Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.

Dota 2 Champions League 2021 Season 1

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Dota 2 Champions League 2021 Season 1
League Information
Version:
Server:
Luxembourg
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Apr 5 - 12, 2021
Teams:
20
Format:
Double-elimination group stage
Single-elimination playoffs
Prize Pool:
$25,000 USD
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

Format[edit]

  • Participants
  • Group StageApril 5th - April 10th, 2021
    • Four double-elimination groups
    • All matches are Bo3
    • Top team in each group advance to the Playoffs
    • Remaining teams in each group are eliminated
  • PlayoffsApril 11th - April 12th, 2021
    • Single-elimination bracket
    • All matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

$25,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Playoffs Seeds[edit]

Vikin.gg
1Netherlands Shad
2Czechia BOOM
3Germany KheZu
4Israel Aramis
5Netherlands Seleri
High Coast Esports
1Sweden CharlieDota
2Czechia Supream^
3Sweden Chessie
4Sweden Era
5Sweden Xibbe
Substitutes
4
AllianceAlliance
Sweden Handsken
Main Roster

Group Stage Seeds[edit]

Brame
1Greece Focus
2Georgia W1sh-
3 SkyLark
4Bulgaria CTOMAHEH1
5Greece SsaSpartan
Team Unique
1Belarus Palantimos
2Ukraine fn
3Ukraine Ghostik
4Ukraine Bignum
5Ukraine Slayer
Fantastic Five
1Russia Rari
2Kyrgyzstan Askold
3Russia SuperNova
4Kyrgyzstan Le don
5Russia 633
Level UP
1Brazil RdO
2Lebanon No!ob
3Ukraine Funn1k
4Croatia dnz
5Serbia LeBronDota
Ghost Frogs
1Netherlands Crystallis
2Serbia BoraNija
3Austria Tobi
4Bosnia and Herzegovina MiLAN
5Belarus j4
Prosti Esli
1Russia Daxak
2
Gambit-2Gambit-2
Ukraine Lorenof
3Russia 9pasha
4Russia velheor
5
Gambit-2Gambit-2
Russia eine
V-Gaming
1Kazakhstan TA2000
2Kazakhstan Dodren
3Ukraine destroyed
4Kazakhstan ArrOw
5Kazakhstan FeLT
qwerty
1Russia alberka
2Belarus .Lonely
3
SMARACIS EsportsSMARACIS Esports
Russia Airu
4Russia Petru44o
5Russia Gatciy
Substitutes
1Russia Gibkiy
2
SMARACIS EsportsSMARACIS Esports
Russia Rvze
Main Roster

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Upper Bracket Round 1
BrameBrame Brame
2
April 5, 2021 - 13:00 MSK
Tusk Tinker Elder Titan Shadow Shaman Spectre
Death Prophet Juggernaut Nyx Assassin Storm Spirit Shadow Demon
32m59s
Death Prophet Ursa Enigma Windranger Earth Spirit
Tusk Juggernaut Winter Wyvern Mars Arc Warden
30m26s
EURONICS GamingEURONICS Gaming EURONICS Gaming
0
Level UPLevel UP Level UP
0
April 5, 2021 - 17:25 MSK
Tusk Io Clockwerk Venomancer Grimstroke
Crystal Maiden Monkey King Sand King Shadow Shaman Anti-Mage
49m39s
Crystal Maiden Beastmaster Mirana Lina Abaddon
Tusk Monkey King Shadow Shaman Void Spirit Oracle
39m05s
CascadeCascade Cascade
2
Upper Bracket Final
BrameBrame Brame
2
April 8, 2021 - 12:00 MSK
Io Weaver Tidehunter Slardar Templar Assassin
Phoenix Tusk Anti-Mage Shadow Fiend Undying
38m27s
Puck Earth Spirit Enigma Lifestealer Dark Seer
Shadow Shaman Sand King Crystal Maiden Gyrocopter Bloodseeker
44m44s
CascadeCascade Cascade
0
Lower Bracket Round 1
EURONICS GamingEURONICS Gaming EURONICS Gaming
0
April 7, 2021 - 14:10 MSK
Void Spirit Clockwerk Winter Wyvern Weaver Morphling
Rubick Alchemist Crystal Maiden Razor Night Stalker
28m55s
Void Spirit Tusk Windranger Weaver Mars
Rubick Troll Warlord Razor Lich Centaur Warrunner
26m37s
Level UPLevel UP Level UP
2
Lower Bracket Final
CascadeCascade Cascade
0
April 9, 2021 - 17:10 MSK
Puck Pangolier Oracle Anti-Mage Ember Spirit
Shadow Shaman Bloodseeker Void Spirit Crystal Maiden Beastmaster
39m56s
Shadow Shaman Void Spirit Enchantress Slark Templar Assassin
Tusk Razor Rubick Weaver Puck
35m16s
Level UPLevel UP Level UP
2
Grand Final
BrameBrame Brame
2
April 10, 2021 - 18:25 MSK
Doom Lifestealer Shadow Demon Templar Assassin Disruptor
Abaddon Hoodwink Void Spirit Morphling Viper
58m48s
Keeper of the Light Ember Spirit Clockwerk Beastmaster Juggernaut
Grimstroke Pangolier Death Prophet Phantom Assassin Underlord
34m16s
Level UPLevel UP Level UP
0

