Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

OGA Dota PIT Season 3: Europe/CIS

[e][h]OGA Dota PIT S3: Europe/CIS
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Sep 23 - 26, 2020
Teams:
8
Format:
Double-elimination
Prize Pool:
$170,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

One Game Agency returns with season 3 of AMD SAPPHIRE OGA Dota PIT EU/CIS, featuring some of the best European and CIS teams as they compete for the $170,000 USD prize pool.[1]

Format[edit]

  • Participants
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • All matches except Grand Final are Bo3
    • Grand Final is Bo5

Broadcast Talent[edit]

  • Casters:
    • United States Zyori (Andrew Campbell)
    • Canada Trent (Trent MacKenzie)
    • United Kingdom Nomad (Jared Bajina)
    • Canada 1437 (Sivatheeban Sivanathapillai)
  • Casters:
    • Ukraine GodHunt (Viktor Volkov)
    • Ukraine Droog (Dmitry Chumachenko)
    • Ukraine CaspeR (Roman Lepokhin)
    • Ukraine BafiK (Aleksey Bafadarov)
    • Ukraine Olsior (Mykhailo Zvieriev)
    • Russia PGG (Vladimir Anosov)
    • Ukraine Mag (Andrey Chipenko)

Prize Pool[edit]

$170,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

1 Germany rmN- will stand-in for Germany KuroKy.[2]
2 FlyToMoon was signed on a trial basis by Natus Vincere on September 22nd, 2020.[3]
3 Russia gpk and Ukraine Lil will stand-in for Ukraine fn and Russia eine.[4]
4 France Sockshka will stand-in for Finland Topson.[5]

Playoffs[edit]

