Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.
Our friends over at Dota 2 Wiki (Fandom) are moving in with us! Check out the brand new Dota 2 game content here. If you’d like to help out, join our Discord.
Liquipedia app match pages updated! Liquipedia app match pages are overhauled! Download on Android or iOS! Liquipedia app's match pages got completely revamped with game data, standings, VODs and more! Download the the latest version on iOS or Android and read our update blog here.

DreamLeague Season 11: The Stockholm Major

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]DreamLeague Season 11
League Information
Organizer:
Type:
Offline
Location:
Sweden Stockholm
Venue:
Format:
Double Elimination Playoffs
Prize Pool:
$1,000,000 USD
Start Date:
2019-03-14
End Date:
2019-03-24
Game:
Version:
Teams:
16
Pro Circuit Points:
15,000
Liquipedia Tier:
Pro Circuit Tier:
Links
Chronology

DreamLeague Season 11 is the third Major of the 2018/19 Dota Pro Circuit season.[1] Sixteen teams will compete for a prize of $1,000,000 USD and 15,000 DPC points in March 2019. The last three days of the LAN will be played in front of a live audience. This will be DreamLeague's second tournament of this DPC season and their second Valve major overall.

Format[edit]

  • Qualifier
    • Fifteen teams qualify through regional qualifiers: three teams each from Europe, China and North America and two teams each from CIS, Southeast Asia and South America.
    • One team qualifies as the champion of StarLadder ImbaTV Minor.
  • Group Stage - March 14th - March 15th, 2019
    • Sixteen teams are divided in four groups of four teams each where they play in a GSL double-elimination format.
    • The top two teams advance to the upper bracket of the playoffs.
    • The bottom two teams advance to the lower bracket of the playoffs.
    • All games are Bo3.
  • Playoffs - March 16th - March 24th, 2019
    • Sixteen teams play in a double-elimination format over eight days, with the final three days being in front of a live crowd.
    • Eight teams begin in the upper bracket, eight in the lower bracket.
    • All games except Grand Finals and Lower Bracket Round 1 are Bo3.
    • Lower Bracket Round 1 are Bo1.
    • Grand Finals is Bo5.

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is $1,000,000 USD and 15,000 Pro Circuit points.

Participants[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Team SecretTeam Secret Team Secret 2-0 4-0
2. Keen GamingKeen Gaming Keen Gaming 2-1 4-2
3. Team LiquidTeam Liquid Team Liquid 1-2 2-4
4. J.StormJ.Storm J.Storm 0-2 0-4
Matches
Opening Matches
Team SecretTeam SecretSecret
2
0
Keen GamingKeen GamingKG
March 14, 2019 - 13:30 CET
Abaddon
Puck
Monkey King
Phantom Assassin
Necrophos
23m34s
Vengeful Spirit
Weaver
Tusk
Nature's Prophet
Rubick
Enigma
Leshrac
Viper
Doom
Phantom Lancer
35m33s
Clockwerk
Vengeful Spirit
Kunkka
Phantom Assassin
Chen
Team LiquidTeam LiquidLiquid
2
0
J.StormJ.StormJ.S
March 14, 2019 - 15:50 CET
Elder Titan
Troll Warlord
Bane
Razor
Chaos Knight
25m16s
Timbersaw
Tusk
Leshrac
Ursa
Oracle
Abaddon
Monkey King
Nyx Assassin
Dark Seer
Lifestealer
33m40s
Slark
Venomancer
Crystal Maiden
Pangolier
Rubick
Winners Match
Team SecretTeam SecretSecret
2
0
Team LiquidTeam LiquidLiquid
March 15, 2019 - 13:30 CET
Leshrac
Abaddon
Monkey King
Vengeful Spirit
Terrorblade
24m29s
Underlord
Phantom Assassin
Undying
Necrophos
Elder Titan
Puck
Troll Warlord
Oracle
Pangolier
Monkey King
38m23s
Brewmaster
Morphling
Abaddon
Necrophos
Keeper of the Light
Losers Match
Keen GamingKeen GamingKG
2
0
J.StormJ.StormJ.S
March 15, 2019 - 15:50 CET
Rubick
Doom
Lion
Weaver
Puck
25m05s
Necrophos
Shadow Shaman
Troll Warlord
Bane
Pangolier
Rubick
Razor
Bane
Slardar
Troll Warlord
29m56s
Venomancer
Warlock
Grimstroke
Leshrac
Lifestealer
Decider Match
Team LiquidTeam LiquidLiquid
0
2
Keen GamingKeen GamingKG
March 15, 2019 - 18:10 CET
Earthshaker
Shadow Fiend
Leshrac
Troll Warlord
Razor
28m45s
Kunkka
Outworld Destroyer
Clockwerk
Lifestealer
Oracle
Chen
Lone Druid
Earth Spirit
Dark Seer
Ursa
41m27s
Weaver
Sven
Razor
Tiny
Keeper of the Light

