ASUS ROG DreamLeague Season 1

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]DreamLeague Season 1
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online & Offline
Location:
Sweden Jönköping
Teams:
12
Format:
Online League Play
Offline Playoffs
Prize Pool:
$265,257 USD
Start Date:
2014-03-03
End Date:
2014-06-16
Dota TV Ticket:
Liquipedia Tier:
Links

The ASUS ROG DreamLeague Season 1 begins on March 3rd and will be the first DreamHack Dota 2 in 2014. The season will feature 12 teams, $100,000 in prizes and on-stage Live Finals at DreamHack Summer 2014. The the main season features three divisions divided by region, Europe West, Europe East and North America. Each region will feature four teams and the online part will be played over 10 weeks and all the 84 league matches will be broadcast from the new DreamHack TV6 Studio in Stockholm. The Grand Finals, with the top six teams in the Season 1 standing, will take place at DreamHack Summer 2014 where $100,000 will be at stake.

Format[edit]

  • Qualifiers
    • Open Qualifiers
      • Divided in the same three regions as the rest.
      • Top two teams advances to the final qualifier.
      • Thee Open Qualifiers per division, 6 spots per division.
      • Europe West's first qualifier was the DHW13 BYOC Tournament.
    • Final Qualifiers
      • Each divisional qualifier features eight teams.
      • The top two teams of each division qualifies for DreamLeague Season 1.
  • Main Season
    • League Play
      • Four Teams in each of the divisions, twelve teams total.
      • Each team meets once, while the teams from same divisions play twice, making it 14 games for all teams.
      • The top six teams in the standings advances to the grand finals.
    • Grand Finals
      • Finals will be held at DreamHack Summer 2014.
      • Top six teams from Season 1 division play.

Broadcast Talent[edit]

  • Host:
    • United Kingdom 2GD (James Harding)
  • Panelist:
    • Argentina Bruno (Bruno Carlucci)
  • SE Commentators:

Prize Pool[edit]

The base prize pool was $100,000 USD.
An additional 25% of all DreamLeague Season 1 Compendium sales was added on top, totaling $265,257 USD.[1]

Base prize money
Place Prize
A11st 40,000
A22nd 25,000
A33rd 15,000
A44th 10,000
A55th 6,500
A66th 3,500
A97 - 12th 0
Ticket prize money
Place Percentage Prize
A11st 20% ~34,000
A22nd 10% ~16,000
A33rd 10% ~16,000
A44th 10% ~16,000
A55th 10% ~16,000
A66th 10% ~16,000
A97 - 12th 5% ~8,000

*Sigma.int was disqualified and will not receive any prize money or streaming revenues.[2]
*Sigma.int had a 1-7 win/loss record before forfeiting all their games and getting disqualified.

Participating Teams[edit]

Invited Teams[edit]

Natus Vincere
1Ukraine XBOCT 
2Ukraine Dendi 
3Ukraine Funn1k 
4Germany Kuroky 
5Estonia Puppey 
Alliance
1Sweden Loda 
2Sweden s4 
3Sweden AdmiralBulldog 
4Sweden EGM 
5Sweden Akke 
Team Liquid
1Canada TC 
2Germany qojqva 
3USA BuLba 
4USA DeMoN 
5Canada Waytosexy 
Virtus.pro
1Russia Illidan 
2Russia God 
3Russia ARS-ART 
4Russia NS 
5Russia JotM 
Fnatic
1Sweden Excalibur 
2Germany H4nn1 
3Finland Trixi 
4Israel Fly 
5Denmark BigDaddy 
Evil Geniuses
1USA Mason 
2Canada Arteezy 
3USA Universe 
4Sweden zai 
5USA ppd 

Qualified Teams[edit]

1 Team Dog was picked up by mousesports prior to the playoffs.[3]

Results[edit]

League[edit]

League Standing
1. Cloud9 12-2
2. Team Empire 12-2
3. Evil Geniuses 10-4
4. mousesports 9-5
5. Fnatic 8-6
6. Alliance 8-6
7. Natus Vincere 7-7
8. RoX.KIS 6-8
9. Team Liquid 5-9
10. Virtus.pro 5-9
11. Meet Your Makers 2-12
DSQ. Sigma.int 0-14
Click here for more info about the matches.

