OGA Dota PIT Season 4: Europe/CIS

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]OGA Dota PIT S4: Europe/CIS
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Dec 15 - 18, 2020
Teams:
8
Format:
Double-elimination
Prize Pool:
$150,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

One Game Agency returns with season 4 of AMD SAPPHIRE OGA Dota PIT EU/CIS, where eight teams across Europe and CIS compete for the $150,000 USD prize pool.[1]

Format[edit]

  • Participants
    • Eight invited teams
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • All matches except Grand Final are Bo3
    • Grand Final is Bo5

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
    • Croatia Lacoste (Dominik Stipić)
    • United Kingdom Gareth (Gareth Bateson)
    • Canada 1437 (Sivatheeban Sivanathapillai)
    • United Kingdom Nomad (Jared Bajina)
  • Commentators:
  • Commentators:
    • Brazil FDL (Guilherme Henrique Fedel)
    • Brazil Warss (Renan Moura)
    • Brazil Sherlock (Alisson Maximo)
  • Commentator:
    • Spain AvoPlus (Alvaro Sanchez Velasco)

Prize Pool[edit]

$150,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

OG2
1
Russia iLTW
2Finland Topson
3France Ceb
4North Macedonia Saksa
5Denmark N0tail
Substitutes
4Germany KheZu
Main Roster
Team Nigma
1Jordan Miracle-
2Romania w33
3Bulgaria MinD_ContRoL
4Lebanon GH
5Germany KuroKy
mudgolems
1Slovakia Skiter
2Czech Republic Supream^
3Israel 33
4Bosnia and Herzegovina MiLAN
5Germany Fata
Virtus.pro
1Russia epileptick1d
2Russia gpk
3Russia DM
4Moldova Save-
5Russia illias
Vikin.gg
1Netherlands Shad
2Czech Republic BOOM
3Austria Tobi
4Israel Aramis
5Netherlands Seleri
Alliance
1Bulgaria Nikobaby
2Sweden LIMMP
3Sweden s4
4Sweden Handsken
5Belarus fng
1 Just Error were replaced by Live to Win.[2]
2 Russia iLTW will stand-in for Malaysia MidOne.[3]