Group B[edit]

Upper Bracket Round 1
Fantastic FiveFantastic Five Fantastic Five
2
April 5, 2021 - 15:10 MSK
Tusk Enigma Windranger Viper Bloodseeker
Earth Spirit Monkey King Void Spirit Winter Wyvern Invoker
36m54s
Enigma Monkey King Pangolier Oracle Tiny
Earth Spirit Grimstroke Crystal Maiden Phantom Assassin Lina
35m50s
Esport BearsEsport Bears Esport Bears
0
Nemiga GamingNemiga Gaming Nemiga Gaming
1
April 5, 2021 - 19:50 MSK
Phoenix Pangolier Lion Terrorblade Lycan
Puck Weaver Mars Abaddon Dark Seer
42m27s
Puck Abaddon Dark Willow Weaver Pangolier
Shadow Shaman Monkey King Timbersaw Phoenix Ember Spirit
27m24s
Puck Mars Oracle Morphling Earth Spirit
Abaddon Troll Warlord Dark Willow Void Spirit Night Stalker
38m36s
Team UniqueTeam Unique Team Unique
2
Upper Bracket Final
Fantastic FiveFantastic Five Fantastic Five
FF
April 7, 2021 - 18:00 MSK
Team UniqueTeam Unique Team Unique
W
Lower Bracket Round 1
Esport BearsEsport Bears Esport Bears
0
April 7, 2021 - 21:10 MSK
Puck Earth Spirit Pangolier Ursa Undying
Abaddon Alchemist Dark Willow Void Spirit Nature's Prophet
33m12s
Timbersaw Rubick Void Spirit Anti-Mage Bane
Lion Pangolier Juggernaut Dark Willow Lycan
22m54s
Nemiga GamingNemiga Gaming Nemiga Gaming
2
Lower Bracket Final
Fantastic FiveFantastic Five Fantastic Five
0
April 9, 2021 - 15:10 MSK
Tusk Pangolier Nature's Prophet Storm Spirit Luna
Phoenix Troll Warlord Oracle Windranger Leshrac
25m51s
Keeper of the Light Void Spirit Earth Spirit Viper Bristleback
Phoenix Alchemist Pangolier Lion Death Prophet
26m29s
Nemiga GamingNemiga Gaming Nemiga Gaming
2
Grand Final
Team UniqueTeam Unique Team Unique
2
April 10, 2021 - 14:40 MSK
Death Prophet Tusk Wraith King Snapfire Queen of Pain
Abaddon Troll Warlord Phoenix Mars Zeus
37m07s
Abaddon Puck Skywrath Mage Faceless Void Brewmaster
Pangolier Disruptor Rubick Omniknight Phantom Assassin
36m09s
Puck Earth Spirit Gyrocopter Legion Commander Sven
Grimstroke Tiny Lion Alchemist Elder Titan
51m39s
Nemiga GamingNemiga Gaming Nemiga Gaming
1

Group C[edit]

