DreamLeague Season 11 Europe Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]DreamLeague Season 11 Europe Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
8
Format:
GSL Group Stage
Double Elimination Playoffs
Start Date:
2019-02-04
End Date:
2019-02-06
Liquipedia Tier:
Links

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on January 28, 2019.[1]

1 USA Fogged was replaced by Bosnia and Herzegovina LizZard, due to illness.[2]

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Two double-elimination format (GSL) Groups[3]
      • Each group has 4 teams
      • All matches are Bo3
    • All teams from each group advance to the Playoffs:
      • Top two teams proceed to the upper-bracket
      • Bottom two teams proceed to the lower-bracket
  • Playoffs:
    • Double-Elimination bracket
    • All matches are Bo3

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

1 Russia iLTW will be standing in for OG.[5]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Ninjas in Pyjamas 2-0 4-2
2. Team Secret 2-1 5-2
3. Kaban 1-2 2-5
4. Vega Squadron 0-2 2-4

Group B[edit]

Group B
1. Team Liquid 2-0 4-1
2. OG 2-1 4-2
3. The ReaL DeaL 1-2 3-4
4. Alliance 0-2 0-4


Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Ninjas in Pyjamas
2
February 5, 2019 - 16:30 CET
Chaos Knight Dazzle Elder Titan Arc Warden Timbersaw
Shadow Demon Terrorblade Lich Centaur Warrunner Grimstroke
53m52s
Lich Sven Luna Night Stalker Dragon Knight
Magnus Oracle Juggernaut Dark Seer Invoker
41m35s
OG
0
Team Liquid
0
February 5, 2019 - 19:15 CET
Earth Spirit Jakiro Lifestealer Tinker Tidehunter
Keeper of the Light Chaos Knight Chen Phantom Assassin Ursa
31m58s
Tiny Doom Visage Grimstroke Shadow Fiend
Keeper of the Light Chen Pangolier Bristleback Troll Warlord
22m26s
Team Secret
2
Lower Bracket R1
Kaban
2
February 5, 2019 - 14:00 CET
Pangolier Earth Spirit Bane Brewmaster Anti-Mage
Undying Morphling Nyx Assassin Batrider Timbersaw
38m28s
Keeper of the Light Earth Spirit Lifestealer Batrider Ursa
Undying Dark Seer Kunkka Slardar Weaver
36m15s
Alliance
0
The ReaL DeaL
1
February 5, 2019 - 14:00 CET
Shadow Demon Lifestealer Dark Willow Lone Druid Nyx Assassin
Elder Titan Rubick Outworld Devourer Terrorblade Abaddon
31m20s
Tiny Terrorblade Nature's Prophet Timbersaw Puck
Undying Shadow Shaman Medusa Centaur Warrunner Ember Spirit
51m25s
Keeper of the Light Chaos Knight Winter Wyvern Lifestealer Death Prophet
Juggernaut Elder Titan Jakiro Timbersaw Nature's Prophet
55m35s
Vega Squadron
2
Lower Bracket R2
Team Liquid
2
February 6, 2019 - 16:30 CET
Chen Keeper of the Light Chaos Knight Morphling Monkey King
Sven Lifestealer Grimstroke Night Stalker Pugna
26m37s
Rubick Sven Luna Phantom Lancer Venomancer
Keeper of the Light Brewmaster Clockwerk Troll Warlord Ember Spirit
41m48s
Kaban
0
OG
0
February 6, 2019 - 14:00 CET
Keeper of the Light Chaos Knight Chen Anti-Mage Shadow Demon
Juggernaut Lich Earth Spirit Dark Seer Kunkka
32m55s
Keeper of the Light Bane Beastmaster Drow Ranger Faceless Void
Lifestealer Elder Titan Shadow Shaman Pugna Kunkka
35m58s
Vega Squadron
2
Lower Bracket R3
Team Liquid
2
February 6, 2019 - 18:50 CET
Chen Lone Druid Earth Spirit Tiny Bloodseeker
Magnus Phantom Assassin Keeper of the Light Tusk Timbersaw
33m47s
Chen Keeper of the Light Chaos Knight Juggernaut Visage
Sven Brewmaster Crystal Maiden Winter Wyvern Pugna
44m59s
Vega Squadron
0


Qualified
Ninjas in Pyjamas
Team Secret
Team Liquid

References[edit]