Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.

Dota 2 Champions League 2021 Season 6

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Dota 2 Champions League 2021 Season 6
League Information
Version:
Server:
Luxembourg
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Dec 6, 2021 - Jan 12, 2022
Teams:
13
Format:
Round-robin group stage
Double-elimination playoffs
Prize Pool:
$50,000 USD
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

Format[edit]

  • Participants
    • Eleven invited teams
      • Seven teams are seeded into the group stage
      • Four teams are seeded into the playoffs stage
    • Two teams from an open qualifier
  • Group StageDecember 6th - December 23rd, 2021
    • Single round-robin
    • All matches are Bo3
    • Top four teams advance to the upper bracket of the playoffs
    • Remaining teams are eliminated
    • Click here for tiebreaker rules
  • If one or more of the tied teams should be eliminated - Bo1 tiebreaker matches will be played till the tie is broken
  • If two or more teams have an equal amount of points, the final standings will be ruled based on the following priority:
    1. Number of matches won 2:0
    2. Maps difference
    3. The sum of series wins for all of the teams that tied teams beat
    4. Head-to-head result
  • PlayoffsJanuary 4th - January 12th, 2022
    • Double-elimination bracket
    • All matches except Grand Final are Bo3
    • Grand Final is Bo5

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

$50,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Playoffs Seeds[edit]

Group Stage Seeds[edit]

Team Empire2
1Ukraine lightless
2Ukraine Iceberg
3Ukraine Ghostik
4Russia [T]SA
5Ukraine kaori
Former
2Ukraine Shisui
Main Roster
Nemiga Gaming
1Russia Kiritych
2Belarus Ainkrad
3Belarus TheChosenOne
4Russia Heaven
5Russia VANSKOR
Substitutes
5
CHILLAXCHILLAX
Ukraine Lodine
Main Roster
Brame
1Ukraine nefrit
2Georgia W1sh-
3Greece Eleven
4Bulgaria CTOMAHEH1
5Greece SsaSpartan
Substitutes
1Greece Focus
Main Roster
V-Gaming
1Kazakhstan TA2000
2Kazakhstan hAze
3Ukraine laise
4Kazakhstan ArrOw
5Russia antoha
Substitutes
1Kazakhstan Mirage`
4
Electronic BoysElectronic Boys
Kazakhstan b1kA
3Kazakhstan Modeto
Main Roster
CIS Rejects
1Russia RAMZES666
2Russia depressed kid
3Russia 9pasha
4Russia RodjER
5Belarus Fng
Substitutes
5Russia FeelmypaiN
Main Roster
Fantastic Five3
1Russia .Ark
2Russia Malr1ne
3Russia SuperNova
4Russia lowkez
5Russia deihra
SubstitutesFormer
5Russia KingR
Main RosterFormer
3Kazakhstan Samsam
Main RosterSubstitutes
1 Miaww^^ will play under the tag X3.[1]
2 Ukraine Shisui is benched and Ukraine Iceberg is revealed as the new midlaner of Team Empire on December 17th.[2]
3 Fantastic Five part ways with Kazakhstan Samsam and Russia SuperNova joins as a stand-in on December 17th.[3]
4 HellRaisers withdrew from the tournament on December 27th. They were replaced by Natus Vincere.[4]

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Standings
1.CIS RejectsCIS Rejects CIS Rejects8-016-4
2.HYDRAHYDRA HYDRA6-214-6
3.BrameBrame Brame5-312-7
4.Nemiga GamingNemiga Gaming Nemiga Gaming5-310-7
5.V-GamingV-Gaming V-Gaming5-311-9
6.X3X3 X32-66-13
7.Team EmpireTeam Empire Team Empire2-66-13
8.Fantastic FiveFantastic Five Fantastic Five2-66-13
9.IVYIVY IVY1-75-14

Matches[edit]

Dec 6[edit]

Dec 7[edit]

Dec 8[edit]

Dec 11[edit]

Dec 13[edit]

Dec 14[edit]

Dec 15[edit]

Dec 18[edit]

Dec 20[edit]

Dec 21[edit]

Dec 22[edit]

Dec 23[edit]

Tiebreaker[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
CoolguysCoolguys Coolguys
0
January 4, 2022 - 16:00 CET
Weaver Storm Spirit Mars Dark Willow Ursa
Beastmaster Rubick Nyx Assassin Kunkka Enigma
31m28s
Nyx Assassin Outworld Destroyer Grimstroke Wraith King Invoker
Bane Pangolier Mirana Chaos Knight Dragon Knight
64m59s
Nemiga GamingNemiga Gaming Nemiga Gaming
2
Team TicklesTeam Tickles Team Tickles
2
January 4, 2022 - 19:00 CET
Io Gyrocopter Disruptor Mars Ember Spirit
Beastmaster Mirana Elder Titan Luna Batrider
22m33s
Bane Phantom Assassin Tidehunter Ogre Magi Puck
Beastmaster Mirana Chen Slark Void Spirit
35m29s
Bane Queen of Pain Treant Protector Luna Lycan
Chen Kunkka Mirana Puck Terrorblade
40m52s
HYDRAHYDRA HYDRA
1
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
2
January 5, 2022 - 16:00 CET
Spirit Breaker Grimstroke Queen of Pain Silencer Phantom Lancer
Io Luna Nyx Assassin Nature's Prophet Timbersaw
29m46s
Bane Queen of Pain Silencer Wraith King Enigma
Ancient Apparition Invoker Earth Spirit Dark Seer Lifestealer
33m39s
BrameBrame Brame
0
EntityEntity Entity
0
January 5, 2022 - 19:00 CET
Invoker Razor Clockwerk Snapfire Jakiro
Broodmother Bane Hoodwink Pangolier Luna
33m39s
Invoker Hoodwink Wraith King Clockwerk Venomancer
Spirit Breaker Queen of Pain Silencer Grimstroke Naga Siren
37m18s
CIS RejectsCIS Rejects CIS Rejects
2
Upper Bracket Round 2
Nemiga GamingNemiga Gaming Nemiga Gaming
1
January 6, 2022 - 16:00 CET
Beastmaster Rubick Visage Legion Commander Naga Siren
Queen of Pain Enchantress Wraith King Disruptor Lycan
25m18s
Abaddon Hoodwink Outworld Destroyer Puck Faceless Void
Treant Protector Weaver Rubick Invoker Sand King
41m51s
Puck Abaddon Hoodwink Terrorblade Pangolier
Queen of Pain Weaver Luna Treant Protector Tidehunter
26m12s
Team TicklesTeam Tickles Team Tickles
2
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
2
January 8, 2022 - 16:00 CET
Io Slardar Wraith King Rubick Lina
Weaver Silencer Sand King Phantom Assassin Windranger
38m39s
Spirit Breaker Grimstroke Void Spirit Lion Phantom Lancer
Weaver Invoker Dark Willow