OGA Dota PIT 2020 Online: Europe/CIS

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]OGA Dota PIT 2020 Online: Europe/CIS
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
May 13 - 23, 2020
Teams:
10
Format:
Group Stage:
Round-robin
Playoffs:
Double-elimination
Prize Pool:
$150,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

One Game Agency presents AMD SAPPHIRE DOTA PIT Online EU/CIS, featuring ten of the best European and CIS Dota 2 teams as they compete for the $150,000 USD prize pool.[1]

Format[edit]

  • Participants
    • Ten invited teams
  • Group Stage - May 13th - 20th
    • Two groups of five team
    • Single round-robin
    • All matches are Bo3
    • Top two teams in each group advance to the upper bracket
    • 3rd and 4th place teams in each group advance to the lower bracket
    • Bottom team in each group is eliminated
  • Playoffs - May 21st - 23rd
    • Double-elimination bracket
    • Grand Final is Bo5, all other matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
  • Commentators:
    • Russia Mortalles (Dmitry Arzhylovsky)
    • Russia Maelstorm (Vladimir Kuzminov)
    • Russia JAM (Alexander Korotkov)
    • Russia Smile (Sergey Revin)
    • Russia NS (Yaroslav Kuznetsov)

Prize Pool[edit]

$150,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

OG
1Pakistan SumaiL-
2Malaysia midone
3France Ceb
4North Macedonia Saksa
5Denmark N0tail
Team Spirit
1Russia dyrachyo
2Belarus Ergon
3Russia 0LD_A
4Russia Immersion
5Russia Misha
Substitutes
3
Kazakhstan Malik
4
Russia yamich
Main Roster
Alliance
1Bulgaria Nikobaby
2Sweden LIMMP
3Sweden s4
4Sweden Handsken
5
Belarus fng
Vikin.gg
1Netherlands Shad
2Czech Republic BOOM
3Austria Tobi
4Israel Aramis
5Netherlands Seleri
Team Liquid
1Sweden m`iCKe
2Germany qojqva
3Sweden Boxi
4Norway Taiga
5Sweden iNSaNiA
Ninjas in Pyjamas
1Sweden charlie
2Czech Republic Supream^
3Czech Republic SabeRLighT-
4Sweden Era
5Russia SoNNeikO
Substitutes
S
Bulgaria MinD_ContRoL
Main Roster
HellRaisers
1Russia Nix
2Russia ksani
3Ukraine funn1k
4Russia RodjER
5Russia Miposhka
Team Secret
1Finland MATUMBAMAN
2Poland Nisha
3Sweden zai
4Jordan YapzOr
5Estonia Puppey
1 Natus Vincere withdrew from the tournament and were replaced by FlyToMoon on May 12th, 2020.[3]

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Group A[edit]

Group A
1. OG4-08-1
2. Alliance3-16-4
3. FlyToMoon2-25-5
4. Vikin.gg1-34-6
5. HellRaisers0-41-8
Group A Crosstable[edit]

Group B[edit]

Group B
1. Team Secret4-08-0
2. Ninjas in Pyjamas3-16-4
3. Virtus.pro2-24-6
4. Team Liquid1-34-6
5. Team Spirit0-42-8
Group B Crosstable[edit]

Matches[edit]

May 13[edit]

May 14[edit]

May 18[edit]

May 19[edit]

