Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.

OGA Dota PIT Minor 2019 Europe Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]OGA Dota PIT Minor 2019 Europe Qualifier
League Information
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Format:
Double Elimination
Start Date:
2019-04-05
End Date:
2019-04-06
Version:
Teams:
8
Liquipedia Tier:
Links

OGA Dota PIT Minor 2019 Europe Qualifier determines two European teams that advance to OGA Dota PIT Minor 2019.

Format[edit]

  • Double elimination
  • First 3 rounds of Lower Bracket are Bo1, other matches are Bo3.

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

Results[edit]

Upper Bracket Round 1
The Final TribeThe Final Tribe The Final Tribe
1
April 5, 2019 - 17:00 CEST
Abaddon Nyx Assassin Ember Spirit Leshrac Medusa
Dark Seer Nature's Prophet Tusk Juggernaut Outworld Destroyer
37m39
Nature's Prophet Tiny Lion Morphling Underlord
Nyx Assassin Dark Seer Keeper of the Light Phantom Lancer Death Prophet
68m08s
Abaddon Lifestealer Pangolier Earthshaker Lina
Brewmaster Shadow Shaman Troll Warlord Oracle Dragon Knight
24m33s
FreelancersFreelancers Freelancers
2
SexyAsFSexyAsF SexyAsF
1
April 5, 2019 - 17:00 CEST
Leshrac Batrider Queen of Pain Axe Spectre
Razor Earthshaker Juggernaut Keeper of the Light Legion Commander
43m22s
Axe Leshrac Grimstroke Phantom Assassin Alchemist
Nature's Prophet Doom Winter Wyvern Spectre Viper
51m05s
Shadow Demon Razor Tusk Medusa Night Stalker
Oracle Doom Morphling Pudge Lina
46m07s
Goblin LegsGoblin Legs Goblin Legs
2
Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas Ninjas in Pyjamas
2
April 5, 2019 - 17:00 CEST
Shadow Shaman Lone Druid Slardar Ogre Magi Juggernaut
Nyx Assassin Lifestealer Witch Doctor Kunkka Venomancer
30m10s
Enigma Abaddon Spectre Outworld Destroyer Slardar
Dark Seer Earth Spirit Vengeful Spirit Ember Spirit Shadow Demon
57m38s
Medusa Vengeful Spirit Tusk Tidehunter Templar Assassin
Earth Spirit Brewmaster Bane Drow Ranger Outworld Destroyer
48m29s
KingdraKingdra Kingdra
1
AllianceAlliance Alliance
2
April 5, 2019 - 17:00 CEST
Enigma Legion Commander Vengeful Spirit Mirana Weaver
Batrider Nyx Assassin Razor Ancient Apparition Alchemist
41m50s
Vengeful Spirit Kunkka Shadow Shaman Magnus Phantom Lancer
Nyx Assassin Morphling Ancient Apparition Ember Spirit Shadow Demon
47m09s
Team SingularityTeam Singularity Team Singularity
0
Upper Bracket Round 2
FreelancersFreelancers Freelancers
0
April 5, 2019 - 21:00 CEST
Keeper of the Light Shadow Shaman Ursa Bristleback Lina
Nature's Prophet Doom Pudge Monkey King Necrophos
34m04s
Oracle Nyx Assassin Puck Death Prophet Phantom Assassin
Doom Lifestealer Grimstroke Rubick Pangolier
46m57s
Goblin LegsGoblin Legs Goblin Legs
2
Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas Ninjas in Pyjamas
2
April 5, 2019 - 21:00 CEST
Earthshaker Pangolier Troll Warlord Disruptor Omniknight
Nature's Prophet Ember Spirit Earth Spirit Batrider Lifestealer
74m45s
Shadow Shaman Lone Druid Winter Wyvern Morphling Pangolier
Vengeful Spirit Kunkka Razor Phantom Lancer Shadow Demon
37m39s
AllianceAlliance Alliance
0
Upper Bracket Final
Goblin LegsGoblin Legs Goblin Legs
0
April 6, 2019 - 17:30 CEST
Doom Oracle Rubick Spectre Queen of Pain
Razor Shadow Shaman Morphling Witch Doctor Meepo
22m20s
Jakiro Razor Lifestealer Tiny Batrider
Nature's Prophet Nyx Assassin Ursa Mirana Terrorblade
32m24s
Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas Ninjas in Pyjamas
2
Qualified
Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas Ninjas in Pyjamas
Losers' Round 1 (Bo1)
The Final TribeThe Final Tribe The Final Tribe
0
April 6, 2019 - 14:00 CEST
Brewmaster Winter Wyvern Rubick Wraith King Shadow Fiend
Enigma Nature's Prophet Leshrac Spectre Outworld Destroyer
60m47s
SexyAsFSexyAsF SexyAsF
1
KingdraKingdra Kingdra
1
April 6, 2019 - 14:00 CEST
Vengeful Spirit Brewmaster Abaddon Lycan Kunkka
Nyx Assassin Batrider Ancient Apparition Troll Warlord Lina
37m16s
Team SingularityTeam Singularity Team Singularity
0
Losers' Round 2 (Bo1)
AllianceAlliance Alliance
1
April 6, 2019 - 15:50 CEST
Abaddon Troll Warlord Earthshaker Mirana Weaver
Batrider Razor Rubick Pugna Wraith King
62m26s
SexyAsFSexyAsF SexyAsF
0
FreelancersFreelancers Freelancers
0
April 6, 2019 - 15:50 CEST
Nature's Prophet Doom Rubick Spectre Viper
Magnus Crystal Maiden Tiny Ursa Morphling
39m18s
KingdraKingdra Kingdra
1
Losers' Round 3 (Bo1)
AllianceAlliance Alliance
1
April 6, 2019 - 17:40 CEST
Keeper of the Light Doom Earthshaker Morphling Queen of Pain
Vengeful Spirit Earth Spirit Lifestealer Outworld Destroyer Centaur Warrunner
35m15s
KingdraKingdra Kingdra
0
Lower Bracket Final
Goblin LegsGoblin Legs Goblin Legs
0
April 6, 2019 - 21:00 CEST
Earthshaker Puck Troll Warlord Abaddon Timbersaw
Doom Lifestealer Rubick Dragon Knight Bristleback
40m03s
Puck Tiny Bane Troll Warlord Drow Ranger
Doom Lifestealer Shadow Shaman Grimstroke Dragon Knight
44m05s
AllianceAlliance Alliance
2
Qualified
AllianceAlliance Alliance

References[edit]