Upper Bracket Quarterfinals
Team Nigma
0
September 23, 2020 - 13:00 CEST
Elder Titan Zeus Abaddon Phantom Assassin Beastmaster
Oracle Batrider Spectre Tiny Templar Assassin
34m47s
Tiny Arc Warden Snapfire Nyx Assassin Timbersaw
Phoenix Doom Void Spirit Phantom Lancer Clockwerk
32m22s
Natus Vincere
2
VP.Prodigy
1
September 23, 2020 - 15:15 CEST
Phoenix Faceless Void Enchantress Mars Pugna
Spirit Breaker Windranger Slardar Morphling Zeus
43m06s
Windranger Timbersaw Grimstroke Ember Spirit Templar Assassin
Vengeful Spirit Drow Ranger Clockwerk Bloodseeker Shadow Fiend
32m02s
Rubick Underlord Bane Death Prophet Pugna
Magnus Sven Skywrath Mage Beastmaster Lina
38m51s
Team Secret
2
Team Liquid
2
September 23, 2020 - 18:43 CEST
Dark Willow Sand King Warlock Spectre Queen of Pain
Phoenix Mars Oracle Troll Warlord Void Spirit
43m12s
Sand King Shadow Demon Crystal Maiden Drow Ranger Dragon Knight
Bloodseeker Windranger Pugna Arc Warden Void Spirit
34m52s
Phoenix Void Spirit Axe Templar Assassin Windranger
Mars Anti-Mage Witch Doctor Skywrath Mage Underlord
28m30s
5men
1
OG
1
September 23, 2020 - 21:57 CEST
Jakiro Void Spirit Earth Spirit Monkey King Abaddon
Clockwerk Grimstroke Underlord Nature's Prophet Juggernaut
29m48s
Jakiro Earth Spirit Faceless Void Venomancer Oracle
Rubick Bloodseeker Crystal Maiden Void Spirit Morphling
35m57s
Jakiro Earth Spirit Puck Anti-Mage Beastmaster
Clockwerk Bloodseeker Oracle Ember Spirit Terrorblade
37m37s
Alliance
2
Upper Bracket Semifinals
Natus Vincere
0
September 24, 2020 - 13:00 CEST
Vengeful Spirit Void Spirit Windranger Chaos Knight Shadow Fiend
Elder Titan Drow Ranger Dragon Knight Enchantress Templar Assassin
23m51s
Vengeful Spirit Void Spirit Tiny Zeus Phantom Lancer
Elder Titan Drow Ranger Dragon Knight Nature's Prophet Ember Spirit
21m09s
Team Secret
2
Team Liquid
0
September 24, 2020 - 14:59 CEST
Bloodseeker Shadow Demon Crystal Maiden Lycan Leshrac
Tiny Oracle Juggernaut Underlord Nature's Prophet
31m29s
Sand King Lone Druid Crystal Maiden Outworld Devourer Shadow Shaman
Oracle Doom Windranger Faceless Void Venomancer
53m36s
Alliance
2
Upper Bracket Final
Team Secret
2
September 25, 2020 - 18:43 CEST
Magnus Ember Spirit Skywrath Mage Mars Nature's Prophet
Tiny Grimstroke Doom Venomancer Lifestealer
43m15s
Vengeful Spirit Drow Ranger Earthshaker Batrider Monkey King
Windranger Bloodseeker Crystal Maiden Sven Oracle
29m17s
Alliance
0
Lower Bracket Round 1
Team Nigma
0
September 24, 2020 - 17:27 CEST
Vengeful Spirit Drow Ranger Mars Elder Titan Leshrac
Phoenix Magnus Rubick Phantom Lancer Bloodseeker
36m44s
Phoenix Faceless Void Leshrac Underlord Windranger
Magnus Lina Elder Titan Anti-Mage Kunkka
36m23s
VP.Prodigy
2
5men
1
September 24, 2020 - 19:48 CEST
Tiny Pugna Warlock Luna Earth Spirit
Jakiro Faceless Void Clockwerk Abaddon Dark Seer
33m04s
Rubick Bloodseeker Oracle Drow Ranger Void Spirit
Jakiro Earth Spirit Juggernaut Enigma Mars
33m03s
Rubick Troll Warlord Void Spirit Abaddon Bloodseeker
Oracle Lina Magnus Clockwerk Monkey King
27m35s
OG
2
Lower Bracket Round 2
Team Liquid
0
September 25, 2020 - 13:00 CEST
Batrider Phantom Assassin Windranger Void Spirit Enigma
Magnus Enchantress Silencer Troll Warlord Viper
50m18s
Windranger Earth Spirit Oracle Death Prophet Alchemist
Enchantress Faceless Void Rubick Lina Bloodseeker
27m31s
VP.Prodigy
2
Natus Vincere
2
September 25, 2020 - 15:26 CEST
Vengeful Spirit Drow Ranger Pangolier Chen Ember Spirit
Clockwerk Elder Titan Zeus Phantom Lancer Mirana
31m08s
Oracle Void Spirit Earth Spirit Slark Doom
Clockwerk Spectre Jakiro Centaur Warrunner Outworld Devourer
37m32s
Clockwerk Spectre Grimstroke Chen Doom
Oracle Jakiro Treant Protector Juggernaut Batrider
35m01s
OG
1
Lower Bracket Round 3
VP.Prodigy
2
September 25, 2020 - 21:01 CEST
Magnus Lina Rubick Faceless Void Oracle
Vengeful Spirit Arc Warden Void Spirit Elder Titan Zeus
73m57s
Magnus Lina Snapfire Morphling Storm Spirit
Oracle Clockwerk Death Prophet Doom Drow Ranger
48m29s
Magnus Lina Winter Wyvern Lifestealer Disruptor
Oracle Clockwerk Pangolier Spectre Zeus
35m28s
Natus Vincere
1
Lower Bracket Final
Alliance
0
September 26, 2020 - 14:00 CEST
Tiny Venomancer Disruptor Death Prophet Spectre
Enchantress Faceless Void Elder Titan Invoker Snapfire
35m32s
Vengeful Spirit Morphling Windranger Ember Spirit Shadow Demon
Magnus Lina Oracle Anti-Mage Necrophos
34m38s
VP.Prodigy
2
Grand Final
Team Secret
3
September 26, 2020 - 17:01 CEST
Vengeful Spirit Faceless Void Elder Titan Skywrath Mage Templar Assassin
Magnus Lina Shadow Demon Troll Warlord Disruptor
36m23s
Clockwerk Lone Druid Crystal Maiden Silencer Pugna
Enchantress Faceless Void Dark Willow Viper Mars
33m27s
Clockwerk Bloodseeker Chen Luna Monkey King
Enchantress Drow Ranger Mirana Underlord Kunkka
22m52s
VP.Prodigy
0

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaPortuguese SpeakingChina
Streams
For community broadcasts guidelines; click here

Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 176 609
Average Viewers 94 509
Hours Watched 3 882 745

References[edit]