May 20[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
OG
2
May 21, 2020 - 11:00 CEST
Chen Luna Rubick Invoker Magnus
Ember Spirit Winter Wyvern Witch Doctor Broodmother Brewmaster
43m38s
Enchantress Void Spirit Vengeful Spirit Slark Beastmaster
Oracle Troll Warlord Witch Doctor Doom Broodmother
25m55s
Phoenix Faceless Void Grimstroke Razor Legion Commander
Weaver Snapfire Dragon Knight Death Prophet Queen of Pain
32m15s
Bulgaria MinD_ContRoL stands-in for Czech Republic SabeRLighT- in game 3.
Ninjas in Pyjamas
1
Team Secret
2
May 21, 2020 - 14:15 CEST
Chen Earthshaker Timbersaw Wraith King Storm Spirit
Shadow Demon Axe Witch Doctor Templar Assassin Necrophos
51m35s
Earthshaker Ancient Apparition Enigma Lycan Mirana
Oracle Death Prophet Clockwerk Void Spirit Kunkka
51m30s
Alliance
0
Upper Bracket Final
OG
0
May 22, 2020 - 19:10 CEST
Chen Pangolier Earthshaker Alchemist Dark Seer
Queen of Pain Dragon Knight Vengeful Spirit Rubick Bloodseeker
25m04s
Void Spirit Nature's Prophet Doom Monkey King Abaddon
Queen of Pain Chen Rubick Mars Lone Druid
29m40s
Team Secret
2
Lower Bracket R1
FlyToMoon
1
May 21, 2020 - 17:05 CEST
Rubick Death Prophet Dragon Knight Jakiro Phantom Lancer
Oracle Nature's Prophet Windranger Tusk Luna
37m56s
Ember Spirit Pangolier Keeper of the Light Slark Mirana
Oracle Dragon Knight Dark Willow Mars Lone Druid
60m39s
Death Prophet Ogre Magi Disruptor Riki Templar Assassin
Rubick Queen of Pain Witch Doctor Slardar Phantom Assassin
37m24s
Team Liquid
2
Virtus.pro
2
May 21, 2020 - 20:50 CEST
Shadow Demon Mars Winter Wyvern Troll Warlord Queen of Pain
Lycan Earthshaker Vengeful Spirit Beastmaster Storm Spirit
32m00s
Nature's Prophet Ogre Magi Mirana Luna Templar Assassin
Phoenix Beastmaster Grimstroke Broodmother Bloodseeker
23m35s
Vikin.gg
0
Lower Bracket R2
Alliance
0
May 22, 2020 - 11:05 CEST
Shadow Demon Mars Disruptor Templar Assassin Doom
Rubick Centaur Warrunner Queen of Pain Chen Lycan
31m18s
Enchantress Earthshaker Batrider Morphling Necrophos
Phoenix Axe Grimstroke Weaver Lone Druid
46m16s
Team Liquid
2
Ninjas in Pyjamas
1
May 22, 2020 - 13:25 CEST
Earthshaker Weaver Beastmaster Bristleback Morphling
Ember Spirit Phoenix Rubick Dragon Knight Storm Spirit
29m03s
Ember Spirit Weaver Clockwerk Enigma Lifestealer
Phoenix Mars Shadow Shaman Void Spirit Morphling
38m24s
Keeper of the Light Bristleback Oracle Beastmaster Templar Assassin
Ember Spirit Warlock Enigma Timbersaw Sniper
29m38s
Virtus.pro
2
Lower Bracket R3
Team Liquid
2
May 22, 2020 - 16:35 CEST
Rubick Queen of Pain Grimstroke Void Spirit Visage
Ogre Magi Troll Warlord Disruptor Centaur Warrunner Lycan
42m11s
Phoenix Axe Vengeful Spirit Queen of Pain Luna
Ogre Magi Pangolier Enigma Morphling Invoker
43m01s
Virtus.pro
0
Lower Bracket Final
OG
0
May 23, 2020 - 14:00 CEST
Ember Spirit Keeper of the Light Witch Doctor Legion Commander Visage
Dragon Knight Rubick Queen of Pain Bane Morphling
23m58s
Shadow Demon Leshrac Earth Spirit Timbersaw Monkey King
Rubick Void Spirit Windranger Tusk Razor
41m31s
Team Liquid
2
Grand Final
Team Secret
3
May 23, 2020 - 19:00 CEST
Ember Spirit Sniper Enchantress Abaddon Templar Assassin
Dragon Knight Rubick Queen of Pain Broodmother Zeus
34m49s
Dragon Knight Chen Lion Death Prophet Monkey King
Rubick Void Spirit Timbersaw Vengeful Spirit Drow Ranger
18m47s
Necrophos Rubick Enchantress Lone Druid Beastmaster
Ember Spirit Mars Windranger Death Prophet Keeper of the Light
27m11s
Team Liquid
0

External Links[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaChinaPortuguese Speaking
Streams

Statistics[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 150 611
Average Viewers 62 736
Hours Watched 5 170 414

*Viewership stats for this page does not include the Chinese streams

References[edit]