Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

DreamLeague Season 10

[e][h]DreamLeague Season 10
League Information
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Offline
Location:
Sweden Stockholm
Venue:
Monster Energy DreamHack Studios
Dates:
Oct 29 - Nov 4, 2018
Teams:
8
Format:
GSL Group Stage
Double Elimination Playoffs
Prize Pool:
$300,000 USD
Pro Circuit Points:
500
Pro Circuit Tier:
Liquipedia Tier:
Links

DreamLeague Season 10 is the first minor of the 2018/19 Dota Pro Circuit season. Eight teams will compete for a prize of $300,000 USD and 500 DPC points. Due to the 2018/19 Pro Circuit rules, teams participating in The Kuala Lumpur Major are barred from competing at this tournament. The winner of this tournament recieves the final invitation to The Kuala Lumpur Major.

Format[edit]

  • Teams
    • 8 teams qualify through regional qualifiers
    • Two teams each from Europe and North America
    • One teams each from China, CIS, Southeast Asia, and South America
  • Groups
    • Two GSL groups, four teams each
    • All games are Bo3
    • Top two teams advance to the Upper Bracket of the playoffs
    • Bottom two teams advance to the Lower Bracket of the playoffs
  • Playoffs
    • Double Elimination
    • All games are Bo3
    • Bo5 Grand Finals

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on October 19, 2018:[1]

  • Host:
    • Netherlands Sheever (Jorien van der Heijden)
  • Observers:
    • Sweden Weppas (Johan Westberg)
    • Sweden skrff (Rikard Holm Melin)

The talent for the Russian broadcast was announced on October 26, 2018.[2]

  • Analysts:

Prize Pool[edit]

The prize pool for the finals is $300,000 USD and 500 Dota Pro Circuit Points. The winner qualifies to The Kuala Lumpur Major.

Participating Teams[edit]

1 Due to health reasons, Team Liquid withdrew from the event.[3] They were replaced by Team Lithium.[4]
2 Peru Scofield replaced Peru Matthew on 19th October.[5]
3 Ukraine Dendi will be standing in for Jordan MagE- due to visa issues.[6] Team Lithium will be getting a 40% penalty on points acquired.
4 Team Lithium were signed by Vega Squadron on 28th October.[7]
5 China xy is standing in for China Setsu due to visa issues. Royal Never Give Up will be getting a 40% penalty on points acquired.

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A preview lrthread
1. compLexity Gaming 2-0 4-0
2. Natus Vincere 2-1 4-2
3. Infamous 1-2 2-4
4. Vega Squadron 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B preview lrthread
1. Tigers 2-0 4-1
2. Royal Never Give Up 2-1 5-4
3. The Final Tribe 1-2 4-4
4. ROOONS 0-2 0-4

