2

Group B[edit]

Standings
1. Noblewingz 2-0
2. Team Unknown 2-1
3. Black Soul 1-2
4. Midas Club Elite 0-2

Playoffs[edit]

Team Freedom is GG

Quarterfinals
compLexity
2
May 18, 2017 - 18:00 EDT
Crystal Maiden Dark Seer Tusk Outworld Devourer Weaver
Sand King Vengeful Spirit Abaddon Dazzle Templar Assassin
16m29s
Jakiro Beastmaster Ogre Magi Troll Warlord Lina
Crystal Maiden Abaddon Silencer Terrorblade Puck
39m56s
Rubick Juggernaut Tusk Dark Seer Viper
Crystal Maiden Abaddon Silencer Sven Queen of Pain
39m29s
Team Unknown
1
Infamous
2
May 18, 2017 - 21:00 EDT
Magnus Crystal Maiden Ursa Bounty Hunter Queen of Pain
Riki Shadow Shaman Sven Dark Seer Bloodseeker
26m04s
Slardar Dark Seer Ursa Rubick Meepo
Crystal Maiden Legion Commander Necrophos Broodmother Bloodseeker
26m09s
Noblewingz
0
Elite Wolves
2
May 19, 2017 - 18:00 EDT
Crystal Maiden Bristleback Undying Axe Morphling
Sven Io Abaddon Dazzle Invoker
35m38s
Crystal Maiden Omniknight Sand King Slark Invoker
Sven Shadow Shaman Magnus Silencer Storm Spirit
23m15s
Team Red
0
is GG
2
May 19, 2017 - 21:00 EDT
Jakiro Clockwerk Shadow Fiend Ogre Magi Death Prophet
Silencer Troll Warlord Invoker Faceless Void Sand King
28m10s
Keeper of the Light Bristleback Slardar Lycan Dragon Knight
Warlock Nyx Assassin Drow Ranger Templar Assassin Spirit Breaker
24m50s
Uncle Blink
0
Semifinals
compLexity
2
May 20, 2017 - 17:00 EDT
Jakiro Batrider Abaddon Templar Assassin Tusk
Crystal Maiden Bounty Hunter Lifestealer Legion Commander Venomancer
53m08s
Rubick Batrider Lycan Omniknight Death Prophet
Jakiro Lifestealer Magnus Queen of Pain Faceless Void
34m04s
Ogre Magi Silencer Clockwerk Weaver Invoker
Magnus Crystal Maiden Abaddon Lifestealer Storm Spirit
52m24s
Infamous
1
Elite Wolves
0
May 21, 2017 - 21:00 EDT
Rubick Clockwerk Abaddon Storm Spirit Troll Warlord
Jakiro Nyx Assassin Lycan Dark Seer Outworld Devourer
24m45s
Crystal Maiden Dark Seer Ogre Magi Outworld Devourer Alchemist
Jakiro Juggernaut Spirit Breaker Tinker Batrider
27m15s
is GG
2
Upper Bracket Finals
compLexity
0
May 23, 2017 - 21:00 EDT
Ogre Magi Legion Commander Slardar Terrorblade Queen of Pain
Bristleback Keeper of the Light Lycan Clockwerk Storm Spirit
35m16s
Keeper of the Light Clockwerk Razor Lone Druid Ember Spirit
Nyx Assassin Dazzle Juggernaut Dark Seer Outworld Devourer
51m53s
Team Freedom
2
Lower Bracket R1
Team Unknown
0
May 20, 2017 - 20:00 EDT
Warlock Jakiro Centaur Warrunner Juggernaut Razor
Crystal Maiden Lifestealer Batrider Shadow Shaman Ursa
39m49s
Slardar Dazzle Beastmaster Silencer Weaver
Lifestealer Jakiro Ogre Magi Enigma Razor
28m36s
Noblewingz
2
Team Red
2
May 21, 2017 - 18:00 EDT
Earth Spirit Crystal Maiden Dark Seer Troll Warlord Terrorblade
Clockwerk Batrider Lycan Invoker Witch Doctor
46m51s
Earth Spirit Visage Batrider Lycan Abaddon
Clockwerk Pudge Templar Assassin Vengeful Spirit Undying
17m20s
Uncle Blink
0
Lower Bracket R2
Elite Wolves
2
May 22, 2017 - 21:00 EDT
Crystal Maiden Dark Seer Troll Warlord Queen of Pain Spirit Breaker
Ogre Magi Omniknight Shadow Shaman Lycan Bloodseeker
34m28s
Jakiro Dark Seer Night Stalker Tinker Ursa
Crystal Maiden Omniknight Slardar Razor Storm Spirit
47m53s
Noblewingz
0
Infamous
2
May 22, 2017 - 18:00 EDT
Crystal Maiden Clockwerk Troll Warlord Queen of Pain Legion Commander
Tusk Earthshaker Visage Terrorblade Ursa
39m49s
Crystal Maiden Clockwerk Batrider Ursa Puck
Jakiro Tusk Abaddon Slark Queen of Pain
26m12s
Team Red
0
Lower Bracket R3
Elite Wolves
0
May 23, 2017 - 18:00 EDT
Ogre Magi Batrider Weaver Queen of Pain Tidehunter
Jakiro Lifestealer Bounty Hunter Puck Legion Commander
41m45s
Jakiro Abaddon Treant Protector Outworld Devourer Lycan
Crystal Maiden Clockwerk Ursa Silencer Batrider
20m38s
Infamous
2
Lower Bracket Finals
compLexity
2
May 24, 2017 - 19:30 EDT
Tusk Nature's Prophet Witch Doctor Razor Viper
Crystal Maiden Troll Warlord Spirit Breaker Enigma Silencer
21m30s
Tusk Weaver Silencer Viper Tidehunter
Batrider Rubick Earth Spirit Queen of Pain Sven
27m18s
Abaddon Crystal Maiden Nyx Assassin Ursa Death Prophet
Batrider Earth Spirit Rubick Sven Puck
33m00s
Infamous
1
Grand Finals
Team Freedom
3
May 25, 2017 - 17:00 EDT
Dark Seer Ember Spirit Spirit Breaker Weaver Dazzle
Io Bristleback Ursa Witch Doctor Puck
63m54s
Nyx Assassin Puck Bane Dark Seer Juggernaut
Batrider Treant Protector Silencer Sven Sand King
61m43s
Jakiro Kunkka Tidehunter Queen of Pain Terrorblade
Nyx Assassin Nature's Prophet Tusk Witch Doctor Invoker
54m55s
Puck Jakiro Night Stalker Juggernaut Lina
Batrider Ember Spirit Kunkka Troll Warlord Ogre Magi
43m46s
compLexity
1

Stream[edit]

External Links[edit]

References[edit]

  1. BEATInvitational (2017-04-18). "Dota 2 BEAT Invitational Season 8 announcement". beat.gl. Retrieved 2017-05-12.
  2. "ANNOUNCING OUR DOTA 2 ROSTER FOR THE INTERNATIONAL 2017". teamfreedom.gg. Retrieved 2017-05-23.