Group B[edit]

Group B
1. PSG.LGDPSG.LGD PSG.LGD 2-0 4-1
2. FnaticFnatic Fnatic 2-1 5-3
3. Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas Ninjas in Pyjamas 1-2 3-5
4. InfamousInfamous Infamous 0-2 1-4
Matches
Opening Matches
Ninjas in PyjamasNinjas in PyjamasNiP
2
1
FnaticFnaticFnatic
March 14, 2019 - 13:30 CET
Nature's Prophet
Ember Spirit
Tiny
Necrophos
Enigma
72m29s
Invoker
Lone Druid
Oracle
Elder Titan
Viper
Ember Spirit
Tusk
Grimstroke
Doom
Phantom Assassin
33m22s
Necrophos
Anti-Mage
Keeper of the Light
Bane
Pangolier
Winter Wyvern
Tusk
Phantom Assassin
Dark Seer
Death Prophet
35m44s
Tidehunter
Morphling
Bounty Hunter
Lion
Enigma
PSG.LGDPSG.LGDPSG.LGD
2
0
InfamousInfamousINF
March 14, 2019 - 17:30 CET
Bounty Hunter
Pangolier
Disruptor
Razor
Juggernaut
24m59s
Queen of Pain
Phantom Assassin
Tiny
Oracle
Leshrac
Disruptor
Ursa
Rubick
Pugna
Phantom Lancer
32m55s
Batrider
Lycan
Dark Willow
Viper
Bane
Winners Match
Ninjas in PyjamasNinjas in PyjamasNiP
1
2
PSG.LGDPSG.LGDPSG.LGD
March 15, 2019 - 13:30 CET
Shadow Shaman
Pangolier
Elder Titan
Doom
Arc Warden
45m36s
Gyrocopter
Troll Warlord
Tiny
Bane
Magnus
Ursa
Shadow Shaman
Earth Spirit
Lone Druid
Leshrac
31m46s
Razor
Naga Siren
Tiny
Bane
Pangolier
Bane
Ember Spirit
Tiny
Doom
Lina
43m54s
Morphling
Slardar
Death Prophet
Crystal Maiden
Pangolier
Losers Match
FnaticFnaticFnatic
2
1
InfamousInfamousINF
March 15, 2019 - 17:15 CET
Ember Spirit
Keeper of the Light
Disruptor
Naga Siren
Beastmaster
34m27s
Alchemist
Doom
Earth Spirit
Ursa
Oracle
Lone Druid
Shadow Shaman
Undying
Leshrac
Shadow Fiend
28m18s
Underlord
Weaver
Tusk
Razor
Oracle
Lifestealer
Leshrac
Enigma
Brewmaster
Templar Assassin
25m07s
Magnus
Phantom Assassin
Grimstroke
Ursa
Oracle
Decider Match
Ninjas in PyjamasNinjas in PyjamasNiP
0
2
FnaticFnaticFnatic
March 15, 2019 - 20:30 CET
Nature's Prophet
Phantom Assassin
Ursa
Lion
Dazzle
46m27s
Puck
Jakiro
Doom
Shadow Shaman
Lifestealer
Batrider
Chaos Knight
Lich
Phantom Assassin
Alchemist
49m32s
Puck
Phantom Lancer
Enigma
Legion Commander
Chen

Group C[edit]

