OGA DPC South America Regional League Season 1: Closed Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]OGA DPC South America Regional League Season 1: Closed Qualifier
League Information
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
South America South America
Dates:
Jan 6 - 9, 2021
Teams:
8
Format:
Round-robin group stage
Double-elimination playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants
    • Eight invited teams
  • Group Stage
    • Single round-robin
    • All matches are Bo1
    • Top two teams are qualified to the Upper Division
    • 3rd to 6th place teams advance to the Playoffs
    • Bottom two teams proceed to Lower Division
  • Playoffs

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Team Unknown
1Peru Berna
2Peru Robo-Z
3Peru Drakeel
4Argentina Wij
5Peru Yadomi
Hokori
1Peru Lumière
2Peru near
3Peru Vitaly
4Peru elmisho
5Peru Gardick
Incubus Club
1Argentina Benny
2Brazil mini
3Brazil Jupiter
4Brazil MahhxD
5Brazil Nuages
Crewmates
1Brazil Fcr
2Brazil 4nalog
3Brazil H1j4ck
4Brazil Kaffurtado
5Brazil Flash
EgoBoys
1Peru NaoG
2Peru Alone
3Peru Sacred
4Bolivia Ins
5Peru Prada

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Matches[edit]

Jan 6[edit]

Jan 7[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
Incubus Club
1
January 8, 2021 - 13:00 EST
Vengeful Spirit Monkey King Puck Spirit Breaker Underlord
Mirana Timbersaw Crystal Maiden Wraith King Storm Spirit
32m26s
Nyx Assassin Leshrac Nature's Prophet Morphling Omniknight
Undying Juggernaut Rubick Ember Spirit Enigma
32m01s
Keeper of the Light Spirit Breaker Monkey King Mars Phantom Assassin
Undying Ember Spirit Earth Spirit Weaver Batrider
28m45s
Latam Defenders
2
Infinity Esports
0
January 8, 2021 - 16:15 EST
Nyx Assassin Mars Oracle Bristleback Ember Spirit
Phoenix Beastmaster Clockwerk Spectre Tiny
51m09s
Mars Phoenix Dark Willow Void Spirit Ursa
Snapfire Monkey King Oracle Puck Legion Commander
31m20s
EgoBoys
2
Upper Bracket Final
Latam Defenders
1
January 8, 2021 - 18:45 EST
Mirana Crystal Maiden Lifestealer Batrider Viper
Disruptor Mars Troll Warlord Skywrath Mage Nature's Prophet
66m05s
Mirana Ember Spirit Witch Doctor Weaver Lycan
Snapfire Timbersaw Monkey King Shadow Shaman Drow Ranger
35m24s
Earth Spirit Ember Spirit Oracle Troll Warlord Bristleback
Mars Snapfire Tiny Wraith King Phoenix
36m02s
EgoBoys
2
Qualified
EgoBoys
Lower Bracket Round 1
Incubus Club
2
January 9, 2021 - 15:00 EST
Mirana Ember Spirit Centaur Warrunner Lycan Jakiro
Undying Wraith King Tusk Leshrac Brewmaster
25m30s
Rubick Gyrocopter Clockwerk Centaur Warrunner Void Spirit
Mirana Elder Titan Beastmaster Monkey King Invoker
35m21s
Mirana Mars Clockwerk Gyrocopter Pugna
Earth Spirit Leshrac Elder Titan Troll Warlord Ember Spirit
35m21s
Infinity Esports
1
Lower Bracket Final
Latam Defenders
2
January 9, 2021 - 18:15 EST
Earth Spirit Ember Spirit Crystal Maiden Juggernaut Phoenix
Rubick Gyrocopter Elder Titan Death Prophet Centaur Warrunner
36m34s
Nyx Assassin Terrorblade Rubick Death Prophet Visage
Puck Vengeful Spirit Tidehunter Monkey King Pangolier
39m13s
Nyx Assassin Vengeful Spirit Sand King Wraith King Ember Spirit
Terrorblade Rubick Elder Titan Mars Shadow Fiend
26m26s
Incubus Club
1
Qualified
Latam Defenders

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageRussia
Streams
Secondary
LanguageRussia
Streams
Tertiary
LanguageRussia
Streams
Quaternary
LanguageRussia
Streams

Viewership Statistics[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 22 712
Average Viewers 11 046
Hours Watched 302 836

References[edit]