Upper Bracket Round 1
Team EmpireTeam Empire Team Empire
2
April 6, 2021 - 12:05 MSK
Io Tusk Lion Pangolier Windranger
Earth Spirit Storm Spirit Timbersaw Gyrocopter Phantom Assassin
52m56s
Timbersaw Lion Ember Spirit Phantom Lancer Gyrocopter
Bloodseeker Grimstroke Void Spirit Rubick Shadow Fiend
34m30s
Io Tusk Dark Willow Broodmother Sand King
Death Prophet Earth Spirit Clockwerk Nature's Prophet Tiny
37m01s
V-GamingV-Gaming V-Gaming
1
Trident ClanTrident Clan Trident Clan
2
April 6, 2021 - 15:20 MSK
Rubick Alchemist Keeper of the Light Storm Spirit Axe
Enigma Pangolier Razor Queen of Pain Troll Warlord
40m38s
Rubick Monkey King Grimstroke Underlord Outworld Destroyer
Enigma Pangolier Razor Bloodseeker Windranger
42m46s
Death Prophet Monkey King Razor Shadow Demon Io
Tidehunter Ursa Lion Mars Storm Spirit
36m31s
Family TeamFamily Team Family Team
1
Upper Bracket Final
Team EmpireTeam Empire Team Empire
2
April 7, 2021 - 12:00 MSK
Lion Nature's Prophet Pangolier Elder Titan Windranger
Death Prophet Earth Spirit Grimstroke Juggernaut Slardar
33m19s
Io Elder Titan Tidehunter Void Spirit Mirana
Magnus Troll Warlord Pangolier Shadow Shaman Ember Spirit
17m24s
Trident ClanTrident Clan Trident Clan
0
Lower Bracket Round 1
V-GamingV-Gaming V-Gaming
2
April 8, 2021 - 14:30 MSK
Alchemist Lion Void Spirit Oracle Storm Spirit
Death Prophet Tusk Ember Spirit Phantom Assassin Pangolier
27m14s
Lion Void Spirit Oracle Weaver Puck
Death Prophet Tusk Ursa Storm Spirit Enigma
44m06s
Lion Alchemist Winter Wyvern Pangolier Ember Spirit
Tusk Enigma Void Spirit Ursa Razor
32m46s
Family TeamFamily Team Family Team
1
Lower Bracket Final
Trident ClanTrident Clan Trident Clan
1
April 9, 2021 - 12:05 MSK
Io Razor Pangolier Enigma Templar Assassin
Timbersaw Tusk Grimstroke Phantom Assassin Ember Spirit
34m06s
Death Prophet Earth Spirit Winter Wyvern Morphling Underlord
Tusk Nature's Prophet Mars Dark Willow Windranger
31m57s
Earth Spirit Razor Bane Axe Lina
Timbersaw Tusk Rubick Morphling Invoker
29m54s
V-GamingV-Gaming V-Gaming
2
Grand Final
Team EmpireTeam Empire Team Empire
2
April 10, 2021 - 12:00 MSK
Tusk Medusa Windranger Undying Sand King
Storm Spirit Grimstroke Mars Phoenix Faceless Void
54m35s
Abaddon Nature's Prophet Leshrac Shadow Shaman Bounty Hunter
Lion Pangolier Undying Anti-Mage Windranger
39m19s
V-GamingV-Gaming V-Gaming
0

Group D[edit]

Upper Bracket Round 1
Prosti EsliProsti Esli Prosti Esli
2
April 6, 2021 - 19:05 MSK
Lion Alchemist Undying Nature's Prophet Broodmother
Puck Tusk Razor Phantom Assassin Phoenix
29m54s
Lion Nature's Prophet Nyx Assassin Pangolier Ember Spirit
Puck Phoenix Dark Willow Bloodseeker Spectre
38m52s
GMT EsportsGMT Esports GMT Esports
0
qwertyqwerty qwerty
0
April 6, 2021 - 21:05 MSK
Puck Monkey King Phoenix Mars Oracle
Tidehunter Mirana Beastmaster Weaver Ember Spirit
27m13s
Tidehunter Ember Spirit Keeper of the Light Morphling Clockwerk
Rubick Juggernaut Pangolier Crystal Maiden Void Spirit
29m54s
Ghost FrogsGhost Frogs Ghost Frogs
2
Upper Bracket Final
Prosti EsliProsti Esli Prosti Esli
0
April 8, 2021 - 17:35 MSK
Tusk Puck Oracle Ursa Centaur Warrunner
Death Prophet Earth Spirit Mars Razor Lycan
30m55s
Io Abaddon Lion Timbersaw Storm Spirit
Death Prophet Mars Tiny Ancient Apparition Juggernaut
41m19s
Ghost FrogsGhost Frogs Ghost Frogs
2
Lower Bracket Round 1
GMT EsportsGMT Esports GMT Esports
2
April 8, 2021 - 20:00 MSK
Lion Timbersaw Undying Morphling Lina
Puck Tidehunter Dark Willow Lifestealer Luna
28m14s
Mirana Beastmaster Troll Warlord Tusk Batrider
Phoenix Clockwerk Enigma Phantom Assassin Kunkka
24m47s
qwertyqwerty qwerty
0
Lower Bracket Final
Prosti EsliProsti Esli Prosti Esli
FF
April 9, 2021 - 21:00 MSK
GMT EsportsGMT Esports GMT Esports
W
Grand Final
Ghost FrogsGhost Frogs Ghost Frogs
2
April 10, 2021 - 21:15 MSK
Mars Mirana Bloodseeker Grimstroke Night Stalker
Earth Spirit Death Prophet Oracle Morphling Legion Commander
21m32s
Gyrocopter Rubick Void Spirit Juggernaut Underlord
Puck Abaddon Dark Willow Troll Warlord Ember Spirit
33m03s
GMT EsportsGMT Esports GMT Esports
0