Group C
1. Virtus.proVirtus.pro Virtus.pro 2-0 4-2
2. MineskiMineski Mineski 2-1 5-4
3. EHOMEEHOME EHOME 1-2 4-4
4. Forward GamingForward Gaming Forward Gaming 0-2 1-4
Matches
Opening Matches
Virtus.proVirtus.proVP
2
1
Forward GamingForward GamingFWD
March 14, 2019 - 13:30 CET
Keeper of the Light
Juggernaut
Brewmaster
Lich
Kunkka
36m44s
Timbersaw
Faceless Void
Lion
Leshrac
Nyx Assassin
Nyx Assassin
Nature's Prophet
Ember Spirit
Tidehunter
Outworld Destroyer
48m20s
Shadow Fiend
Faceless Void
Tiny
Bane
Leshrac
Lifestealer
Oracle
Clockwerk
Puck
Outworld Destroyer
38m20s
Monkey King
Dragon Knight
Shadow Shaman
Bounty Hunter
Elder Titan
EHOMEEHOMEEHOME
1
2
MineskiMineskiMski
March 14, 2019 - 17:15 CET
Pangolier
Shadow Shaman
Warlock
Lycan
Rubick
42m30s
Puck
Sven
Night Stalker
Bane
Elder Titan
Pangolier
Undying
Lion
Timbersaw
Luna
43m55s
Batrider
Tiny
Phantom Assassin
Grimstroke
Magnus
Magnus
Witch Doctor
Pugna
Terrorblade
Shadow Fiend
34m10s
Pangolier
Morphling
Shadow Shaman
Leshrac
Slardar
Winners Match
Virtus.proVirtus.proVP
2
1
MineskiMineskiMski
March 15, 2019 - 13:30 CET
Lifestealer
Enigma
Bane
Bounty Hunter
Outworld Destroyer
45m28s
Shadow Fiend
Juggernaut
Winter Wyvern
Slardar
Leshrac
Lone Druid
Enigma
Witch Doctor
Pangolier
Invoker
38m05s
Terrorblade
Ember Spirit
Brewmaster
Phoenix
Bane
Enigma
Pangolier
Troll Warlord
Oracle
Necrophos
21m38s
Tiny
Spectre
Grimstroke
Magnus
Nature's Prophet
Losers Match
Forward GamingForward GamingFWD
0
2
EHOMEEHOMEEHOME
March 15, 2019 - 17:00 CET
Shadow Shaman
Ursa
Warlock
Viper
Lifestealer
36m35s
Necrophos
Terrorblade
Vengeful Spirit
Venomancer
Nyx Assassin
Clockwerk
Viper
Phantom Assassin
Oracle
Brewmaster
33m17s
Rubick
Lycan
Queen of Pain
Tusk
Leshrac
Decider Match
MineskiMineskiMski
2
1
EHOMEEHOMEEHOME
March 15, 2019 - 19:30 CET
Leshrac
Bounty Hunter
Winter Wyvern
Monkey King
Lycan
34m51s
Mirana
Outworld Destroyer
Ember Spirit
Oracle
Magnus
Chen
Shadow Shaman
Sven
Ember Spirit
Juggernaut
17m28s
Ursa
Spectre
Nature's Prophet
Pangolier
Lion
Nature's Prophet
Ember Spirit
Dark Willow
Enigma
Outworld Destroyer
22m52s
Night Stalker
Terrorblade
Abaddon
Monkey King
Shadow Shaman

Group D[edit]

Group D
1. Evil GeniusesEvil Geniuses Evil Geniuses 2-0 4-1
2. Vici GamingVici Gaming Vici Gaming 2-1 4-2
3. Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere 1-2 3-5
4. Chaos Esports ClubChaos Esports Club Chaos Esports Club 0-2 1-4
Matches
Opening Matches
Vici GamingVici GamingVG
2
0
Chaos Esports ClubChaos Esports ClubCHAOS
March 14, 2019 - 13:30 CET
Bane
Shadow Shaman
Necrophos
Weaver
Terrorblade
50m28s
Nyx Assassin
Ember Spirit
Warlock
Lion
Troll Warlord
Rubick
Viper
Disruptor
Morphling
Batrider
22m55s
Alchemist
Dark Willow
Brewmaster
Bane
Troll Warlord
Evil GeniusesEvil GeniusesEG
2
1
Natus VincereNatus VincereNa`Vi
March 14, 2019 - 15:50 CET
Oracle
Ursa
Brewmaster
Enigma
Mirana
40m11s
Beastmaster
Lina
Tusk
Troll Warlord
Chen
Bane
Ember Spirit
Tiny
Venomancer
Terrorblade
41m08s
Medusa
Ursa
Oracle
Shadow Shaman
Brewmaster
Oracle
Viper
Shadow Shaman
Tidehunter
Spectre
23m55s
Alchemist
Bane
Tusk
Troll Warlord
Magnus
Winners Match
Vici GamingVici GamingVG
0
2
Evil GeniusesEvil GeniusesEG
March 15, 2019 - 13:30 CET
Chen
Phantom Assassin
Brewmaster
Lion
Lina
28m26s
Mirana
Dark Seer
Earth Spirit
Ursa
Oracle
Tusk
Bane
Brewmaster
Troll Warlord
Dragon Knight
29m23s
Mirana
Batrider
Pangolier
Ursa
Oracle
Losers Match
Chaos Esports ClubChaos Esports ClubCHAOS
1
2
Natus VincereNatus VincereNa`Vi
March 15, 2019 - 15:45 CET
Oracle
Razor
Beastmaster
Enigma
Spectre
23m00s
Queen of Pain
Lion
Brewmaster
Troll Warlord
Magnus
Rubick
Razor
Disruptor
Faceless Void
Viper
28m06s
Phantom Assassin
Lina
Bane
Brewmaster
Shadow Shaman
Oracle
Troll Warlord
Doom
Venomancer
Lina
25m49s
Medusa
Ursa
Lion
Chen
Brewmaster
Decider Match
Vici GamingVici GamingVG
2
0
Natus VincereNatus VincereNa`Vi
March 15, 2019 - 18:50 CET
Nature's Prophet
Disruptor
Dark Willow
Terrorblade
Viper
29m43s
Sven
Lina
Beastmaster
Witch Doctor
Shadow Shaman
Oracle
Troll Warlord
Earth Spirit
Dark Seer
Outworld Destroyer
21m33s
Enchantress
Phantom Assassin
Magnus
Razor
Shadow Shaman

