OGA Dota PIT Season 2: Europe/CIS

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]OGA Dota PIT S2: Europe/CIS
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Jul 27 - 30, 2020
Teams:
8
Format:
Double-elimination
Prize Pool:
$170,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

One Game Agency returns with season 2 of AMD SAPPHIRE OGA Dota PIT EU/CIS, featuring some of the best European and CIS teams as they compete for the $170,000 USD prize pool.[1]

Format[edit]

  • Participants
    • Eight invited teams
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • All matches except Grand Final are Bo3
    • Grand Final is Bo5

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
    • United States Bkop (Benjamin Kopilow)
    • United Kingdom MoFarah (Jack Williams)
    • United States Zyori (Andrew Campbell)
    • Canada Trent (Trent MacKenzie)

Prize Pool[edit]

$170,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

VP.Prodigy1
1Russia epileptick1d
2Ukraine fn
3Russia DM
4Moldova Save-
5Russia eine
Alliance
1Bulgaria Nikobaby
2Sweden LIMMP
3Sweden s4
4Sweden Handsken
5Belarus fng
OG
1Malaysia midone
2Finland Topson
3France Ceb
4North Macedonia Saksa
5Denmark N0tail
Vikin.gg
1Netherlands Shad
2Czech Republic BOOM
3Austria Tobi
4Israel Aramis
5Netherlands Seleri
Substitutes
4
Russia yamich
Main Roster
Team Nigma2
1Jordan Miracle-
2Romania w33
3Bulgaria MinD_ContRoL
4Lebanon GH
5Germany rmN-
FlyToMoon
1Ukraine V-Tune
2Ukraine Iceberg
3Ukraine GeneRaL
4Ukraine ALOHADANCE
5Ukraine ALWAYSWANNAFLY
Substitutes
5
Serbia LeBron
Main Roster
1 Virtus.pro were replaced by VP.Prodigy on July 20, 2020.[2]
2 Germany rmN- will stand-in for Germany KuroKy.[3]

Results[edit]

