Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

DreamHack Summer 2013


[e][h]DreamHack Summer 2013
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Type:
Offline
Location:
Sweden Jönköping
Venue:
Elmia Exhibition and Convention Centre
Dates:
Jun 15 - 17, 2013
Teams:
16
Format:
Group stage into single elimination
Prize Pool:
kr 300,000 SEK
(≃ $46,422 USD)
Dota TV Ticket:
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

Held at "Elmia Exhibition and Convention Centre" in Jönköping, Sweden, for the 12th consecutive year, DreamHack Summer 2013 will once again attract thousands of gamers on both the amateur, as well as the professional level.

DreamHack ASUS ROG Dota 2 Tournament will be played in the classic DreamHack format with a 16-team main tournament played on Tournament PC’s in the eSports Hall at DreamHack Summer 2013. There will be numerous ways to qualify and get a slot in the tournament, including an open BYOC-qualifier, online qualifiers and direct invitation. Also the winners of Techlabs Cup in Minsk (18th of May) will be invited and of course the DreamHack Winter 2012 champions – Alliance and the DreamHack Dota 2 Invitational Runner-up Team Dignitas (as the tournament was already qualified Alliance).[1]

Format[edit]

First, a group stage of 4 groups will be played with 4 teams in each group. The matches will here be best-of-one. The top two teams in each group will proceed to a single elimination playoff, where matches are best-of-three.

Broadcast Talent[edit]

  • Host:
    • United Kingdom 2GD (James Harding)
  • Analyst:
    • Argentina Bruno (Bruno Carlucci)
  • Commentators:

Prize Pool[edit]

kr 300,000 SEK (≃$46,422 USD) was spread among the teams as seen below:[1]

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Jun 17, 2013: 1 SEK ≃ 0.15486 USD.)

Participants[edit]

Fnatic
1Sweden Era
2Germany H4nn1
3Finland Trixi
4Denmark N0tail
5Israel Fly

1 Alliance was invited as DHW12 Champions and Dignitas as DH Invitational Runner-Ups, since Alliance had already secured an invite.[1]
2 As the Techlabs Cup Minsk winners Na'Vi were already invited to the tournament, the spot went to the other finalist Power Rangers. They eventually declined the invitation and the spot was opened to the Online Qualifiers.
3 Flipside Tactics entered the Online Qualifiers as Absolute Legends but parted ways with the organization during the event. [2] After securing their spot Flipside Tactics picked them up and sponsored the trip to Jönköping.
4 DD.Dota got picked up by Quantic Gaming before the event.[3]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Team Liquid 3-0
2. mousesports 2-1
3. Lions Pride 1-2
4. 4 Friends + Chrillee 0-3

Group B[edit]

Group B
1. Virtus.pro 3-0
2. Team Dignitas 2-1
3. uebelst-gamynG 1-2
4. TCM-Gaming 0-3

Group C[edit]

Group C
1. Natus Vincere 3-0
2. Evil Geniuses 2-1
3. Keita Gaming 1-2
4. Flipsid3 Tactics 0-3

Group D[edit]

Group D
1. Alliance 2-1
2. Quantic Gaming 1 2-1
3. Fnatic 1 2-1
4. iNfernity Gaming 0-3

1 Fnatic lost the tiebreaker on timerating rule.

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Team Liquid
1
June 16, 2013 - 17:28 UTC
Gyrocopter Visage Crystal Maiden Juggernaut Slark
Treant Protector Dark Seer Windranger Luna Viper
18m34s
Gyrocopter Treant Protector Naga Siren Crystal Maiden Enigma
Io Chaos Knight Puck Keeper of the Light Nature's Prophet
24m34s
Gyrocopter Shadow Demon Nature's Prophet Enchantress Kunkka
Treant Protector Lone Druid Queen of Pain Weaver Lich
24m42s
Quantic Gaming
2
Virtus.pro
1
June 16, 2013 - 17:17 UTC
Nature's Prophet Naga Siren Nyx Assassin Templar Assassin Lina
Io Keeper of the Light Dragon Knight Juggernaut Enigma
59m19s
Dark Seer Rubick Queen of Pain Alchemist Bane
Keeper of the Light Templar Assassin Sand King Faceless Void Windranger
32m45s
Rubick Queen of Pain Leshrac Bounty Hunter Chaos Knight
Nature's Prophet Lone Druid Shadow Demon Chen Lycan
45m11s
Evil Geniuses
2
Natus Vincere
1
June 16, 2013 - 21:24 UTC
Gyrocopter Nyx Assassin Puck Bounty Hunter Visage
Dark Seer Jakiro Enchantress Doom Morphling
45m52s
Gyrocopter Rubick Clockwerk Enigma Shadow Fiend
Dark Seer Jakiro Luna Treant Protector Queen of Pain
16m30s
Gyrocopter Rubick Clockwerk Ancient Apparition Lycan
Dark Seer Jakiro Enchantress Naga Siren Weaver
50m36s
Team Dignitas
2
Alliance
2
June 16, 2013 - 21:08 UTC
Nature's Prophet Chen Magnus Lich Luna
Nyx Assassin Visage Anti-Mage Puck Keeper of the Light
45m38s
Lifestealer Nature's Prophet Keeper of the Light Disruptor Dragon Knight
Batrider Bane Lina Anti-Mage Beastmaster
67m03s
Gyrocopter Lone Druid Keeper of the Light Rubick Storm Spirit
Nature's Prophet Visage Beastmaster Spectre Lina
22m49s
mousesports
1
Semifinals
Quantic Gaming
2
June 17, 2013 - 09:26 UTC
Bane Lifestealer Puck Outworld Devourer Chen
Lone Druid Keeper of the Light Templar Assassin Rubick Broodmother
41m42s
Batrider Treant Protector Viper Shadow Demon Mirana
Gyrocopter Bane Weaver Warlock Vengeful Spirit
37m07s
Evil Geniuses
0
Team Dignitas
0
June 17, 2013 - 12:16 UTC
Batrider Jakiro Naga Siren Weaver Enchantress
Keeper of the Light Lifestealer Puck Rubick Phantom Lancer
46m25s
Lone Druid Rubick Leshrac Juggernaut Templar Assassin
Lifestealer Nature's Prophet Windranger Chen Clockwerk
30m42s
Alliance
2
Finals
Quantic Gaming
1
June 17, 2013 - 16:17 UTC
Lifestealer Gyrocopter Dark Seer Puck Lich
Batrider Nature's Prophet Keeper of the Light Shadow Demon Anti-Mage
29m03s
Batrider Treant Protector Bane Weaver Lich
Lifestealer Gyrocopter Keeper of the Light Disruptor Templar Assassin
29m15s
Batrider Gyrocopter Undying Shadow Demon Warlock
Io Nature's Prophet Puck Alchemist Chen
17m46s
Alliance
2

Additional coverage[edit]

References[edit]