Main Event[edit]

Upper Bracket Quarterfinals
Upper Bracket Quarterfinals
UB Quarterfinals
UBQF
Upper Bracket Semifinals
Upper Bracket Semifinals
UB Semifinals
UBSF
Upper Bracket Final
Upper Bracket Final
UB Final
UBF
Grand Final
Grand Final
Final
GF
PSG.LGDPSG.LGDPSG.LGD
2
MineskiMineskiMski
0
March 16, 2019 - 16:30 CET
Pangolier
Juggernaut
Disruptor
Death Prophet
Lycan
27m33s
Shadow Fiend
Night Stalker
Shadow Shaman
Ember Spirit
Undying
Magnus
Phantom Assassin
Vengeful Spirit
Bounty Hunter
Pugna
35m41s
Viper
Morphling
Elder Titan
Leshrac
Pangolier
Team SecretTeam SecretSecret
1
Vici GamingVici GamingVG
2
March 16, 2019 - 19:00 CET
Keeper of the Light
Outworld Destroyer
Enigma
Lifestealer
Vengeful Spirit
46m48s
Death Prophet
Batrider
Earth Spirit
Oracle
Troll Warlord
Vengeful Spirit
Outworld Destroyer
Rubick
Lone Druid
Anti-Mage
38m03s
Medusa
Brewmaster
Razor
Nyx Assassin
Oracle
Keeper of the Light
Necrophos
Puck
Viper
Phantom Lancer
42m47s
Morphling
Pugna
Disruptor
Magnus
Troll Warlord
PSG.LGDPSG.LGDPSG.LGD
1
Vici GamingVici GamingVG
2
March 22, 2019 - 16:30 CET
Magnus
Phantom Assassin
Grimstroke
Nyx Assassin
Ancient Apparition
38m33s
Centaur Warrunner
Morphling
Necrophos
Disruptor
Rubick
Disruptor
Death Prophet
Bounty Hunter
Enigma
Gyrocopter
43m18s
Batrider
Terrorblade
Vengeful Spirit
Razor
Bane
Razor
Lifestealer
Shadow Demon
Bounty Hunter
Earth Spirit
28m42s
Broodmother
Weaver
Necrophos
Nyx Assassin
Disruptor
Evil GeniusesEvil GeniusesEG
1
Keen GamingKeen GamingKG
2
March 17, 2019 - 16:30 CET
Lifestealer
Viper
Witch Doctor
Clockwerk
Dark Seer
23m34s
Phantom Assassin
Death Prophet
Shadow Shaman
Slardar
Keeper of the Light
Ursa
Dark Willow
Witch Doctor
Brewmaster
Underlord
50m19s
Doom
Puck
Sven
Tiny
Keeper of the Light
Doom
Dark Willow
Witch Doctor
Spectre
Mirana
28m47s
Shadow Fiend
Leshrac
Troll Warlord
Tiny
Keeper of the Light
Virtus.proVirtus.proVP
0
FnaticFnaticFnatic
2
March 17, 2019 - 19:50 CET
Nyx Assassin
Nature's Prophet
Venomancer
Ember Spirit
Shadow Fiend
40m31s
Templar Assassin
Brewmaster
Rubick
Ursa
Shadow Shaman
Slardar
Shadow Shaman
Abaddon
Weaver
Shadow Fiend
47m25s
Timbersaw
Pangolier
Shadow Demon
Batrider
Lifestealer