Upper Bracket Round 1
VP.Prodigy
0
July 27, 2020 - 11:00 CEST
Oracle Morphling Lina Sand King Queen of Pain
Doom Crystal Maiden Rubick Spectre Beastmaster
38m20s
Lina Terrorblade Tidehunter Vengeful Spirit Viper
Oracle Treant Protector Drow Ranger Timbersaw Storm Spirit
51m48s
Natus Vincere
2
Alliance
2
July 27, 2020 - 13:30 CEST
Undying Vengeful Spirit Death Prophet Faceless Void Timbersaw
Keeper of the Light Ember Spirit Magnus Lina Phantom Assassin
29m54s
Earth Spirit Venomancer Bane Slark Timbersaw
Grimstroke Magnus Nature's Prophet Riki Earthshaker
38m30s
Ninjas in Pyjamas
0
OG
2
July 27, 2020 - 15:40 CEST
Undying Magnus Invoker Spectre Lion
Clockwerk Venomancer Grimstroke Doom Juggernaut
41m31s
Undying Invoker Windranger Sven Night Stalker
Magnus Enchantress Clockwerk Anti-Mage Lina
29m22s
Vikin.gg
0
Team Nigma
2
July 27, 2020 - 18:10 CEST
Vengeful Spirit Terrorblade Earthshaker Void Spirit Dark Seer
Ember Spirit Keeper of the Light Jakiro Phantom Lancer Magnus
48m59s
Phoenix Batrider Bane Faceless Void Nature's Prophet
Ember Spirit Keeper of the Light Jakiro Slark Pangolier
34m47s
Serbia LeBron stands-in for Ukraine ALWAYSWANNAFLY in game 1.
FlyToMoon
0
Upper Bracket Round 2
Natus Vincere
0
July 28, 2020 - 10:58 CEST
Oracle Crystal Maiden Pangolier Ursa Necrophos
Enchantress Slark Nyx Assassin Centaur Warrunner Lina
38m07s
Earth Spirit Spectre Oracle Venomancer Ember Spirit
Doom Nature's Prophet Undying Morphling Windranger
24m25s
Alliance
2
OG
0
July 28, 2020 - 13:00 CEST
Snapfire Dark Seer Invoker Lion Meepo
Phoenix Faceless Void Disruptor Pugna Doom
34m08s
Doom Enchantress Faceless Void Arc Warden Brewmaster
Rubick Clockwerk Viper Slardar Phantom Assassin
30m43s
Team Nigma
2
Upper Bracket Final
Alliance
1
July 29, 2020 - 16:11 CEST
Undying Slark Disruptor Lina Magnus
Io Batrider Beastmaster Anti-Mage Lich
34m33s
Enchantress Death Prophet Nyx Assassin Dark Seer Ursa
Rubick Batrider Warlock Spectre Sand King
23m06s
Phoenix Slark Kunkka Ancient Apparition Legion Commander
Io Gyrocopter Disruptor Necrophos Void Spirit
27m32s
Team Nigma
2
Lower Bracket Round 1
VP.Prodigy
2
July 28, 2020 - 15:08 CEST
Doom Windranger Jakiro Naga Siren Kunkka
Vengeful Spirit Terrorblade Shadow Demon Centaur Warrunner Lina
31m50s
Windranger Lifestealer Disruptor Mars Pugna
Undying Dark Willow Slardar Phantom Assassin Visage
30m48s
Treant Protector Lina Tidehunter Phantom Lancer Ember Spirit
Undying Dark Willow Spectre Clockwerk Monkey King
30m36s
Ninjas in Pyjamas
1
Vikin.gg
1
July 28, 2020 - 18:09 CEST
Magnus Rubick Vengeful Spirit Mirana Medusa
Phoenix Bane Brewmaster Phantom Lancer Zeus
52m21s
Magnus Spectre Windranger Snapfire Broodmother
Phoenix Rubick Batrider Lifestealer Death Prophet
27m54s
Clockwerk Magnus Io Gyrocopter Grimstroke
Phoenix Bane Pangolier Slark Nature's Prophet
08m28s
Russia yamich stands-in for Israel Aramis.
FlyToMoon
2
Lower Bracket Round 2
OG
2
July 29, 2020 - 10:58 CEST
Io Rubick Ogre Magi Faceless Void Mirana
Doom Undying Phoenix Kunkka Ursa
26m46s
Phoenix Faceless Void Elder Titan Nature's Prophet Wraith King
Doom Snapfire Grimstroke Ember Spirit Venomancer
36m14s
Doom Invoker Rubick Juggernaut Undying
Grimstroke Ember Spirit Disruptor Slardar Phantom Lancer
28m37s
VP.Prodigy
1
Natus Vincere
0
July 29, 2020 - 13:56 CEST
Oracle Earth Spirit Lifestealer Timbersaw Invoker
Rubick Pangolier Vengeful Spirit Drow Ranger Nature's Prophet
41m53s
Crystal Maiden Nyx Assassin Venomancer Juggernaut Queen of Pain
Jakiro Brewmaster Vengeful Spirit Lifestealer Viper
30m25s
FlyToMoon
2
Lower Bracket Round 3
OG
2
July 29, 2020 - 19:00 CEST
Grimstroke Invoker Phantom Assassin Slardar Windranger
Doom Vengeful Spirit Batrider Slark Storm Spirit
26m04s
Grimstroke Invoker Sven Dark Seer Winter Wyvern
Magnus Vengeful Spirit Clockwerk Lifestealer Lina
52m28s
FlyToMoon
0
Lower Bracket Final
Alliance
2
July 30, 2020 - 14:00 CEST
Doom Undying Rubick Spectre Weaver
Grimstroke Magnus Phoenix Juggernaut Monkey King
25m39s
Phoenix Morphling Bane Sand King Dragon Knight
Grimstroke Magnus Slark Tiny Windranger
30m02s
Phoenix Faceless Void Jakiro Dragon Knight Nature's Prophet
Magnus Juggernaut Vengeful Spirit Rubick Zeus
32m00s
OG
1
Grand Final
Team Nigma
3
July 30, 2020 - 17:35 CEST
Faceless Void Snapfire Clockwerk Dark Seer Visage
Phoenix Dragon Knight Disruptor Anti-Mage Puck
47m07s
Rubick Batrider Spectre Warlock Enigma
Earth Spirit Venomancer Oracle Lifestealer Viper
33m22s
Faceless Void Warlock Magnus Rubick Jakiro
Phoenix Dragon Knight Bane Templar Assassin Ember Spirit
44m31s
Batrider Bane Earth Spirit Spectre Slardar
Disruptor Slark Rubick Centaur Warrunner Death Prophet
34m35s
Disruptor Batrider Earthshaker Venomancer Terrorblade
Rubick Faceless Void Jakiro Queen of Pain Brewmaster
41m45s
Alliance
2

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaPortuguese Speaking
Streams

Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 244 611
Average Viewers 117 062
Hours Watched 4 799 508

References[edit]