Playoffs Stage #1[edit]

Round 1
Evil Geniuses
0
June 14, 2014 05:00 PDT
Mirana Dark Seer Visage Tinker Rubick
Treant Protector Nature's Prophet Brewmaster Silencer Chen
47m43s
Alliance
1
mousesports
0
June 14, 2014 06:30 PDT
Doom Troll Warlord Witch Doctor Vengeful Spirit Wraith King
Tinker Brewmaster Beastmaster Visage Skywrath Mage
35m01s
Fnatic
1
Round 2
Alliance
2
June 14, 2014 07:30 PDT
Doom Shadow Demon Lich Centaur Warrunner Razor
Io Brewmaster Disruptor Tiny Skywrath Mage
30m44s
Shadow Demon Mirana Enchantress Lone Druid Templar Assassin
Doom Io Keeper of the Light Naga Siren Queen of Pain
28m53s
Fnatic
0
Losers' Round 1
Evil Geniuses
0
June 14, 2014 10:30 CEST
Treant Protector Lycan Vengeful Spirit Beastmaster Viper
Doom Axe Dazzle Shadow Demon Troll Warlord
30m44s
Doom Treant Protector Dragon Knight Witch Doctor Weaver
Bane Mirana Centaur Warrunner Ancient Apparition Invoker
28m52s
mousesports
2
Loser's Round 2
Fnatic
0
June 14, 2014 13:00 PDT
Lycan Ancient Apparition Disruptor Elder Titan Kunkka
Doom Axe Vengeful Spirit Troll Warlord Witch Doctor
52m15s
Doom Lich Io Tiny Brewmaster
Tidehunter Enigma Razor Bane Weaver
34m35s
mousesports
2
Advances to Semifinals
Alliance
mousesports

Playoffs Stage #2[edit]

Upper Bracket R1
Cloud9
2
June 15, 2014 05:00 PDT
Drow Ranger Lycan Earthshaker Visage Puck
Mirana Vengeful Spirit Troll Warlord Brewmaster Treant Protector
36m55s
Doom Tidehunter Wraith King Jakiro Kunkka
Batrider Ancient Apparition Nature's Prophet Bane Weaver
59m28s
Doom Jakiro Silencer Bane Meepo
Enigma Tidehunter Troll Warlord Disruptor Naga Siren
40m57s
mousesports
1
Team Empire
1
June 15, 2014 09:00 PDT
Mirana Dark Seer Lich Ember Spirit Bane
Treant Protector Nature's Prophet Io Sven Puck
40m26s
Io Gyrocopter Dragon Knight Clockwerk Ancient Apparition
Treant Protector Doom Witch Doctor Wraith King Outworld Devourer
31m27s
Rubick Clockwerk Morphling Storm Spirit Io
Nature's Prophet Chen Bane Pugna Tidehunter
27m46s
Alliance
2
Upper Bracket Finals
Cloud9
0
June 15, 2014 13:30 PDT
Tidehunter Jakiro Earthshaker Enigma Meepo
Treant Protector Brewmaster Io Storm Spirit Lone Druid
36m54s
Io Mirana Dark Seer Morphling Leshrac
Batrider Treant Protector Disruptor Slark Razor
19m49s
Alliance
2
Lower Bracket R1
mousesports
0
June 16, 2014 01:00 PDT
Doom Bane Weaver Invoker Enchantress
Brewmaster Vengeful Spirit Visage Clinkz Beastmaster
27m45s
Ancient Apparition Centaur Warrunner Lycan Vengeful Spirit Puck
Mirana Enigma Bane Dragon Knight Tidehunter
18m09s
Team Empire
2
Lower Bracket Finals
Cloud9
2
June 16, 2014 06:00 PDT
Doom Tidehunter Enigma Bane Alchemist
Io Gyrocopter Rubick Clockwerk Invoker
40m01s
Tidehunter Silencer Visage Drow Ranger Queen of Pain
Enigma Brewmaster Ancient Apparition Beastmaster Phantom Assassin
49m58s
Batrider Doom Shadow Demon Shadow Shaman Alchemist
Mirana Visage Vengeful Spirit Dragon Knight Beastmaster
42m45s
Team Empire
1
Grand Finals
Alliance
3
June 16, 2014 10:00 PDT
Treant Protector Nature's Prophet Io Sven Puck
Dark Seer Jakiro Ember Spirit Tidehunter Alchemist
27m05s
Shadow Demon Mirana Slark Skywrath Mage Kunkka
Brewmaster Nyx Assassin Disruptor Tinker Jakiro
50m38s
Treant Protector Nature's Prophet Tidehunter Chen Phantom Assassin
Io Mirana Shadow Demon Gyrocopter Invoker
54m37s
Nature's Prophet Io Disruptor Riki Storm Spirit
Brewmaster Tidehunter Puck Jakiro Faceless Void
45m21s
Batrider Rubick Wraith King Lone Druid Enchantress
Enigma Tidehunter Io Luna Razor
33m34s
Cloud9
2

View Games[edit]

External Links[edit]

References[edit]