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
Live to Win
0
December 15, 2020 - 13:00 CET
Slardar Ancient Apparition Phoenix Void Spirit Naga Siren
Io Mars Vengeful Spirit Medusa Ember Spirit
45m53s
Faceless Void Enchantress Shadow Demon Snapfire Bloodseeker
Lina Anti-Mage Axe Shadow Shaman Storm Spirit
30m08s
Natus Vincere
2
Alliance
2
December 15, 2020 - 15:15 CET
Undying Invoker Rubick Slark Dragon Knight
Morphling Earth Spirit Omniknight Death Prophet Night Stalker
28m36s
Nature's Prophet Tiny Omniknight Troll Warlord Mars
Undying Morphling Sven Tidehunter Phoenix
36m58s
mudgolems
0
Virtus.pro
1
December 15, 2020 - 17:33 CET
Magnus Phantom Assassin Crystal Maiden Kunkka Dark Willow
Shadow Demon Ember Spirit Grimstroke Doom Luna
25m16s
Slardar Phantom Assassin Crystal Maiden Dark Willow Storm Spirit
Faceless Void Phoenix Mirana Tidehunter Snapfire
39m18s
Phantom Assassin Mars Winter Wyvern Enchantress Zeus
Magnus Phoenix Snapfire Slark Mirana
43m31s
OG
2
Team Nigma
2
December 15, 2020 - 20:50 CET
Oracle Drow Ranger Tusk Mars Templar Assassin
Lina Slardar Enchantress Sven Invoker
46m44s
Vengeful Spirit Shadow Fiend Clockwerk Medusa Enigma
Enchantress Sven Earth Spirit Bloodseeker Storm Spirit
34m12s
Vengeful Spirit Shadow Fiend Mirana Tidehunter Terrorblade
Enchantress Sven Earth Spirit Viper Leshrac
34m15s
Vikin.gg
1
Upper Bracket Round 2
Natus Vincere
2
December 16, 2020 - 13:00 CET
Io Mars Lina Sven Phoenix
Omniknight Phantom Assassin Snapfire Tiny Timbersaw
24m14s
Phantom Assassin Chen Rubick Void Spirit Zeus
Slardar Snapfire Undying Drow Ranger Earth Spirit
34m25s
Chen Rubick Slardar Lifestealer Zeus
Lina Mars Crystal Maiden Spectre Dragon Knight
29m00s
Alliance
1
OG
2
December 16, 2020 - 16:00 CET
Phoenix Magnus Shadow Demon Troll Warlord Gyrocopter
Mirana Faceless Void Witch Doctor Slardar Zeus
49m07s
Omniknight Troll Warlord Earth Spirit Puck Bloodseeker
Phoenix Sven Storm Spirit Dark Seer Spirit Breaker
26m42s
Omniknight Sven Mirana Oracle Slark
Earth Spirit Death Prophet Keeper of the Light Tidehunter Phantom Assassin
48m19s
Team Nigma
1
Upper Bracket Final
Natus Vincere
1
December 17, 2020 - 18:55 CET
Lina Slardar Vengeful Spirit Drow Ranger Leshrac
Io Treant Protector Elder Titan Phantom Lancer Mirana
33m19s
Lina Phantom Assassin Doom Oracle Beastmaster
Magnus Phoenix Clockwerk Monkey King Terrorblade
38m39s
Lina Phantom Assassin Shadow Demon Axe Zeus
Io Luna Centaur Warrunner Puck Windranger
43m57s
Germany KheZu stands-in for North Macedonia Saksa.
OG
2
Lower Bracket Round 1
Live to Win
1
December 16, 2020 - 19:35 CET
Slardar Omniknight Rubick Phantom Lancer Ember Spirit
Lina Drow Ranger Void Spirit Treant Protector Storm Spirit
42m37s
Sven Ancient Apparition Tiny Viper Invoker
Omniknight Void Spirit Mirana Spectre Puck
45m31s
Omniknight Tiny Invoker Slark Tidehunter
Earth Spirit Morphling Sven Enchantress Leshrac
29m41s
mudgolems
2
Virtus.pro
2
December 16, 2020 - 23:05 CET
Phantom Assassin Undying Bloodseeker Shadow Demon Outworld Devourer
Magnus Phoenix Dark Willow Morphling Lifestealer
33m45s
Phantom Assassin Magnus Windranger Witch Doctor Viper
Slardar Faceless Void Snapfire Ember Spirit Shadow Shaman
32m03s
Vikin.gg
0
Lower Bracket Round 2
Team Nigma
2
December 17, 2020 - 13:00 CET
Earth Spirit Anti-Mage Crystal Maiden Mars Zeus
Faceless Void Mirana Nature's Prophet Magnus Tusk
44m22s
Earth Spirit Death Prophet Underlord Zeus Lifestealer
Omniknight Terrorblade Shadow Demon Invoker Batrider
36m01s
mudgolems
0
Alliance
2
December 17, 2020 - 15:25 CET
Clockwerk Death Prophet Keeper of the Light Phantom Assassin Puck
Omniknight Sven Phoenix Mars Queen of Pain
41m22s
Shadow Demon Timbersaw Leshrac Lifestealer Nyx Assassin
Omniknight Sven Viper Tidehunter Skywrath Mage
27m56s
Shadow Demon Death Prophet Mars Undying Juggernaut
Omniknight Sven Phoenix Bloodseeker Snapfire
48m50s
Virtus.pro
1
Lower Bracket Round 3
Team Nigma
2
December 17, 2020 - 22:20 CET
Vengeful Spirit Shadow Fiend Tiny Spectre Dark Seer
Enchantress Phantom Assassin Earth Spirit Zeus Tidehunter
39m54s
Phoenix Death Prophet Ember Spirit Meepo Slardar
Earth Spirit Nature's Prophet Bane Anti-Mage Underlord
23m57s
Death Prophet Clockwerk Vengeful Spirit Medusa Slardar
Earth Spirit Morphling Viper Jakiro Dark Seer
33m58s
Alliance
1
Lower Bracket Final
Natus Vincere
2
December 18, 2020 - 14:00 CET
Phoenix Mars Shadow Demon Phantom Assassin Doom
Death Prophet Earth Spirit Ursa Disruptor Sand King
38m19s
Phoenix Doom Clockwerk Morphling Lina
Ogre Magi Slardar Shadow Shaman Gyrocopter Phantom Lancer
51m05s
Phoenix Chen Mars Drow Ranger Shadow Fiend
Ogre Magi Morphling Crystal Maiden Invoker Nature's Prophet
27m24s
Team Nigma
1
Grand Final
OG
0
December 18, 2020 - 18:00 CET
Phoenix Magnus Gyrocopter Puck Tusk
Lina Slardar Phantom Assassin Oracle Silencer
41m41s
Keeper of the Light Puck Lifestealer Enigma Sand King
Chen Storm Spirit Rubick Ursa Pangolier
23m14s
Earth Spirit Phantom Assassin Nature's Prophet Silencer Dark Seer
Lina Doom Undying Batrider Terrorblade
41m48s
Natus Vincere
3

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaPortuguese SpeakingChinaSpain
Streams

For community broadcasts guidelines; click here.

Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 216 174
Average Viewers 103 261
Hours Watched 4 603 711

*Viewership stats for this page does not include the Chinese streams

References[edit]