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
compLexity
1
November 1, 2018 - 16:30 CET
Enigma Necrophos Puck Kunkka Bloodseeker
Tiny Phoenix Vengeful Spirit Dragon Knight Lina
35m25s
Necrophos Ogre Magi Earthshaker Faceless Void Templar Assassin
Nyx Assassin Mirana Dazzle Morphling Ember Spirit
34m05s
Necrophos Ogre Magi Earth Spirit Spectre Tiny
Mirana Nyx Assassin Shadow Demon Luna Huskar
30m24s
Royal Never Give Up
2
Tigers
2
November 1, 2018 - 19:30 CET
Crystal Maiden Phantom Lancer Undying Pangolier Tinker
Enigma Tiny Dazzle Faceless Void Lina
45m37s
Io Gyrocopter Shadow Demon Centaur Warrunner Ember Spirit
Axe Silencer Dark Willow Weaver Alchemist
44m58s
Undying Winter Wyvern Terrorblade Lina Beastmaster
Drow Ranger Enigma Dazzle Elder Titan Sniper
28m57s
Natus Vincere
1
Upper Bracket Finals
Royal Never Give Up
1
November 3, 2018 - 16:00 CET
Necrophos Earth Spirit Chen Spectre Broodmother
Ogre Magi Terrorblade Crystal Maiden Lina Undying
44m35s
Shadow Demon Mirana Ogre Magi Drow Ranger Invoker
Necrophos Morphling Bane Tiny Enigma
60m10s
Ogre Magi Centaur Warrunner Windranger Monkey King Dragon Knight
Undying Phantom Lancer Lina Tiny Outworld Devourer
35m08s
Tigers
2
Lower Bracket R1
Infamous
2
November 1, 2018 - 10:30 CET
Tiny Bane Juggernaut Batrider Storm Spirit
Phoenix Brewmaster Undying Terrorblade Ember Spirit
30m18s
Phoenix Pugna Morphling Bane Invoker
Necrophos Nyx Assassin Crystal Maiden Nature's Prophet Spectre
46m43s
ROOONS
0
The Final Tribe
1
November 1, 2018 - 13:00 CET
Winter Wyvern Ursa Mirana Lina Wraith King
Phoenix Axe Morphling Silencer Invoker
32m52s
Winter Wyvern Necrophos Tiny Phantom Lancer Visage
Axe Pugna Dazzle Zeus Terrorblade
53m00s
Shadow Demon Centaur Warrunner Batrider Bloodseeker Monkey King
Axe Dazzle Dark Seer Juggernaut Tiny
56m17s
Vega Squadron
2
Lower Bracket R2
compLexity
1
November 2, 2018 - 13:30 CET
Necrophos Phoenix Disruptor Magnus Monkey King
Tiny Silencer Phantom Lancer Earthshaker Tinker
41m43s
Phoenix Magnus Bane Kunkka Phantom Assassin
Ogre Magi Tiny Elder Titan Brewmaster Terrorblade
63m42s
Necrophos Phoenix Chen Bloodseeker Kunkka
Tiny Silencer Earth Spirit Brewmaster Arc Warden
52m00s
Infamous
2
Natus Vincere
2
November 2, 2018 - 18:00 CET
Silencer Axe Dark Willow Templar Assassin Clinkz
Io Gyrocopter Undying Lina Brewmaster
41m33s
Phoenix Axe Elder Titan Terrorblade Storm Spirit
Io Gyrocopter Bane Zeus Tiny
40m53s
Vega Squadron
0
Lower Bracket R3
Infamous
0
November 3, 2018 - 13:30 CET
Axe Morphling Earth Spirit Broodmother Silencer
Treant Protector Phoenix Centaur Warrunner Faceless Void Alchemist
32m21s
Axe Morphling Nyx Assassin Brewmaster Ember Spirit
Treant Protector Phoenix Centaur Warrunner Faceless Void Clinkz
48m39s
Natus Vincere
2
Lower Bracket Finals
Royal Never Give Up
0
November 4, 2018 - 13:30 CET
Magnus Terrorblade Crystal Maiden Weaver Ember Spirit
Chen Morphling Elder Titan Enigma Storm Spirit
50m38s
Io Gyrocopter Vengeful Spirit Necrophos Ember Spirit
Enigma Elder Titan Bane Terrorblade Invoker
31m33s
Natus Vincere
2
Grand Finals
Tigers
3
November 4, 2018 - 16:30 CET
Crystal Maiden Weaver Tiny Pangolier Meepo
Enigma Drow Ranger Dazzle Storm Spirit Earth Spirit
27m11s
Ogre Magi Weaver Lina Undying Huskar
Phoenix Axe Tiny Storm Spirit Gyrocopter
37m45s
Ogre Magi Lina Weaver Winter Wyvern Ember Spirit
Axe Chen Tiny Templar Assassin Gyrocopter
24m38s
Crystal Maiden Tiny Mirana Pangolier Invoker
Silencer Enigma Treant Protector Storm Spirit Huskar
38m31s
Tiny Crystal Maiden Lina Mirana Underlord
Treant Protector Phoenix Enigma Faceless Void Alchemist
36m48s
Natus Vincere
2

External Links[edit]

Streams[edit]

Videos[edit]

References[edit]