Playoffs[edit]

Quarterfinals
HellRaisersHellRaisers HellRaisers
0
April 11, 2021 - 12:05 MSK
Puck Tusk Death Prophet Dark Willow Juggernaut
Phoenix Ember Spirit Lion Tidehunter Medusa
43m15s
Elder Titan Puck Troll Warlord Rubick Beastmaster
Grimstroke Ember Spirit Shadow Shaman Legion Commander Tinker
49m15s
BrameBrame Brame
2
Vikin.ggVikin.gg Vikin.gg
2
April 11, 2021 - 14:45 MSK
Tusk Storm Spirit Grimstroke Tidehunter Gyrocopter
Abaddon Nature's Prophet Queen of Pain Earth Spirit Morphling
18m33s
Death Prophet Tidehunter Puck Tiny Phantom Assassin
Tusk Pangolier Shadow Shaman Drow Ranger Invoker
40m43s
Team EmpireTeam Empire Team Empire
0
Team SpiritTeam Spirit Team Spirit
2
April 11, 2021 - 16:55 MSK
Lion Void Spirit Crystal Maiden Doom Ursa
Puck Troll Warlord Grimstroke Omniknight Clockwerk
50m10s
Mars Dark Willow Crystal Maiden Juggernaut Mirana
Tusk Wraith King Oracle Razor Pangolier
25m43s
Team UniqueTeam Unique Team Unique
0
High Coast EsportsHigh Coast Esports High Coast Esports
2
April 11, 2021 - 19:15 MSK
Phoenix Tusk Juggernaut Magnus Shadow Fiend
Death Prophet Earth Spirit Grimstroke Morphling Wraith King
22m52s
Phoenix Puck Clockwerk Medusa Jakiro
Mirana Bloodseeker Bane Underlord Storm Spirit
50m25s
Sweden Handsken stand-in for Sweden Era.
Ghost FrogsGhost Frogs Ghost Frogs
0
Semifinals
BrameBrame Brame
0
April 12, 2021 - 18:50 MSK
Abaddon Lion Dragon Knight Luna Venomancer
Grimstroke Storm Spirit Clockwerk Timbersaw Razor
37m50s
Abaddon Lion Gyrocopter Ember Spirit Phoenix
Puck Enchantress Tiny Razor Lifestealer
45m02s
Vikin.ggVikin.gg Vikin.gg
2
Team SpiritTeam Spirit Team Spirit
2
April 12, 2021 - 15:00 MSK
Grimstroke Void Spirit Tusk Anti-Mage Viper
Winter Wyvern Earth Spirit Shadow Fiend Dark Seer Phantom Assassin
43m15s
Gyrocopter Tidehunter Tusk Shadow Demon Invoker
Lion Winter Wyvern Magnus Slark Queen of Pain
44m08s
Lion Void Spirit Juggernaut Axe Grimstroke
Tusk Puck Magnus Rubick Spectre
28m18s
High Coast EsportsHigh Coast Esports High Coast Esports
1
Grand Final
Vikin.ggVikin.gg Vikin.gg
0
April 12, 2021 - 21:55 MSK
Doom Shadow Shaman Oracle Phantom Lancer Leshrac
Storm Spirit Tusk Ancient Apparition Wraith King Centaur Warrunner
37m15s
Tusk Enchantress Troll Warlord Queen of Pain Dark Seer
Grimstroke Storm Spirit Mirana Phantom Lancer Tidehunter
28m51s
Team SpiritTeam Spirit Team Spirit
2

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussia
Streams

Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 26 139
Average Viewers 7 981
Hours Watched 595 881

References[edit]