DreamLeague Season 11 China Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]DreamLeague Season 11 China Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Teams:
8
Format:
GSL Group Stage
Double-Elimination Playoffs
Start Date:
2019-02-01
End Date:
2019-02-03
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Two double-elimination format (GSL) Groups[1]
      • Each group has 4 teams
      • All matches are Bo3
    • All teams from each group advance to the Playoffs:
      • Top two teams proceed to the upper-bracket
      • Bottom two teams proceed to the lower-bracket
  • Playoffs:
    • Double-Elimination bracket
    • All matches are Bo3

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

Team Aster[2]
1China Sylar 
2China loveyouloveme 
3China Xxs 
4China BoBoKa 
5China Fenrir 
Vici Gaming[2]
1China Paparazi灬 
2China Ori 
3China Yang 
4China Fade 
5China Dy 
PSG.LGD[2]
1China Ame 
2China Xm 
3China Chalice 
4China fy 
5Malaysia xNova 
EHOME[2]
1China eGo 
2China ASD 
3China Faith_bian 
4China 天命 
5China y` 
Keen Gaming[2]
1China old chicken 
2China  
3China eLeVeN 
4China Kaka 
5China dark 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Team Aster 2-0 4-1
2. Vici Gaming 2-1 4-3
3. Keen Gaming 1-2 3-4
4. Newbee 0-2 1-4

Group B[edit]

Group B
1. EHOME 2-0 4-2
2. PSG.LGD 2-1 5-3
3. Royal Never Give Up 1-2 3-4
4. Team Root 0-2 1-4


Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Team Aster
0
February 2, 2019 - 14:00 CST
Undying Rubick Luna Outworld Devourer Beastmaster
Nature's Prophet Shadow Shaman Sven Razor Spectre
32m24s
Grimstroke Earth Spirit Juggernaut Medusa Batrider
Lich Tiny Death Prophet Razor Troll Warlord
41m41s
PSG.LGD
2
EHOME
2
February 2, 2019 - 14:00 CST
Beastmaster Lion Undying Tinker Shadow Fiend
Tiny Dazzle Terrorblade Pugna Dark Seer
38m32s
Elder Titan Oracle Luna Rubick Necrophos
Tusk Lich Timbersaw Weaver Kunkka
31m56s
Vici Gaming
0
Lower Bracket R1
Keen Gaming
2
February 2, 2019 - 17:00 CST
Beastmaster Rubick Outworld Devourer Undying Troll Warlord
Grimstroke Sven Doom Luna Sniper
18m49s
Centaur Warrunner Rubick Lich Phantom Assassin Monkey King
Tusk Juggernaut Grimstroke Doom Dragon Knight
33m44s
Team Root
0
Royal Never Give Up
2
February 2, 2019 - 17:00 CST
Lich Juggernaut Tidehunter Shadow Shaman Rubick
Earth Spirit Dazzle Troll Warlord Timbersaw Puck
50m48s
Elder Titan Doom Rubick Morphling Dazzle
Grimstroke Juggernaut Tusk Dark Seer Kunkka
47m16s
Newbee
0
Lower Bracket R2
Team Aster
1
February 2, 2019 - 18:30 CST
Oracle Kunkka Elder Titan Dark Seer Luna
Rubick Beastmaster Troll Warlord Undying Weaver
40m35s
Lich Earth Spirit Puck Lycan Medusa
Tiny Rubick Juggernaut Lone Druid Chen
26m36s
Lich Grimstroke Phantom Assassin Kunkka Dark Seer
Rubick Sven Centaur Warrunner Tusk Razor
31m28s
Keen Gaming
2
Vici Gaming
1
February 2, 2019 - 18:45 CST
Tusk Outworld Devourer Undying Phantom Assassin Centaur Warrunner
Sven Jakiro Beastmaster Medusa Juggernaut
25m14s
Tusk Pugna Disruptor Phantom Lancer Centaur Warrunner
Beastmaster Outworld Devourer Undying Nyx Assassin Anti-Mage
24m47s
Tusk Lich Troll Warlord Beastmaster Lina
Grimstroke Doom Sven Dazzle Phantom Assassin
51m51s
Royal Never Give Up
2
Lower Bracket R3
Keen Gaming
2
February 3, 2019 - 17:00 CST
Rubick Centaur Warrunner Troll Warlord Brewmaster Pugna
Earth Spirit Dark Seer Lich Terrorblade Tiny
67m11s
Chen Lone Druid Rubick Razor Tiny
Earth Spirit Tidehunter Jakiro Luna Pugna
24m08s
Royal Never Give Up
0


Qualified
PSG.LGD
EHOME
Keen Gaming

References[edit]

  1. DreamHack (2019-01-17). "Qualifier Information". DreamHack.com. Retrieved 2019-01-17.
  2. 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 DreamHack (2019-01-17). "CORSAIR DreamLeague Season 11 — The Stockholm Major Qualifiers". DreamHack.com. Retrieved 2019-01-17.